PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Įvairenybės2024 m. Rugpjūčio 11 d. 11:44

Šiauliečiai prieš 45-erius metus

Šiauliai

Algirdo Musneckio nuotr.

Parengė Saulė StrelcovaitėŠaltinis: Etaplius.LT


313179

1979-ųjų rugpjūčio mėnesį Šiaulių laikraštis „Raudonoji vėliava“ apie miesto gyvenimą rašė:

Rugpjūčio 1 d.

„Aušros“ muziejaus fotografijos skyriuje surengta tarptautinė meninės fotografijos paroda „IFO-Scanbaltic-13“. Baltijos jūros baseino šalių fotomeistrai kiekvienais metais rengia savo tradicines parodas, kurių devizas – „Baltijos jūra – taikos jūra“. Tryliktoji tokia paroda vyko VDR. Pagal tradiciją, parodos vėliau keliauja po visas Baltijos jūros baseino šalis, kurių fotomenininkai dalyvauja parodoje. Šiuo metu paroda vieši mūsų respublikoje. Ji jau buvo eksponuojama Vilniuje, Kaune, o dabar – mūsų mieste. Šiauliuose eksponuojama tik dalis tos didžiulės parodos – 140 geriausių nuotraukų iš 400. Lankytojai turi progą pamatyti TSRS, VDR, Lenkijos, Danijos, Švedijos, Norvegijos, Suomijos fotomeistrų kūrybą.

Rugpjūčio 2 d.

Mažeikių rajono kultūros švietimo įstaigų darbuotojai, pasikvietę socialistinio lenktyniavimo partnerius iš Akmenės, surengė seminarą-stovyklą prie Plinkšių ežero. Jie kartu aptarė, kaip sėkmingiau įgyvendinti TSKP CK nutarimą dėl tolesnio ideologinio, politinio auklėjimo darbo gerinimo. Be vietinių lektorių, pažymi „Pergalės vėliava“, įdomių paskaitų ciklą skaitė Šiaulių viešosios bibliotekos darbuotojai. Buvo dalijamasi klubinio ir bibliotekinio darbo patirtimi, vyko praktiniai užsiėmimai, parodomieji saviveiklininkų koncertai, poilsio vakarai. Kultūros darbuotojų stovykloje svečiavosi keletas vilniečių aktorių ir rašytojų.

Rugpjūčio 3 d.

Degtukų dėžutės dydžio aparatas, kurį sukonstravo Kauno Antano Sniečkaus politechnikos instituto specialistai, pradėtas naudoti respublikos lengvosios pramonės įmonėse. „Gamindamas“ virpesius, jis praktiškai sunaikina vibraciją, kurią skleidžia audimo staklės, verpimo mašinos. To dėka gamybininkai ne tik dirba našiau, bet ir mažiau pavargsta. Politechnikos instituto mokslininkų darbai šiandien gerai žinomi ne tik Tarybų Sąjungoje, bet ir daugelyje užsienio šalių. Pagal instituto specialistų išradimus, pavyzdžiui, pradėti gaminti labai aukšto techninio lygio įrengimai ir aparatai elektronikos ir radiotechnikos pramonei. Tai nepaprastai tikslios staklės, miniatiūriniai robotai, labai mažai elektros energijos naudojantys varikliai.

Rugpjūčio 7 d.

Didele ir įspūdinga Tarybų šalies tautų draugystės švente buvo VII TSRS Tautų vasaros spartakiados finalinės varžybos. Finalinėse varžybose dalyvavo 8 338 Tarybų Sąjungos sportininkai. Jie rungtyniavo trisdešimtyje sporto šakų. Ši spartakiada skyrėsi nuo ankstesnių tuo, kad joje dalyvavo 2 306 užsieniečiai, kurie atvyko iš 84 pasaulio šalių, esančių visuose penkiuose žemynuose. Svečiams atiteko 38 aukso, 42 sidabro ir 46 bronzos medaliai iš 255 medalių komplektų. Savo sportiniais rezultatais ši spartakiada pranoko ankstesnes: pagerinta 17 sąjunginių rekordų, 14 iš jų viršija pasaulio rekordus. Pagrindinį pereinamąjį TSRS Ministrų Tarybos prizą ir Kūno kultūros ir sporto komiteto prie TSRS Ministrų Tarybos diplomą iškovojo Rusijos Federacijos komanda. Tai jau trečioji iš eilės jos pergalė spartakiadoje.

Rugpjūčio 8 d.

Komisijos, apžiūrėjusios 31 sodą ir juos įvertinusios, pirmąją vietą šiemet pripažino „Poilsio“ sodui, kurio pirmininku yra V. Visockas. Antroji vieta atiteko S. Šliaupos vadovaujamam „Lakštingalos“ sodui. Surinkę vienodai balų, trečiąja vieta pasidalino „Vyturys“, „Rasa“ ir „Kregždutė“. Šeši sklypeliai atrinkti parodomaisiais pavyzdiniais. Juose šeimininkauja P. Monkus („Poilsis“), S. Šliaupa („Lakštingala“), J. Varanavičius („Gintaras“), V. Urbonas („Kregždutė“), P. Rigeris („Ramybė“) ir P. Šukys („Ventos pakrantė“). Yra ir keli kandidatai į parodomuosius-pavyzdinius. Tai sklypeliai, kuriuose gražiai tvarkosi V. Visockas („Poilsis“), V. Ravka („Margiai“), J. Barzinskas („Gubernija“), V. Bakevičius („Rasa“), A. Kairys („Vyturys“). Šie sodininkai visada pasiruošę svečią priimti, „paslaptimis“ pasidalinti.

Rugpjūčio 9 d.

Prasidėjo stojamieji egzaminai. Kaip jie vyksta K. Preikšo pedagoginiame institute, paprašėme papasakoti priėmimo komisijos atsakingąjį sekretorių J. Genį. Ko nebaugino sunkus pedagogo darbas, tas užsuko su dokumentais į mūsų institutą. Šįmet pareiškimų buvo paduota net 1 377, bet kasdien tai vienas, tai kitas atsiimdavo, o po liepos 1-osios, kada vyksta patikrinimas: klausos, tarties ir t. t., liko 665. Stoja daugiausia merginos. Labai daug norinčių tapti defektologais: šion specialybėn kasmet yra didžiausias konkursas. Šįmet į 50 vietų buvo 144 pareiškimai. Daugiausia priimame į pradinio mokymo specialybę. Čia buvo paduoti 507 pareiškimai, liko 480. Žinoma, reikia paminėti ir „nuskriaustąją“ fizikos-matematikos specialybę. Į 25 vietas buvo paduota tik 20 pareiškimų. Kaip ir visur, taip ir pas mus, stoja įvairiausio atestato vidurkį turintys jaunuoliai. Bendras stojančiųjų atestato vidurkis – 4,21 balo.

Rugpjūčio 10 d.

Dekoratyvinės lėkštės, originalūs vazonėliai gėlėms, indų šaltiems užkandžiams komplektai – tai tik dalis naujų dirbinių, kuriuos pastaruoju metu pradėjo gaminti Jelgavos gamybinis susivienijimas „Latvijas keramika“. Nuo metų pradžios asortimente atsirado dvidešimties naujų pavadinimų produkcija, susilaukusi gero respublikos Vietinės pramonės ministerijos meno tarybos įvertinimo. Šiemet fabriko kolektyvas vartotojams numatė pateikti 50 naujų gaminių – beveik dvigubai daugiau negu pernai. Dauguma jų patraukia dėmesį įdomiomis formomis, gražia menine apdaila. Produkcija su šios įmonės ženklu siunčiama į visas mūsų šalies respublikas ir į daugiau kaip dešimt užsienio valstybių. Gerų atsiliepimų ji taip pat sulaukė tarptautinėse parodose. Dabar susivienijimas išleidžia 170 įvairių dirbinių.

Rugpjūčio 14 d.

Įdomi ir įtempta šių metų šiauliečių orientacininkų vasara. Po treniruočių stovyklos Kurtuvėnuose sportininkai dalyvavo XXVIII moksleivių spartakiadoje Vilniuje. Individualinėse varžybose VII vid. mokyklos dešimtokas V. Urniežius užėmė antrą vietą, o VII vid. mokyklos moksleivė S. Dužinaitė – trečią. Estafečių varžybose čempionų vardus iškovojo jaunių komanda (S. Dužinaitė, I. Androsovaitė, B. Vaičionytė). Jauniai (Z. Jocius, V. Urniežius, S. Daunoras) ir jaunutės (D. Giedraitytė, D. Pigulevičiūtė, L. Daukšaitė) užėmė antrąsias vietas. Jauniai bendrakomandinėje įskaitoje buvo antri, o jaunučiai – treti. Orientacininkai šioje spartakiadoje miestui pelnė 45 įskaitinius taškus. Po šių varžybų moksleiviai kartu su suaugusiaisiais išvyko į daugiadienes varžybas Latvijoje ir Estijoje. Tai vienas svarbiausių orientacinių sporto renginių Tarybų Sąjungoje. Estafečių varžybose, kuriose startavo 117 komandų, neblogai pasirodė mūsų moterys (R. Dišmonaitė, N. Veršinskienė, L. Grigorjeva), užėmusios dešimtą vietą.

Rugpjūčio 15 d.

Rugpjūčio 10 d. startavo respublikos aukščiausios lygos futbolo pirmenybių antrasis ratas. Šiaulių „Statybininkas“ rungtyniavo Vilniuje su „Aušros“ vienuolike. Kova baigėsi be įvarčių – 0:0. Kita mūsų miesto rinktinė – „Tauras“ – savo aikštelėje susitiko su Panevėžio „Ekrano“ komanda. 18 susitikimo minutę „Tauro“ žaidėjas A. Grudžinskas tolimu smūgiu išvedė savo komandą į priekį. Baigiantis kėliniui, šiaulietis V. Čepulis įmūšė antrą įvartį. Antrame kėlinyje šiauliečiai dar du kartus nuginklavo svečių vartininką. Iškovota pergalė gražia pasekme 4:1 ir pelnyti du taškai.