PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Vasario 7 d. 15:16

Šiauliečiai pasigenda baseino ir pirčių, miesto valdžia problemos nemato

Šiauliai

Baseinas. Audronio Rutkausko/Etaplius.lt nuotr.

Mindaugas LaurinaitisŠaltinis: Etaplius.LT


258556

Dėl energetikos kainų šuolio Šiauliuose užsidarius privačiam baseinui su pirčių zonomis, šiauliečiai skundžiasi, kad beveik neliko galimybės pasikaitinti pirtyje. Gyventojai skundžiasi, kad tai ne kiek pramoga, bet sveikatos procedūros. Todėl kai kurie keliauja į Radviliškį ar kitus rajonus, kurie turi viešuosius sveikatinimosi centrus. Kai kurios savivaldybės juos atidarė neseniai arba turi suplanavusios artimoje ateityje. Tuo tarpu Šiaulių miesto valdžia teigia, kad esamų pirčių mieste užtenka, viešosios buvo uždarytos neva nesant poreikiui.

Po Rusijos sukelto plataus masto karo Ukrainoje pernai dujų ir elektros kainos pakilo į neregėtas aukštumas. Skaudžiausiai tai pajuto verslas. Dalis įmonių, savo veikloje naudojančios gamtines dujas ir patiriančias nemažas elektros energijos sąnaudas buvo priverstos apriboti arba visai sustabdyti savo veiklą.

Vienos tokių įmonių – sporto klubai, kurie taip pat teikė ir baseino bei pirčių paslaugas. Vieno sporto klubų tinklo savininkai kai kuriuose miestuose neribotam laikui sustabdė baseino ir pirčių paslaugas. Tai buvo padaryta ir Šiaulių sporto klube, kuris iš esmės buvo pagrindinis toks mieste – į jį eidavo mokintis plaukti pradinukai ne tik iš Šiaulių, bet ir rajono. Pirčių zona buvo populiari ypač tarp senjorų ar sveikatos problemų turinčių gyventojų.

Nerado vietos

Nelikus šios paslaugos privačiame sporto komplekse, šiauliečiams liko kelios alternatyvos – naudotis baseinu ir pirtimis miesto sporto centruose: plaukimo mokykloje „Delfinas“ arba Sanatorinėje mokykloje. Tačiau gyventojams ten paslaugos prieinamos ribotu laiku. Miesto viešoji pirtis buvo uždaryta prieš keletą metų savivaldybės sprendimu. Dar yra kelios privačios pirtys, tačiau jos – atokiau nuo miesto centro ir paslaugos kainos ne visiems prieinamos.

Todėl šiauliečiai ieško alternatyvų kituose rajonuose. Pavyzdžiui, – Radviliškyje. Tačiau ir čia ne išeitis. Kaip portalui Etaplius.lt teigė Šiauliuose gyvenanti dviejų vaikų mama (vardas ir pavardė redakcijai žinomi, – aut.), sausį, sekmadienį sugalvojo su visa šeima nuvykti į Radviliškį pasinaudoti baseinu ir pirtimis, tačiau liko nusivylę.

„Jau atvažiavus prie baseino automobilių aikštelėje nebuvo vietos. Vos radome, kur pasistatyti. Bet atėję į vidų, pamatėme daugybę laukiančių žmonių. Registratūroje dirbusios darbuotojos negalėjo visų įleisti, tiesiog fiziškai nebuvo galima priimti tiek žmonių. Kiti stovėjo eilėje ir laukė, kol išeis esantys baseine. Mūsų šeima su dviem mažamečiais vaikais, nebelaukėme, išvažiavome it musę kandę“, – su apmaudu kalbėjo pašnekovė.

Pagerina sveikatą

Kita kalbinta šiaulietė (vardas ir pavardė redakcijai taip pat žinomi, – aut.) teigė, kad nuo vaikystės turi problemų su stuburu, todėl plaukiojimas baseine ir reguliarus kaitinimasis pirtyje padėdavo numalšinti nugaros skausmą, palengvindavo kitas problemas.

„Plaukiojant dirba visi raumenys, išsitiesina stuburas. Man, dirbant protinį darbą ir dažniausiai sėdint prie kompiuterio, tokios procedūros palengvindavo stuburo skausmus, nuimdavo stresą. Tai ką kalbėti apie senjorus, kuriems artritas, kitos panašios problemos, pirtyje tai padeda numalšinti. Į miesto plaukimo baseiną eina patekti tik vėlai vakare, kitos privačios pirtys per brangios. Labai apmaudu, kad neliko mieste tokio baseino ir pirčių. Tenka vykti į kitus rajonus, bet kiek girdėjau, ten tik savaitgaliais pirtys veikia ir žmonių suvažiuoja daugybė, tai irgi ne išeitis“, – pasakojo pašnekovė.

Lankytojai – iš gretimų rajonų

Kaip portalui Etaplius.lt teigė Radviliškio rajono savivaldybės atstovai, baseinas Radviliškyje atvertas 2017 m. gruodį. Didžioji dalis lėšų – daugiau nei du su puse milijono eurų – gauta iš valstybės lėšų, dar apie beveik pusantro milijono eurų prisidėjo pati savivaldybė.

Savivaldybės duomenimis, nuo įstaigos atidarymo iki 2022 m. pabaigos baseine apsilankė apie 255 tūkst. lankytojų, vidutiniškai pernai apsilankydavo po 7 tūkst. klientų per mėnesį. Savivaldybės atstovų teigimu, nuo atidarymo pradžios pastebimos tendencijos, kad baseiną aplanko vis daugiau klientų ir iš kitų rajonų: Šiaulių, Pakruojo, Kelmės, Raseinių.

„Mokytis plaukti atvyksta mokiniai iš Kuršėnų, Pavenčių, Meškuičių, Joniškio, Kairių, Šilėnų, Daugėlių mokyklų. Šios mokyklos, vykdydamos antrų klasių projektą „Mokėk plaukti ir saugiai elgtis vandenyje“ ir kitus panašius projektus, mokinius veža į Radviliškio plaukimo baseiną, nes savo mieste ar rajone neturi mokymo bazės. Specialaus tyrimo ar skaičiavimų, kokią dalį sudaro klientai, atvykę iš kitų rajonų, nesame atlikę“, – teigė Radviliškio rajono savivaldybės atstovė Simona Kaštelianovienė.

Padengia kaštus

Pasak pašnekovės, baseinas, taikydamas paslaugos įėjimo mokestį (galima įsigyti abonementą arba vienkartinį nuo valandos iki trijų siekiantį įėjimo bilietą, kurio kaina priklauso nuo savaitės dienos ir valandos laiko) geba didžiąja dalimi padengti baseino ir pirčių išlaikymo kaštus. „Savivaldybė prisideda prie sklandaus įstaigos funkcionavimo“, – teigė Simona Kaštelianovienė.

Pasiteiravus, kaip Radviliškio rajono administracija vertina tokio baseino ir pirčių reikalingumą gyventojams – ar tai labiau pramoga, ar sveikatos būtinybė, savivaldybės atstovė vienareikšmio atsakymo pateikti negalėjo. Tačiau teigė, kad klientai į baseiną atvyksta vedini įvairiausių interesų.

„Vieni atvyksta tiesiog atsipalaiduoti po įtemptos gyvenimo rutinos, kiti papramogauti su šeimomis, treti – sveikatos gerinimo tikslais. Tačiau dažniausiai – ir dėl vienų, ir dėl kitų minėtų priežasčių, o galutinis rezultatas – atgautos jėgos, pagerėjusi fizinė ir dvasinė savijauta, laimingesnis žmogus“, – teigė pašnekovė.

Modernizavo baseinus

Per pastaruosius kelerius metus, nepaisant energetinių išteklių kainų padidėjimo ir kitų išlaidų, viešuosius baseinus ir pirtis įrengė įvairios rajonų savivaldybės visoje šalyje. Kitos savivaldybės paskelbė apie planus artimoje ateityje juos įrengti. Tarp jų – ir Pakruojo rajono savivaldybė. Tad, panašu, šiauliečiams atsirastų dar viena erdvė netoli miesto.

Tuo tarpu Šiaulių miesto savivaldybės administracija, panašu, to nesureikšmina ir baseino miesto gyventojams statyti nesiruošia. Kaip portalui Etaplius.lt teigė savivaldybės atstovai, planų įrengti baseiną ir pirčių zoną šiauliečiams nėra, kadangi nuo 2017 m. Šiauliuose buvo atnaujinti net trys baseinai: plaukimo centro „Delfinas“ baseinai Ežero ir Dainų gatvėse bei Šiaulių sanatorinės mokyklos baseinas.

„Delfino“ baseine gyventojai gali plaukioti visomis savaitės dienomis (išskyrus švenčių) nuo 7 iki 14 val. (be pirties paslaugų) ir nuo 14 val. iki 21 val. (su pirties paslaugomis). Sanatorinė mokykla gyventojus priima nuo 17 iki 21 val., tačiau pirties paslaugų nėra.

Kiti veikia iki šiol

Pasak savivaldybės atstovų, užklausų iš verslo pusės dėl finansinės paramos išlaikyti veikiantį privatų baseiną ir pirtis nebuvo.

„Savivaldybė negali remti privačių sporto klubų. Pirčių ir baseino paslaugos neabejotinai yra svarbios gyventojų sveikatai, būtent todėl pastaraisiais metais ir buvo atnaujinti aukščiau minimi baseinai.

Taip pat svarbu pažymėti, jog Jūsų minimas sporto klubas nėra ir nebuvo vienintelis teikiantis pirčių paslaugas mieste, kiti privatūs sporto klubai mieste šias paslaugas miesto gyventojams sėkmingai teikia iki šiol“, – teigė Šiaulių miesto savivaldybės atstovai.

Viešoji pirtis užsidarė

Anksčiau Šiaulių mieste veikė viešoji pirtis. Pasak savivaldybės atstovų, ji veikė J. Basanavičiaus gatvėje – buvo pasirašyta nuomos sutartis tarp savivaldybės ir privačios bendrovės, kuri ir teikė pirties paslaugas. Nuomos sutartis baigėsi 2018 m. paskutinę dieną. Buvo paskelbtas nuomos konkursas, tačiau dalyvių neatsirado.

„Pageidaujančių išsinuomoti ir vykdyti pirties paslaugas neatsirado nei viename iš skelbtų dviejų konkursų. Kad tokia pirtis mieste veiktų, būtų reikėję nuomininkų, pageidaujančių išsinuomoti ir vykdyti pirties paslaugas“, – teigė savivaldybės atstovai.