Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.lt nuotr.
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Šildymo sezonas Šiaulių mieste įsibėgėjo, tačiau viename daugiabutyje radiatoriai dar šios savaitės pradžioje buvo šalti. Ir ne todėl, kad gyventojai bendru sutarimu nusprendė pradėti šildytis vėliau. Dar vasarą viename bute savavališkai pakeitus radiatorius, šalti buvo privestas visas namas.
Priversti šalti
Į naujienų portalo Etaplius.lt redakciją kreipėsi 43-iojo Tilžės gatvės namo gyventoja. Moteris, kuri savo vardo atskleisti nepanoro, skundėsi, kad jų name radiatoriai nešyla iki šiol, nors kiti daugiaubučiai šildymo sezoną pradėjo dar rugsėjį.
„Aš tikiu, kad mūsų name yra ir tokių gyventojų, kurie sakys, jog dar nešalta ir to šildymo nereikia. Bet iš tiesų yra šalta. Namo sienos šaltos, visur drėgna. Bute nėra kur dėtis, šilumos gal 16 laipsnių viduje, gyvename su storais chalatais ir vilnonėmis kojinėmis. Rankos nuolat nušalusios“, – pasakojo šiaulietė.
Pasak moters, šaltame bute nėra net kur džiovinti skalbinių, storesni rūbai kelias dienas kaba drėgni.
Maža to, moteris papasakojo, kad visas namas greičiausiai kenčia dėl vieno vienintelio buto savininkų kaltės.
„Vasarą viename bute buvo remontai. Mes ir dėmesio nekreipėme, tegul tvarkosi žmonės. Bet dabar paaiškėjo, kad ten radiatoriai buvo keisti ir nepridavė tų darbų kaip priklauso. Tik neseniai pradėjo vaikščioti po laiptines ir rinkti kitų gyventojų parašus dėl remonto darbų. Kaip suprantu, tai turėjo būti padaryta prieš, o ne praėjus keliems mėnesiams po remonto. Tai dabar renka, kol priduos į visas institucijas, gal mes ir iki Kalėdų šalti turėsim“, – piktinasi moteris.
Radiatoriai pakeisti savavališkai
Bendrovės „Šiaulių energija“ atstovė Marina Visockienė patvirtino, kad šių metų vasarą šiame name, viename bute tikrai buvo atlikti radiatorių keitimo darbai, tačiau savininkai nesilaikė tokiems darbams būtinų teisės aktų ir juose nustatytų procedūrų.
„Šiemet birželio pabaigoje gavo vieno iš Tilžės g. 43 butų savininkų prašymą dėl galimybės keisti šildymo prietaisą. Minėtam gyventojui bendrovės specialistai išaiškino, kokia yra tokių darbų atlikimo tvarka ir kad privaloma iš bendrovės gauti šildymo sistemos pertvarkymo technines sąlygas. Liepos pradžioje bendrovės inžinierius buvo pakviestas į vietą patikrinti, kaip atlikti remonto darbai. Tuomet nustatyta, kad buto savininkas darbus atliko savavališkai, nesivadovaudamas privalomomis gautomis rekomendacijomis. Tik vėliau bendrovė gavo ir patenkino buto savininko prašymą išduoti pastato šilumos įrenginių pertvarkymo sąlygas. Deja, buto savininkas elgiasi neatsakingai ir iki šiol nesiėmė jokių veiksmų, kad minėtos pertvarkymo sąlygos būtų įvykdytos. Kadangi buto savininkas yra pasirašęs „Šilumos vartojimo pirkimo–pardavimo sutartį“, kurioje įsipareigoja tinkamai prižiūrėti jam priklausančius šilumos įrenginius bei juos atjungti, keisti, prijungti tik teisės aktų nustatyta tvarka, visa atsakomybė už pasekmes dėl neteisėtai padarytų veiksmų, dėl kurių nešils ar blogai šils pastato šildymo prietaisai, tenka būtent buto savininkui“, – situaciją komentavo M. Visockienė.
Tiesa, spalio 5 dieną bendrovė pagaliau gavo visus atliktiems šildymo sistemos remonto darbams įteisinti reikalingus dokumentus. Pasak „Šiaulių energijos“ atstovės, tą pačią dieną, skubos tvarka šiluma nedelsiant buvo pradėta tiekti, kad niekuo dėtiems namo gyventojams daugiau netektų šalti.
Etaplius.lt susisiekus su apie problemą anksčiau pranešusia namo gyventoja, ši patvirtino, kad radiatoriai namuose pagaliau pradėjo šilti.
„Nežinau čia sutapimas ar ne, bet vos kreipėmės į žiniasklaidą, problema per dvi dienas išsisprendė. Labai smagu, kad namuose daugiau nebereikės šalti“, – džiaugėsi šiaulietė.
Savavališkai keisti draudžiama
Su tokiais atvejais šilumos ūkio administratoriams tenka susidurti dažnai. „Šiaulių energijos“specialistai primena, kad daugiabutyje tiesiog imti ir savavališkai keisti, remontuoti šildymo sistemas negalima.
„Atkreipiame vartotojų dėmesį ir prašome būti budriais, pastebėjus, kad kaimyniniuose butuose vyksta remonto darbai. Pasidomėkite, kokie konkrečiai darbai vykdomi. Jei jų metu yra pertvarkoma šildymo sistema, pasiaiškinkite, ar yra gautos ir vykdomos tam skirtos pertvarkymo sąlygos, kad atvėsus orams jums netektų šalti dėl nepareigingo kaimyno kaltės“, – pataria M. Visockienė.
Specialistai primena, kad daugiabučių namų šildymo sistemos prietaisus (ne tik senus radiatorius, bet ir gyvatukus, vamzdynus) bute galima keisti tik pasibaigus šildymo sezonui, bet ne vėliau kaip iki rugsėjo 15 d. (išskyrus avarinius atvejus), kad nepažeistumėte kaimynų interesų, palikdami juos be šilumos. Šiuos darbus atlikti gali tik atestuoti specialistai, tačiau prieš tai šildymo prietaisų atnaujinimą planuojantis daugiabučio gyvenamojo namo buto savininkas turi:
1. Kreiptis į AB „Šiaulių energija“el. paštu arba atvykdamas į vartotojų priimamąjį dėl šildymo prietaisų galios perskaičiavimo pažymos, senus prietaisus keičiant naujais (dėl šios pažymos galima kreiptis ir į šildymo sistemų projektus rengiantį specialistą ar įmonę). Atvykdami į bendrovės vartotojų priimamąjį, turėkite asmens dokumentą ir buto inventorinę bylą. Minėta pažyma yra mokama, įkainio dydis – individualus, priklauso nuo situacijos. Pažyma išduodama tik gavus išankstinį apmokėjimą.
2. Įvertinti planuojamus atlikti darbus:
Jei neketinate keisti nei radiatoriaus stovo, nei jo prijungimo prie bendros šildymo sistemos schemos, o tik norite uždėti tokį pat, tik naujesnį ir gražesnį, minėtiems darbams pradėti užtenka gautos pažymos.
Jei pageidaujate šiek tiek pakeisti šildymo prietaiso vietą, pavyzdžiui, norite jį pasukti, tuomet reikia papildomai kreiptis į Bendrovę jau minėtu el. paštu arba atvykti į AB „Šiaulių energija“ dėl techninių sąlygų gavimo. Jose bus nurodyta, ką dar turėtumėte atlikti (pavyzdžiui, gauti raštiškus prie Jūsų šildymo prietaiso stovo prijungtų bendrasavininkų sutikimus, nubraižyti schemą ir kt.), prieš pradedami šildymo prietaiso keitimo darbus.
Jei šildymo prietaisą norite perkelti į kitą vietą, pavyzdžiui, į priešingą patalpos pusę, pirmiausia turite kreiptis į Bendrovę jau minėtu el. paštu arba atvykti į AB „Šiaulių energija“ dėl techninių sąlygų gavimo. Jose bus nurodyta, ką dar turėtumėte atlikti: reikės gauti prie Jūsų šildymo prietaiso stovo prijungtų bendrasavininkų raštiškus sutikimus dėl planuojamų darbų. Vėliau reikės kreiptis į šildymo sistemų projektus rengiantį specialistą ar įmonę dėl paprastojo remonto aprašo (projekto) parengimo. Šis projektas reikalingas tam, kad nebūtų išbalansuota viso namo šildymo sistema.
3. Surinkus visus numatytiems darbams atlikti reikiamus dokumentus, įsigijus nurodytą naują šildymo prietaisą, susitarus su jį keisiančia atestuota įmone, turinčia teisę atlikti tokius darbus, kreiptis į bendrovę dėl apmokėjimo už planuojamą išleisti termofikacinį vandenį. Jį atlikus apie numatomus darbus informuoti savo namo šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtoją, kad suderintumėte termofikacinio vandens išleidimo laiką. Butų ir kitų patalpų savininkai šildymo prietaisus keičia ir visus kitus numatytus darbus atlieka savo lėšomis. Buto savininkas atsako už keičiamų šildymo prietaisų kokybę ir jų atitiktį nurodytoms charakteristikoms. Kad radiatorius kuo geriau atliktų savo funkciją, patartina prie sienos už radiatoriaus įdėti šilumą atspindinčios medžiagos plokštę, o paties radiatoriaus neuždengti užuolaidomis ar baldais, tuomet patalpai tenkančios šilumos kiekis tik padidės.
4. Baigus šildymo sistemos remonto darbus, pakviesti namo šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtoją įvertinti, ar šie atitinka reikalavimus. Pasirašomas darbų atlikimo aktas, kuris derinamas ir su daugiabučio namo valdytoju. Šildymo sistema užpildoma termofikaciniu vandeniu.