PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Birželio 23 d. 07:00

Šiauliečiai ginkluojasi

Šiauliai

Gintauto Rimšos asmeninio archyvo nuotr.

Oksana LaurutytėŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


238228

Rusijai užpuolus Ukrainą, lietuvaičių, norinčių namuose turėti ginklą, padaugėjo net kelis kartus. Situacija Šiaulių regione – neišskirtinė. Policijos pareigūnai vertina, kad darbo jiems tikrai padaugės, o kursų rengėjai ir ginklų pardavėjai ramina – ginklų šiauliečiai įsigyja ne iš baimės, o sąmoningumo.

Šešis kartus daugiau

Lietuvos policijos departamentas paskelbė, kad Lietuvoje vien kovo mėnesį dėl leidimo turėti ginklą kreipėsi keturis kartus daugiau žmonių nei įprastai. Šiauliečiai dar aktyvesni.

Šiaulių apskrities policijos Licencijavimo skyriaus viršininko Eligijaus Skujos teigimu, pernai per laikotarpį nuo vasario 24-osios iki birželio vidurio į pareigūnus dėl leidimo įsigyti ginklą kreipėsi 61 asmuo. Šiemet nuo dienos, kada prasidėjo karas Ukrainoje, iki birželio vidurio – 381 asmuo, tai yra šešis kartus daugiau.

„Negaliu atsakyti, tai gerai ar blogai, bet pareigūnams darbo daugiau. Kol visi atsakingai elgsis su ginklais, tol bus saugu. Pas mus ateina žmonės, jau išsilaikę egzaminus, tad tie, kurie su ginklą norinčiais turėti asmenimis bendrauja, juos moko, geriausiai ir žino ginklo įsigijimo motyvus“, – sako viršininkas.

Pasak E. Skujos, pareigūnai patikrina, ar žmogus gali ginklą turėti, ar turi atitinkamą medicininę pažymą, ar jo reputacija nepriekaištinga. Kai patikrina ir neranda jokių kliūčių, tada ir išduoda leidimą. „Žmogus nusiperka seifą, pristato mums deklaraciją, kad turi visas sąlygas saugiai ginklą laikyti, tada ir įsigyja ginklą, gavęs leidimą“, – komentuoja E. Skuja.

O kokia reputacija yra priekaištinga?

Pasak E. Skujos, reiktų atsiversti LR ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo 18 straipsnį. Ten yra išvardyta 13 punktų, kuriais atvejais asmuo nelaikomas nepriekaištingos reputacijos. Įstatyme išvardyti asmens teistumai, seni teistumai, baudžiamieji nusižengimai, smurtiniai nusikaltimai, smurto artimoje aplinkoje atvejai ir kt. „Yra visokių saugiklių, kada ginklas neišduodamas, numatyta ir laikotarpių, per kuriuos žmogui suteikiama galimybė pasitaisyti“, – sako viršininkas.

Šovinių deficitas

Nuo vasario pabaigos padaugėjo ir asmenų, norinčių lankyti ginklo naudojimosi kursus, atitinkamai dėl padidėjusios paklausos pardavėjai parduotuvėse ginklų net pritrūko.

Pasak UAB „Vollit“ direktoriaus Gintauto Rimšos, ir dabar jaučiama padidėjusi paklausa ginklams bei šaudmenims, kurių taip pat pradėjo trūkti. Iki šiol parduotuvėse nėra tokios ginklų pasiūlos ir modelių pasirinkimo, kiek buvo galima parduoti, dėl staiga atsiradusio poreikio.

Pašnekovas sako prognozuojantis, kad tik rugpjūtį parduotuvėse bus tokia ginklų pasiūla, kokia yra ir paklausa. Ginklai paprastai perkami iš Suomijos, Austrijos, Italijos, Vokietijos gamintojų, su jais jau sutarta dėl didesnio ginklų kiekio tiekimo.

„Tiems, kurie šaudydavo daugiau, pavyzdžiui, sportavo ar šaudė trumpaisiais šaunamaisiais ginklais (pistoletais), atsirado problema – šovinių trūkumas. Pasaulyje apskritai atsirado šovinių deficitas, atitinkamai pakilo ir kaina. Ginklai nepabrango, bet šoviniai – taip. Jei vienas šovinys kainavo 30 centų, tai dabar kainuoja apie 45. Taip, 50 proc. pabrangimas“, – sako G. Rimša.

Pašnekovas sako, kad gamintojai kainas pakėlė dėl pabrangusių jų gaminimo komponentų, o ne dėl padidėjusios paklausos. „Ir dabar užsisakinėjame šovinius metams į priekį. Dabar užsakai – gauni po metų. Tokie terminai – laukiame nuo pusės metų iki metų ir daugiau“, – sako jis.

Panikos nėra

G. Rimša pastebi, kad atsiranda ir keli vienos šeimos nariai, kurie ima lankyti ginklo naudojimo kursus. Jei šeimos nariai turi leidimus naudotis konkrečios kategorijos ginklu savigynai, jie gali naudotis tuo pačiu ginklu ir bendru seifu.

Žmogus gyvenamojoje vietoje ir (ar) kitoje su apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu suderintoje vietoje prie pastato konstrukcijų nejudamai pritvirtintoje metalinėje spintoje (seife), kurios sienelės turi būti ne plonesnės kaip 3 mm ir kuri užrakinta vidine raktine arba kodine spyna, įtvirtinta metalinės spintos (seifo) viduje taip, kad būtų apsaugota nuo mechaninio poveikio iš išorės, gali laikyti penkis ginklus. Jei patalpoje įrengta apsaugos sistema, asmuo gali laikyti 6–11 ginklų, jei patalpoje yra įrengta apsauginė įsilaužimo signalizacija – 12 ir daugiau ginklų.

„Žinoma, žmogus turi ir mokėti naudotis ginklu, praktikuotis, nes nemokančio šaudyti žmogaus ginklas neapsaugo. Yra žmonių, kurie nusiperka ginklą, pasideda jį į seifą ir jaučiasi ramesni. Bet dauguma yra tokių, kurie važiuoja į šaudyklą, treniruojasi, tobulina įgūdžius“, – sako pašnekovas.

Pasak G. Rimšos, ginklo turėjimas pareikalauja ir nemažai lėšų. Seifas, ginklas, dėklas ir kt. kainuoja apie tūkstantį eurų. Populiariausi „Beretta“, „Glock“ modeliai kainuoja nuo 700 iki 1,5 tūkst. Eur. Dar reikia pirkti šovinių, lankytis šaudykloje, kurioje treniruojantis paprastai iššaudoma 50–100 šovinių.

„Nors ginklą laikyti norinčių žmonių daugėja, panikos tikrai nesijaučia. Aš pats dėstau kursuose, galiu pasakyti, kad į kursus ateina daugiausia išsilavinę žmonės, besirūpinantys savimi, šeimos saugumu“, – kalba pašnekovas.