PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Rugsėjo 22 d. 08:03

Šiauliečiai baltiškomis jungtuvėmis ir ugnimi paminėjo rudens lygiadienį

Šiauliai

Vilmos Sungailės nuotr.

Irma JurgaitytėŠaltinis: Etaplius.lt


100032

Rugsėjo 21 d. Talkšos ežero pakrantėje vyko Šiaulių kultūros centro organizuota rudens lygiadienio šventė „Baltų jungtys“. Šventė subūrė šiauliečius ir miesto svečius pažymėti astronominio rudens pradžią ir Baltų vienybės dieną atsigręžiant į etninę kultūrą, prisimenant senąsias baltų tradicijas bei apeigas.


Foto galerija:

skc-baltu-jungtys-1.jpg
skc-baltu-jungtys-2.jpg
skc-baltu-jungtys-3.jpg
skc-baltu-jungtys-4.jpg
skc-baltu-jungtys-5.jpg
skc-baltu-jungtys-7.jpg
skc-baltu-jungtys-8.jpg
skc-baltu-jungtys-9.jpg
skc-baltu-jungtys-10.jpg
skc-baltu-jungtys-11.jpg
skc-baltu-jungtys-12.jpg
skc-baltu-jungtys-13.jpg
skc-baltu-jungtys-14.jpg

Renginys prasidėjo su baltiškais šokiais ir muzika, mat čia vyko Lietuvoje jau penktą kartą organizuota akcija „Visa Lietuva šoka“. Skambant Šiaulių Dainų muzikos mokyklos folklorinio ansamblio „Vieversėlis“ (vad. Arūnas Stankus) muzikai šokio entuziastai ne tik patys įsitraukė į smagų folklorinių šokių sūkurį, bet ir įtraukė stoviniuojančius žiūrovus.

Nuo šokių trepsėjimo apšilus, šventės lankytojai buvo kviečiami stebėti tradiciškas baltiškąsias jungtuves, kurias vedė Šiaulių kultūros centro apeiginio folkloro ansamblis „Rėda“ (meno vad. Justė Lipinskienė).

Ceremonija prasidėjo vakarynomis, dar kitaip vadinamos mergvakariu, kuriose, atlikus kasų išpynimo, šukavimo, rūtų vainiko pynimo apeigas, jaunoji atsisveikino su pašėlusiomis mergavimo dienomis. Po jų, jaunajam į šventę atjojus ant žirgo, vestuvių dalyviai pro papuoštus vartus įžengė į sakralią šventės vietą – prasidėjo pagrindinės jungtuvių ceremonijos apeigos. Čia buvo įžiebta šventinė Ugnis, atliktos apeigos, kurios simbolizuoja amžiną vienybę, darną ir įprasmino šią sakralią dviejų jaunų žmonių sąjungą.

Kad šventės žiūrovams būtų lengviau suprasti ceremonijos vyksmą, renginio vedėja pristatė kiekvieną apeigą, primindama jos reikšmę ir simboliką baltų kultūroje.

Sutemus Talkšos ežero pakrantėje užburiančių vaizdų pažėrė ugnies ir šokio grupės „13“ pasirodymas ir atidengtos bei išdegtos keturios šamoto skulptūros, kurias Šiaulių dailės mokyklos organizuoto plenero „Saulės stulpai“ metu kūrė Latvijos ir Lietuvos menininkai: Aleksnadrs Djačenko, Marite Djačenko, Ilze Emse-Grinberga, Irena Šliuželienė, Vilius Šliuželis, Vitalija Kurtinaitienė.

Renginio metu sušalti neleido ir lietuvių bei latvių muzikinių grupių koncertai. Energingas muzikinius pasirodymus atliko ir baltiškąsias folkloro tradicijas priminė folk grupė „Jauno Janiu orkestris“ (Latvija) ir baltiškojo folkmetalo grupė „Ūkanose“.

Daugiau nuotraukų – Šiaulių kultūros centro „Facebook“ paskyroje.