Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Kadras iš serialo
Monika ViliušytėŠaltinis: Etaplius.lt
(Bureau des Légendes, The Bureau, Prancūzija, TV serialas, 5 sezonai).
2016 m. Damaskas, Sirija. Prancūzų kalbos mokytojas Paulas Lefebvre po 6 m. praleistų Sirijoje gauna darbo pasiūlymą Jordanijoje ir turi palikti šalį. Skaudaus išsiskyrimo metu, jo mylima moteris Nadia, su kuria jis susipažino Damaske, sako, kad visada žinojo, kad taip bus, tačiau nieko nesigaili – buvo gera. Iš tiesų Paulas Lefebvre yra Prancūzijos išorinės žvalgybos (DGSE) pareigūnas, jo tikrasis vardas Guillaume Debailly. Jis atšaukiamas iš misijos Damaske ir turi grįžti į Prancūziją.
Žvalgybos pareigūnams misijose užsienyje (mes įpratę sakyti “darbas po priedanga”, žvalgyboje tai vadinasi “legenda”) sukuriamos legendos. Jos kaip betonas – niekas nesuabejos agento tapatybės legendos autentiškumu – valstybės registruose figūruoja Paulo Lefebvre gimimo, santuokos, skyrybų datos, universitete - tikras diplomo įrašas. Prieš vykdami į misiją, pareigūnai pamažu įjunka į vaidmenį - priklausomai nuo legendos profilio įgyja inžinerijos, teisės,
architektūros ar kitų žinių, išmoksta užsienio kalbą. Užsienyje jie dirba „tikrą“ darbą, gauna algą, tapatinasi su aplinka, įgyja draugų (vadinamieji “objektai”). Savo valdybai jie neatneš rezultatų per vienerius metus – laikas yra investicija. Žvalgybininkas gali laukti kelis metus, kol akiratyje atsiras ypač reikšminga informacija ir tik tada pradės veikti. Tas, kas vadinosi draugu, reikiamu momentu negailestingai bus panaudotas tikrajam misijos tikslui ir per sekundę virs auka.
„Žvalgybų žaidimai yra birža, kurioje prekiaujama žmonių likimais – vieni pigesni, kiti brangesni, o iš esmės – visai nieko verti“. Nepaisant to šie žmonės ne robotai – klaidų tikimybė yra. Klaidos dažniausiai padaromos dėl jausmų – taip, dėl tų pačių kuriuos jaučia visi žmonės, Jūs ir aš.
Grįžęs į Paryžių Guillaume Debailly vadovauja vietos kontržvalgybos operacijoms. Priduodamas visus dokumentus, susijusius su Paulo Lefebvre sukurta tapatybe, vieną jis sąmoningai pasilieka, pats tiksliai nežinodamas kodėl. “Taisyklės yra tam, kad jas laužyti” – tai posakis, iš kurio žvalgybų pasaulyje juokiamasi. Taisyklės yra tam, kad išliktum. Jei kažkas paėjo ne taip, žinok, kad kažkurią taisyklę jau sulaužei.
Taip ir atsitiko. Guillaume Debailly Paryžiuje sutinką tą pačią Nadią, kuri yra atvykusi į tarptautinę konferenciją. Klaidų nedarantis pareigūnas padaro kertinę savo karjeroje – susitikdamas moterimi, kuriai jaučia stiprius jausmus, jis ir toliau laikosi Paul Lefebvre legendos. Iš pradžių nerimo nuojautą vystantis serialas sprogsta. Agento klaida sukelia katastrofiškų įvykių virtinę, kurios kaina ta pati – žmonių likimai ir gyvybės.
Po paskutinio Homeland sezono jaučiau didžiulę tuštumą, nesitikėjau, kad bus sukurta kažkas bent arti to. Niekas man neįrodys, kad šitame žanre yra geresnių nei pastarasis ir „The Americans“. Todėl galima įsivaizduoti, kokią ekstazę man sukėlė supratimas, kad aš klydau. Tai supratau jau pirmoje serijoje – jau joje matosi, kad kuriant serialą buvo dirbama su tikrais žvalgybos specialistais, suprasite apie ką aš. Kūrėjai patvirtino, kad Prancūzijos išorės saugumo agentūra DGSE suteikė neįkainojamas konsultacijas, kurių dėka serialas atrodo itin įtikinantis, be nereikalingo dramatizavimo ir pigių visiems atsibodusių triukų.
Serialas neholivudinis, todėl prieskonis kitas, bet jis nuostabus. Pagrindinį vaidmenį atliekantis aktorius, Prancūzijos kino žvaigždė Mathieu Kassovitzas – žiba. Puikūs ir kiti, visapusiškai atskleisti personažai, vaidyba aukštumoje. Veiksmas mėtosi nuo Paryžiaus iki Artimųjų Rytų valstybių. Visko, ko tikisi tokio žanro mėgėjai, suras su kaupu – agentų žaidimai, manipuliacijos, šnipinėjimo metodai, apgaulės ir žinoma – meilė.
Labai rekomenduoju žanro mėgėjams. Mano verdiktas – 10/10.
Apžvalgos autorius Vilius P.