Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Vardenis PavardenisŠaltinis: Etaplius.lt
Kovo 24-tąją dieną yra minima Pasaulio tuberkuliozės diena, kurios tikslas – informuoti apie tuberkuliozės profilaktiką ir naujausius gydymo būdus.
5ab8d3a6ed0cb.jpg
Tuberkuliozė – infekcinė liga, kurią sukelia Mycobacterium tuberculosis bakterijos (toliau – TB mikobakterijos). Pagrindinis infekcijos šaltinis yra atvirąja plaučių tuberkulioze sergantis asmuo, kuris skiria užkratą kosint, kalbant, čiaudint. Su oro smulkiom dalelėm TB mikobakterijos patenka į aplinką. Tuberkuliozės lazdelės į organizmą dažniausiai patenka pro kvėpavimo takus, tačiau užsikrėsti galima ir per įvairius užterštus ligos sukėlėjais namų apyvokos daiktus, indus, knygas, žaislus ir t.t. Apie 10 proc. užsikrėtusiųjų suserga tuberkulioze. Susirgimų skaičius yra toks didelis, kadangi egzistuoja ne tik aktyvi, bet ir latentinė (slaptoji) tuberkuliozės forma, kuri sudaro 90 % visų susirgimų.
Slaptoji (latentinė) tuberkuliozės infekcija yra tuomet, kai asmuo yra užsikrėtęs tuberkuliozės mikobakterijomis, tačiau bakterijos nėra aktyvios ir nesukelia jokių ligos simptomų. Nors latentinės tuberkuliozės metu nieko nejaučiama, infekcija kitiems asmenims neperduodama ir esamu momentu atrodytų didelio pavojaus nekelia, nei pačiam žmogui, nei aplinkiniams, aptikus šią bakteriją, gydymas yra būtinas, nes bet kuriuo momentu liga gali pasireikšti ir pereiti į aktyviąją formą. Delsimas nediagnozuojant ir negydant slaptosios tuberkuliozės formos gali būti labai rizikingas. Statistika rodo, kad beveik 5-15 % visų užsikrėtusiųjų slaptąja tuberkulioze vis tiek ankščiau ar vėliau suserga aktyviąja jos forma, o net 50 % žmonių sergančių aktyviąja tuberkuliozės forma miršta ir gali papildomai užkrėsti iki 10 – 20 žmonių per metus.
Labai pavojinga yra vaistams atspari tuberkuliozė. Ji gali būti atspari dviem trims, o kartais net ir aštuoniems vaistams, tokiais atvejais, kai nebeveikia dauguma medikamentų, ligonio išgydyti nebegalima. Atspari vaistams tuberkuliozės forma išsivysto tiems žmonėms, kurie yra sirgę džiova ir gydęsi. Tokia ligos forma išsivysto, kai ligonis pažeidžia gydymo režimą: nereguliariai geria vaistus, nebaigęs gydytis visiškai nustoja juos vartoti. Įprastai tuberkuliozė išgydoma maždaug per šešis mėnesius, o sergančiojo atsparia vaistams forma gydymas tęsiasi apie dvejus metus ir net ilgiau.
Tuberkulioze sergantys žmonės dažnai susiduria su sveikatai pavojingais reiškiniais: mitybos problemomis, stresinėmis situacijomis, nepalankiu požiūriu į sveikatą, skurdu, ŽIV, AIDS, alkoholizmu, narkomanija. Lietuva, kaip ir kitos Baltijos šalys, visomis priemonėmis prisideda prie pasaulinės tuberkuliozės kontrolės politikos plėtros.
Sergamumas tuberkulioze – asmenų, kuriems metų bėgyje naujai (pirmą kartą gyvenime) užregistruota liga. Analizuojant sergamumą tuberkulioze Šiaulių rajone, didžiausias kritimas matyti nuo 2011 m. iki 2013 m. (2011 m. – 72,78 atv./100000 gyv., 2013 m. – 37,67 atv./100000 gyv.). Lyginant 2016 m. su 2013 m., kai rodiklis buvo pats mažiausias per 16 metų, matome, kad 2016 m. naujų tuberkuliozės atvejų 100000 gyv. užregistruota 15,33 atvejais daugiau.
Ligotumas – asmenų, kuriems metų bėgyje ambulatorinėse ar stacionarinėse sveikatos priežiūros įstaigose naujai arba pakartotinai užregistruota liga. Ligotumo tuberkulioze rodiklis Šiaulių rajone yra aukštas ir keletą metų lenkia Lietuvos vidurkį. 2016 m. užregistruotas 67,34 atv./100000 gyv. didesnis nei Lietuvos (Šiaulių r. – 209,35 atv./100000 gyv., Lietuva 142,01 atv./100000 gyv.).
Šiaulių r. savivaldybėje 2016 m. užregistruota perpus mažiau atvejų sergamumu vaistams atsparia tuberkulioze nei 2015 m. (2015 m. – 4,8; 2016- 2,4 atvejų/100 tūkst. gyv.). Šis rodiklis yra 1,7 karto mažesnis už Lietuvos vidurkį.
Šiaulių r. tuberkulioze sergančių asmenų absoliutūs skaičiai 2014 – 2016 m. 2016 m. užregistruoti 86 atvejai, iš jų: 32 – moterims ir 54 vyrams. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad vyrų sergamumas tuberkulioze Šiaulių r. 1,7 karto didesnis nei moterų. Analizuojant pagal gyvenamąją vietą, net tris kartus daugiau tuberkuliozės susirgimų užregistruota kaimo gyventojams (61 atv. – kaimo gyventojai, 25 atv. – miesto gyventojai, 2016 m.). Pagal amžių, sergančiųjų tuberkulioze Šiaulių r. 2016 m. daugiausiai užregistruota asmenų, kurie priklauso 45-65 m. amžiaus grupei (0-17 m. – 6 atv., 18-44 m. – 18 atv., 45-64 m. – 40 atv., 65+ amžiaus gr. – 22 avt.).
Rekomendacijos
Kur ieškoti pagalbos?
Jei įtariate, kad galite būti užsikrėtę tuberkulioze, kreipkitės pagalbos į savo šeimos gydytoją, jis paskirs reikiamus tyrimus.
Kaip elgtis, jei sergate tuberkulioze?
- Nuolatos lankykitės pas gydytoją ir vykdykite visus gydytojo nurodymus.
- Išgerkite visas vaistų dozes.
- Stenkitės neužkrėsti kitų: jei reikia dėvėkite specialią kaukę; jei kosite ar čiaudite, visada prisidenkite burną nosinaite ar ranka.
- Kasdien vėdinkite patalpas.
- Valgykite visavertį maistą, turintį pakankamai baltymų ir vitaminų.
- Skirkite pakankamai laiko miegui ir poilsiui.
- Vaikščiokite gryname ore.
- Nerūkykite, nevartokite alkoholinių gėrimų ar narkotinių medžiagų.
TUBERKULIOZĖS PROFILAKTIKA
Skiepai nuo tuberkuliozės
Tuberkuliozės infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja šalims, kuriose registruojamas didelis sergamumas TB, skiepyti BCG vakcina vaikus kaip galima greičiau po gimimo. Jeigu sąlytį turėję šeimos nariai nebuvo paskiepiję naujagimio BCG vakcina, kūdikį būtina paskiepyti nedelsiant. Skiepijant kūdikius kuo jaunesniame amžiuje juos galima apsaugoti nuo susirgimų itin sunkiomis TB formomis, tačiau skiepijimai BCG vakcina neturi esminės įtakos sustabdant TB plitimą gyventojų tarpe. Lietuvoje nuo tuberkuliozės skiepijami naujagimiai 2-3 dieną po gimimo.
Prevencijos ir saugumo priemonės sąlytį su ligoniu turėjusiems asmenims
Asmenims, turėjusiems sąlytį su ligoniu/sukėlėjo nešiotoju, kurio diagnozė patvirtinta medicinos įstaigoje, rekomenduojama vengti ilgalaikio buvimo su sergančiuoju uždaroje patalpoje (kambaryje, kabinete, klasėje ar pan.); naudoti kvėpavimo takus apsaugančias medicinines kaukes; reguliariai ir kuo dažniau vėdinti visas patalpas užtikrinant veiksmingą oro ventiliaciją, naudoti ventiliatorius; kruopščiai valyti aplinkos paviršius; nesinaudoti ligonio daiktais; kruopščiai plauti rankas; atidžiai stebėti savo ir sąlytį turėjusių vaikų sveikatos būklę. Ilgalaikį sąlytį turėjusiems asmenims (šeimos, kolektyvo nariams) rekomenduojama profilaktiškai pasitikrinti sveikatą pagal gydytojo nurodymus; sergančiųjų šeimose gimusius naujagimius skiepyti nuo tuberkuliozės; stiprinti imunitetą, valgyti pilnavertį maistą, nebadauti, dažniau ir ilgiau būti gryname ore; reguliariai profilaktiškai tikrintis sveikatą, tikrinti kūdikių ir vaikų sveikatą gydymo įstaigoje pagal gydytojo rekomendacijas.
Rekomendacijos keliautojams
Keliautojams, vykstantiems į didelio sergamumo (endemines) TB šalis, rekomenduojama laikytis asmens higienos bei vartoti saugų maistą; vengti būti uždaroje patalpoje su sergančiais ar galimai sergančiais TB asmenimis (kosinčiais ir skrepliuojančiais) arba dėvėti kvėpavimo takus apsaugančias medicinines kaukes; po kelionės profilaktiškai pasitikrinti sveikatą; pasireiškus bet kokiems ligos simptomams ar negalavimams neatidėliotinai kreiptis į gydytoją, informuoti jį apie kelionę ir griežtai vykdyti gydytojo nurodymus; silpno imuniteto asmenims, kūdikiams ir kitiems rizikos grupėms priklausantiems asmenims vengti keliauti į endeminius TB atžvilgiu regionus.
Patalpų vėdinimas ir ventiliacija
Patalpų ventiliacijos tikslas – užtikrinti oro apykaitą bei kontroliuoti oro srovės kryptį, siekiant sumažinti susidūrimo su TB užkratu riziką žmonių susibūrimo vietose.
Vėdinant patalpas ne tik sumažėja mikroorganizmų koncentracija ore, bet ir pagerėja bendra patalpų oro kokybė, sumažėja oro užterštumas ir kvapai. Ventiliacija gali būti natūrali, mechaninė ir mišri.
Vaikų sveikatos patikrinimai dėlTB ir profilaktika
Siekiant užtikrinti efektyvią tuberkuliozės profilaktiką ir kontrolę, mažinti tuberkuliozės plitimą, bei kuo anksčiau išaiškinti užsikrėtusių vaikų skaičių ir pradėti gydymą, vadovaujantis 2013 m. gruodžio 27 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V – 1249, kasmet Lietuvoje valstybės lėšomis turi būti atliekamas tuberkulino mėginys 7 metų amžiaus vaikams ir vaikams, priklausantiems rizikos grupėms.
Straipsnį pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro, Higienos instituto, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informaciją parengė Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Vaineta Jurkienė