REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2018 m. Liepos 12 d. 10:30

Septynios NVO prašo atkurti socialinį teisingumą

Lietuva

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


44914

Septynios nevyriausybinės organizacijos prašo atkurti socialinį teisingumą, kurio pasigesta Seimo priimtose mokesčių ir pensijų reformose. Nevyriausybininkai reikalauja, kad Vyriausybė pateiktų trejų metų planą, pagal kurį pensijos palaipsniui pasiektų bent 9 proc. šalies BVP lygio. Viešame kreipimesi taip pat reikalaujama ištirti valstybinio masto korupcijos apraiškas, kuriose slypi tiesioginės šalies daugelio ekonominių nesėkmių šaknys, įskaitant mažų pensijų priežastis. Nuo to kenčia pasitikėjimas valstybe.

„Valdančiajai daugumai atsisakius vesti socialinį dialogą ir išgirsti garbaus amžiaus Lietuvos piliečių pagrįstus argumentus, šį pranešimą pasirašiusios organizacijos, gindamos savo narių teisėtus lūkesčius, jaus pareigą įvardinti rinkiminių pažadų netesinčias politines partijas, jų vykdytų reformų autorius bei juos palaikiusius“, - rašoma NVO kreipimesi.
NVO sako, kad pensijų reformą įteisinančios įstatymų pataisos daugiausia yra nukreiptos tolimos ateities pensininkų aprūpinimui, privačių komercinių pensijų fondų stiprinimui. Tuo tarpu 600 tūkst. Lietuvos piliečių, esamų pensininkų, lūkesčiai yra pažeidžiami ir neatitinka valdančiosios daugumos rinkiminių pažadų bei 2017 m. Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių plane numatytų darbų. Neplanuotai įvestos Sodros „lubos“ ir sumažinti VSDF įmokų tarifai pablogins esamų ir būsimų pensininkų padėtį.

Lietuvos ekonomikos augimas sudaro sąlygas juntamai padidinti atlyginimus ir visų visuomenės sluoksnių realiąsias pajamas, tačiau esamus pensininkus palieka toliau skursti, tuo skatindama emigraciją. Toliau ignoruojamas pagrįstas senjorų reikalavimas, kad senatvės pensijoms skiriama 7 proc. BVP dalis bent kiek priartėtų prie ES šalių 12 proc. BVP vidurkio.
NVO teigimu, sunku paaiškinti, kodėl Vyriausybės programos įgyvendinimo plane darbą „Nuoseklaus socialinio draudimo pensijų didėjimo užtikrinimas atsižvelgiant į augančią ekonomiką“, finansų ministras Vilius Šapoka realizavo atvirkščiai: ekonomikai augant įmokos į VSDF mažinamos, t.y. įteisinamas „Sodros“ pajamų ir jos rezervo mažinimas. „Sodros“ fondo apkarpymas vyksta sumažinant įmokų tarifus visiems mokėtojams į VSDF.

„Paradoksalu, kai Ministro Pirmininko aparato ir Finansų ministerijos aukščiausi valstybės pareigūnai bando įtikinėti, kad Sodros įmokų tarifus mažinti būtina, nes iš planuojamo VSDF biudžeto perviršio didinti pensijų Lietuvoje neleistų Europos Komisija, o didesnio pensijų rezervinio fondo kaupimas būtų tik neefektyvus resursų įšaldymas (!).Tai neįtikėtina, kai Lietuvoje vidutinė pensija yra viena mažiausių ES, nuo kaimynų atsilieka šimtais eurų, o žadamas jos padidinimas 20-čia eurų skamba lyg pasityčiojimas. Klausimas finansų ministrui: kur bus panaudojamas pensijų rezervo daugiamilijoninis perviršis, jeigu ne pagal paskirtį? Nevaldomas kainų šėlsmas daugumą pensininkų vis labiau stumia žemiau skurdo ribos“, - rašome NVO kreipimesi.

Jame, be kita ko, pažymima, kad esami pensininkai yra diskriminuojami II pakopos pensijų fondų jau tuo, kad savo laiku negalėjo kaupti privačiuose fonduose. Nuo II pakopos sistemos įkūrimo iš VSDF pensijų biudžeto buvo neteisėtai atimta ir pervesta į II pakopos privačius fondus 1 mlrd. 125,2 mln. eurų, jokiais valstybės asignavimais jų nekompensuojant. Tokia suma buvo atitinkamai sumažintos, t.y. apvogtos piliečių pensijos. Nurodytoje sumoje dar neįskaičiuotos „Sodrai“ užkrautos ir iš pensijoms skirtų lėšų mokėtos grobuoniškos skolos aptarnavimo palūkanos, nes Sodra buvo priversta skolintis. Šie faktai kelia rimtų abejonių dėl jų atitikimo Konstitucijai ir suponuoja galimybę kreiptis į Konstitucinį Teismą.

Kreipimąsi pasirašė Lietuvos pensininkų sąjunga „Bočiai“, LPS „Bočiai“ Vilniaus miesto bendrija, Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacija, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“, Medardo Čoboto Trečiojo amžiaus universitetas, Europos vyresniojo amžiaus žmonių konfederacijos EURAG Lietuvos sekcija.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA