PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Rugpjūčio 18 d. 09:50

Senųjų amatų meistrai vėl kviečia į Trakų salos pilį

Vilnius

Etaplius.lt nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


48979

Šį savaitgalį - rugpjūčio 18-19 dienomis - Trakų salos pilyje jau keturioliktą kartą vyks renginys „Senųjų amatų dienos“. Amatininkai ir senųjų amatų rekonstruktoriai entuziastai demonstruos arti dvidešimties amatų, vyks edukacinės veiklos, muzikinių kolektyvų pasirodymai, kausis ir nuotaikingas rungtis žiūrovams organizuos riteriai. Atvykusieji į renginį galės susipažinti su muziejaus nuolatine ekspozicija ir laikinomis parodomis.

Abi šventės dienas nuo ryto iki vakaro pilies kieme vyks kalvystės, vitražo ir senosios stogdengystės amato - skiedrų gaminimo senovinėmis staklėmis, gotikinės keramikos lipdymo ant stovylo ir žiedimo, kaulo bei rago apdirbimo, verpimo pristatymai. Senųjų amatų entuziastai rodys, kaip mūsų protėviai kalė monetas, siuvo drabužius, augaliniais dažais dažė siūlus, vijo bei pynė iš jų juostas, rišo sapnų lėlytes, drožė medžio rakandus, mezgė tinklus, rišo varžas, bučius ir šiaudinius sodus. Juvelyrai demonstruos, kokiais papuošalais buvo puoštasi, pasakos apie senovines papuošalų gamybos technikas. Pasak Trakų istorijos muziejaus pranešimo, renginyje bus galima ne tik stebėti meistrų darbą, bet ir patiems pramokti vieno ar kito amato, įsigyti patikusį dirbinį.

Pirmą kartą bus mokoma pinti gorčius, supažindinama, kam jie buvo naudojami. Archeologė, amato rekonstruktorė Simona Ramoškienė sako, kad pinti gorčius išmoko iš šilinio dzūko ir drevinio bitininko, gyvenančio archajiškame Musteikos kaime šalia Čepkelių raisto. „Norisi tradiciją perduoti toliau, į visus Lietuvos kampelius, - sako S. Ramoškienė. - Žmonėms amatas patinka, ilgesniam laikui prisėda labiausiai norintys mokytis, bendrauti, pailsėti nuo miesto triukšmo, užuosti svaigų rugių kvapą. Mokysiu pinti gorčius ir dalį pasiruošimo darbų - kaip peiliu nužievinti pušies šaknį, perskelti, pasiruošti rugius.„

Taip pat pirmą kartą renginyje dalyvausianti dailininkė Ramutė Toliušytė demonstruos viduramžiais Europoje naudotą knygų įrišimo techniką long stitch (liet. ilgas dygsnys) technika ir jos pamokys visus besidominčius. „Šios technikos privalumas, kad nereikia knygos klijuoti, - pasakoja menininkė. - Yra daugybė būdų, kaip panaudoti long stitch įrišimo būdą. Per paskutinius du dešimtmečius, šiuolaikinės knygos menininkai sukūrė įvairių naujų autorinių įrišimo būdų, kurie plačiai paplito. Įrišimo būdas lemia knygos konstrukciją, nuo kurios priklauso knygos atvertimo ypatumai, jos ilgaamžiškumas ir forma. Atvirasis įrišimo tipas patrauklus tuo, kad jis palyginti greitas, knygą lengva atversti“.

Rengiama ir turininga renginio muzikinė programa - pasirodys senovinių šokių kolektyvai „Puelli Vilnenses“ ir „Saltare Festum“, šiuolaikinio folkloro grupė „Kamanių šilelis“, folkroko atlikėjai „Korys“, folkloro grupė „Rana“, multiinstrumentalistas Saulius Petreikis (Trio koncertas), aktorių trupė „Teatriukas“. Viduramžių kovas bei ginkluotę įdomiai ir su humoru pristatys brolija „Viduramžių pasiuntiniai“.

Renginį organizuoja Trakų istorijos muziejus.

ELTA