PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Gruodžio 6 d. 15:24

Senam ir kitokiam: psichikos sveikatos slauga ligoninėje

Šiauliai

Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos vyresniajai slaugos administratorei Laimutei Onutei Mikelevičienei tenka pasirūpinti kiekvienu, kuriam prireikia medicinos įstaigos paslaugos, ir jai svarbu, kad jų bei artimųjų lūkesčiai būtų pateisinti su kaupu. Zitos Katkienės nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


109592

Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje, kur gydomi psichikos ligų varginami žmonės, teikiamos ir mokamos paslaugos. Jų gali prireikti psichikos ligomis sergantiems senjorams, ar lėtinių ligų varginamiems bei intelekto sutrikimus išgyvenantiems įvairaus amžiaus žmonėms. Šiais žmonėmis besirūpinantys artimieji ar globėjai, nusprendę pasinaudoti mokamomis stacionarinėmis psichikos sveikatos slaugos paslaugomis, turi iš anksto pasirūpinti reikiamais dokumentais ir kreiptis į klinikos Krizių intervencijos, priėmimo, konsultacijų ir psichosocialinės reabilitacijos skyriaus Priėmimo ir konsultacijų padalinį, kur pasitiks profesionalūs medikai.

Pagalbos kreipiasi artimieji

Užklupus sunkesnei ligai ar vyresniame amžiuje, kai keičiasi galimybės žmogui pačiam apsitarnauti, sutrinka atmintis, sunku atpažinti vietą, kur gyvena, suprasti laiko tėkmę, net pažinti artimuosius, prireikia ne tik artimųjų užuojautos ar įprastinės pagalbos. Psichikos ligomis sergantiems vyresnio amžiaus žmonėms reikalinga ypatinga priežiūra, medicinos žinios ir labai daug laiko, nes nuolat iškyla problemų, kai tenka vieną žmogų palikti namuose, kasdien reikia rūpintis jo mityba, buitimi.

Pagalbos ranką tiesia profesionalūs medikai. Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje teikiamos mokamos psichikos sveikatos slaugos paslaugos, kuriomis gali pasinaudoti ir daugiau savarankiškumo išsaugoję žmonės, ir sunkiau besiorientuojantys ar negebantys apsitarnauti.

Pasak Psichiatrijos klinikos vyresniosios slaugos administratorės Laimutės Onutės Mikelevičienės, vienu metu dviejuose Psichiatrijos klinikos skyriuose psichikos sveikatos slaugos paslaugos teikiamos 30-čiai žmonių, sergančių psichikos ligomis ar išgyvenančių intelekto sutrikimus.

Stacionarinės psichikos sveikatos paslaugos teikiamos pasirašius mokamų psichikos sveikatos slaugos paslaugų teikimo sutartį su pačiu slaugos prašančiu asmeniu, asmens atstovu ar asmens globėju.

Šiai paslaugai gauti nėra svarbus psichikos problemų turinčio pilnamečio žmogaus amžius, svarbu tik tai, kad pacientas būtų vaikštantis, nes šiuo metu galimybių slaugyti gulintį asmenį klinikoje nėra.

Rūpinasi ir medikai, ir slaugytojai

Asmeniui, pagal pasirašytą sutartį dėl mokamos stacionarinės psichikos sveikatos slaugos, teikiamas visas paketas paslaugų: pagrindiniai medikamentai ir slaugos priemonės, skirti pacientui šeimos gydytojo bei jį gydančių specialistų, suteikiama vieta palatoje, maitinimas, gydytojų priežiūra pagal poreikį, gydytojų specialistų konsultacijos (kai yra paskirtos gydytojų), socialinio darbuotojo, psichikos sveikatos slaugytojo, slaugytojo padėjėjo, slaugytojo užimtumui paslaugos, ergoterapeutų, kineziterapeutų, menų terapeutų paslaugos. Pablogėjus sveikatos būklei yra teikiama ir skubi medicinos pagalba, skiriami reikiami tyrimai, prireikus, gydytojų sprendimu, žmogus gali būti siunčiamas gydymui ir į kitas gydymo įstaigas.

Tais retais atvejais, kai pacientui paskiriami medikamentai viršija sutartyje numatytą medikamentų pirkimo sumą ir vaistas nėra kompensuojamas Privalomojo sveikatos draudimo lėšomis, vaistus tenka nupirkti artimiesiems.

L. O. Mikelevičienės teigimu, psichikos sveikatos slaugos paslaugas gaunantiems žmonėms klinikoje, skirtingai nei globos įstaigose, teikiamos medikų paslaugos. Senyvo amžiaus žmogui ypač svarbu, kad, sutrikus sveikatai, juo pasirūpins ir medikai. O slaugos paslaugos klinikoje daug pigesnės, nei kitose psichikos sveikatos paslaugas teikiančiose įstaigose.

Psichikos sveikatos slaugos paslaugos gavėjams taikomas dietinis maitinimas. Pasak slaugos administratorės L. O. Mikelevičienės, šių žmonių savijautai labai svarbu ir mityba, ir judėjimas, tad individualiai organizuotas pacientų užimtumas. Kineziterapeutai, užimtumo specialistai su šiais žmonėmis dirba nuolat, kad būtų išsaugoti turimi įgūdžiai: gebėjimas valgyti šaukštu, nusirengti ir apsirengti, rūpintis kūno higiena, išlaikyti laisvalaikio pomėgius.

Tenkinami ir dvasiniai poreikiai. Klinikoje yra koplyčia, kur kiekvienas gali nueiti pasimelsti ar pabūti rimtyje, gauti dvasinę konsultaciją, bendrauti su kunigu, dalyvauti apeigose.

„Šie pacientai aktyviai dalyvauja visose kineziterapijos bei reabilitacijos veiklose, tad pagal savo išgales gyvena aktyviai, prasmingai, saugiai, profesionalų globoje“, – sako klinikos vyresnioji slaugos administratorė.

5dea495f0b817.jpg

Atvyksta su siuntimu

Nusprendę pasinaudoti mokamomis stacionarinėmis psichikos sveikatos slaugos paslaugomis turi kreiptis į šeimos gydytoją, kuris parengs išrašą iš medicininių dokumentų Forma Nr. 027/a, kur aprašys asmens sveikatos būklę, tyrimų rezultatus, asmeniui nustatytas somatinių ligų diagnozes, paskirtą gydymą ir nurodys, ar asmuo gali vaikščioti. Taip pat reikalingas išrašas iš medicininių dokumentų Forma Nr. 027/a, kur gydytojas psichiatras aprašo esamą asmens psichikos būseną, nurodo nustatytas psichikos sutrikimų diagnozes ir paskirtą gydymą.

Turėdamas medicininių dokumentų išrašus pats asmuo ar globėjas dėl paslaugų kreipiasi į Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos kliniką dėl sutarties sudarymo, o sudarius sutartį dėl paslaugų numatytam laikotarpiui atvyksta į Krizių intervencijos, priėmimo, konsultacijų ir psichosocialinės reabilitacijos skyriaus Priėmimo ir konsultacijų padalinį. Registruotis galima atvykus į viešosios įstaigos Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos kliniką (M. K. Čiurlionio g. 12, Šiauliai), galima ir paskambinti telefonu 8 41 524 180.

Informacija teikiama tel.: 8 41 524181, 8 41 524191, 8 41 524180. Pacientas į gydymo įstaigą gali būti priimamas nedelsiant, arba, nesant galimybės suteikti paslaugas pageidaujamu laiku, bus registruojamas į eilę dėl hospitalizavimo.

Atvykdamas gultis į kliniką, asmuo turi turėti savo ir lydinčio asmens dokumentus, darbingumo lygio, specialių poreikių nustatymo dokumentus ( jei turi),išrašus iš medicininių dokumentų (Forma Nr. 27/a), senatvės pensijos pažymėjimą ir sutartį dėl paslaugų.

Priimant į gydymo įstaigą, asmuo dar bus apžiūrimas, konsultuojamas gydytojo psichiatro.

Psichikos sveikatos slaugos paslaugų teikimo sutartis gali būti pratęsiama rašytiniu susitarimu, tačiau gali būti ir nutraukta arba papildyta. Pradžioje aptartas buvimo laikas gali pasikeisti, nes netikėtumai kiekvieną lydi nuo gyvenimo pradžios iki pabaigos.