PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sekundė pliusams2023 m. Kovo 22 d. 13:55

Sekundė pliusams: sutrumpinta darbo laiko norma vaikus auginantiems darbuotojams

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


262401

Tinklalaidėje „Sekundė pliusams“ advokatė Daiva Rusakienė atsako į Etaplius.lt portalo skaitytojo užduotą klausimą: teko girdėti apie Darbo kodekso pakeitimus, kurie numato galimybę taikyti sutrumpintą darbo laiko normą darbuotojams, kurie augina vaikus iki 3 metų. Ar visi darbuotojai gali pasinaudoti šia galimybe?

Visų pirma, nuo 2023 m. sausio 1 d. įsigalioja Lietuvos Respublikos darbo kodekso 112 str. 5 d. pakeitimas ir nustatoma sutrumpinta 32 valandų darbo laiko norma biudžetinio sektoriaus darbuotojams, kurie augina vaikus iki 3 metų. Taigi ši teisės norma taikoma tik tiems darbuotojams, kurie dirba biudžetinėse įstaigose.

Tokie darbuotojai turi kelias alternatyvas: darbuotojas gali pasirinkti 4 darbo dienų savaitę (t. y. darbo dienų per savaitę skaičiaus mažinimą) arba trumpinti darbo dienų laiką, paliekant 5 darbo dienų savaitę. Svarbu tai, kad nepaisant sutrumpintos darbo savaitės, šie darbuotojai gaus tokį pat atlyginimą, kaip ir įprastai.

Noriu atkreipti dėmesį ir į tai, kad pasinaudoti šia lengvata gali tik vienas iš tėvų (įtėvių) arba globėjų, jų pasirinkimu, kol vaikui sukaks treji metai.

Tačiau svarbu tai, kad vienas iš tėvų sutrumpinta darbo laiko norma gali pasinaudoti, nepaisant to, kad kitas iš tėvų tuo metu naudojasi tikslinėmis atostogomis (pavyzdžiui, vaiko priežiūros atostogomis).

Darbuotojas, kuris ketina pasinaudoti tokia garantija, turi pateikti prašymą darbdaviui, nes galimi ir tokie atvejai, kai darbdavys net nežino, kad darbuotojas augina vaiką iki 3 metų.

Visgi reikia atkreipti dėmesį ir į tai, kad darbdavys yra įpareigotas informuoti darbuotojus apie galimybę pasinaudoti šia garantija. Darbo sutarčių tokiu atveju keisti nėra būtinybės, sutrumpintą darbo laiką galima įforminti tiek darbdavio įsakymu, tiek šalių rašytiniu susitarimu.

Kaip jau minėjau, ši garantija nėra privaloma privačiame sektoriuje, bet jei darbdavys ir darbuotojas susitaria dėl sutrumpinto darbo laiko, tokie susitarimai nėra draudžiami.