PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sekundė pliusams2023 m. Sausio 12 d. 09:15

Sekundė pliusams: ką būtina nurodyti paskolos sutartyje, kad ateityje neiškiltų problemų dėl pinigų perdavimo fakto?

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


256228

Tinklalaidėje „Sekundė pliusams“ advokatė Daiva Rusakienė aiškina, kaip teisiškai užpildyti paskolos sutartį, kad būtų išvengta galimų problemų ateityje.

Paskolos sutartis yra realinis sandoris, t. y. laikoma sudaryta nuo pinigų perdavimo momento, todėl pareiga įrodyti pinigų perdavimo faktą tenka paskolos davėjui.

Pažymėtina, kad paskolos teisiniams santykiams atsirasti vien šalių susitarimo dėl paskolos neužtenka. Tam, kad tarp šalių atsirastų teisiniai paskolos santykiai, turi egzistuoti dvi sąlygos 1) paskolos dalyko perdavimas paskolos gavėjui; 2) paskolos gavėjo įsipareigojimas tokią pat pinigų sumą grąžinti paskolos davėjui. Kaip ne kartą pažymėjo Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, šios sąlygos laikomos esminėmis paskolos sutarties sąlygomis, kurių nors vienos nesant paskolos sutartis negali būti laikoma sudaryta.

Rekomenduotina, sudarant paskolos sutartis, papildomai įrašyti sakinius, kurie patvirtintų pinigų perdavimo faktą, pvz. PINIGUS GAVAU, ŠI SUTARTIS KARTU YRA IR PINIGŲ PRIĖMIMO – PERDAVIMO AKTAS ir pan. Tokiu būdu paskolos davėjas ateityje išvengs sunkumų, įrodinėjant pinigų perdavimo faktą.

Kalbant apie paskolos sutarties formą, fizinių asmenų paskolos sutartis turi būti rašytinė, jeigu paskolos suma viršija šešis šimtus eurų. Jeigu paskolos davėjas yra juridinis asmuo, paskolos sutartis turi būti rašytinė visais atvejais, neatsižvelgiant į paskolos sutarties sumą. Jeigu paskolos suma viršija tris tūkstančius eurų ir šis sandoris yra vykdomas grynaisiais pinigais, paskolos sutartis turi būti notarinės formos.

Kaip vertinti, jei buvo sudaryta paskolos sutartis, nesilaikant prieš tai nurodytos formos, pvz., paskolos sutartis dėl 4000 Eur sudaryta paprasta rašytine, o ne notarine forma? Pagal Lietuvos Respublikos CK 1.93 straipsnio 3 dalį įstatymų reikalaujamos notarinės formos nesilaikymas sandorį daro negaliojantį. Nesilaikius notarinės sandorio formos laikoma, kad toks sandoris prieštarauja imperatyviosioms įstatymo normoms ir yra niekinis.

Lietuvos Respublikos CK 1.93 straipsnio 5 dalis numato: jeigu sandoris negalioja dėl to, kad nesilaikoma įstatymų reikalaujamos formos, atsiranda Lietuvos Respublikos CK 1.80 straipsnio 2 dalyje numatytos pasekmės, t. y. kai sandoris negalioja, viena jo šalis privalo grąžinti kitai sandorio šaliai viską, ką yra gavusi pagal sandorį (restitucija).

Taigi nepaisant to, kad paskolos sutartis bus pripažinta negaliojančia, paskolos gavėjas vis tiek privalės grąžinti pinigus paskolos davėjui.

Daugiau: paskola būsto remontui