PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sekundė pliusams2023 m. Balandžio 27 d. 09:03

Sekundė pliusams: dėl nuosavybės teisės įgijimo pagal įgyjamąją senatį fakto nustatymo

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


265598

Tinklalaidėje „Sekundė pliusams“ advokatė Daiva Rusakienė atsako į Etaplius.lt portalo skaitytojo užduotą klausimą: „Daugiau nei prieš trisdešimt metų už investicinius čekius iš žemės ūkio bendrovės (kooperatyvo) įsigijau namą. Visą laiką jame gyvenau, prižiūrėjau, mokėjau mokesčius. Dabar sugalvojau namą parduoti, bet paaiškėjo, kad to negaliu padaryti, nes namas nėra registruotas mano vardu. Kaip reikėtų elgtis ir įteisinti nuosavybę?“

Šiuo atveju siūlyčiau Jums kreiptis į tesimą su pareiškimu dėl nuosavybės teisės įgijimo pagal įgyjamąją senatį fakto nustatymo. Svarbu tai, kad įgyjamoji senatis yra savarankiškas nuosavybės teisės įgijimo pagrindas.

Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – tekste ir CK) 4.68 str. 1 d. nustatyta, kad fizinis ar juridinis asmuo, kuris nėra daikto savininkas, bet yra sąžiningai įgijęs daiktą bei sąžiningai, teisėtai, atvirai, nepertraukiamai ir kaip savą valdęs nekilnojamąjį daiktą ne mažiau kaip dešimt metų, kai per visą valdymo laikotarpį daikto savininkas turėjo teisinę galimybę įgyvendinti savo teisę į daiktą, bet nė karto ja nepasinaudojo, įgyja nuosavybės teisę į tą daiktą pagal įgyjamąją senatį.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas ne kartą savo praktikoje yra išaiškinęs, kad nuosavybės teisės įgijimo įgyjamąja senatimi faktas konstatuojamas, jei yra šių sąlygų visuma: 1) pareiškėjas nėra ir nebuvo įgijęs nuosavybės teisės į daiktą kitokiu CK 4.47 str. nurodytu būdu (pvz., pagal sandorius, paveldint ir kt.), t. y., asmuo nėra daikto savininkas; 2) daiktas nėra valstybės ar savivaldybės nuosavybė; nėra įregistruotas viešame registre kito asmens (ne valdytojo) vardu; 3) asmuo, sąžiningai įgijęs daiktą, jį sąžiningai valdo visą valdymo laiką; 4) visą valdymo laiką daiktas buvo valdomas teisėtai; 5) visą valdymo laiką daiktas buvo valdomas atvirai; 6) daiktas valdomas nepertraukiamai; 7) visą valdymo laiką daiktas buvo valdomas kaip savas; 8) valdymas tęsėsi ne mažiau kaip dešimt metų (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2009 m. balandžio 14 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-176/2009; 2010 m. kovo 15 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-113/2010; 2011 m. vasario 21 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-7-67/2011).

Tuo atveju yra nustatomos visos prieš tai nurodytos sąlygos, valdymo teisės pagrindu teismo sprendimu asmeniui gali būti pripažinta nuosavybės teisė įgyjamąja senatimi į daiktą. Nuo teismo sprendimo nurodytos įgyjamosios senaties termino suėjimo datos asmuo gali nuosavybės teisę įregistruoti Nekilnojamojo turto registre (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2013 m. spalio 9 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-462/2013).