PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sekundė pliusams2023 m. Vasario 23 d. 13:02

Sekundė pliusams: dėl nepilnamečio vaiko teisės į gyvenamąjį būstą užtikrinimo santuokos nutraukimo atveju

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


259956

Tinklalaidėje „Sekundė pliusams“ advokatė Daiva Rusakienė atsako į Etaplius.lt skaitytojų klausimą dėl nepilnamečio vaiko teisės į gyvenamąjį būstą užtikrinimo santuokos nutraukimo atveju.

Ar įmanoma užtikrinti nepilnamečio vaiko teisę į gyvenamąjį būstą, jei po santuokos nutraukimo vaiko gyvenamoji vieta yra nustatoma su tuo iš tėvų, kuris nuosavybės teise nekilnojamo turto neturi, o kitam tėvui asmeninės nuosavybės teise priklauso nekilnojamasis turtas?

Įstatymai numato galimybę po santuokos nutraukimo nustatyti uzufruktą nepilnamečio vaiko naudai. Uzufruktas – tai asmens gyvenimo trukmei ar apibrėžtam terminui, kuris negali būti ilgesnis už asmens gyvenimo trukmę, nustatyta teisė (uzufruktoriaus teisė) naudoti svetimą daiktą (nuosavybė tokiu būdu neįgyjama).

Teismas gali nustatyti uzufruktą į svetimą daiktą, t. y. jeigu gyvenamoji patalpa yra vieno sutuoktinio nuosavybė, teismo sprendimu gali būti palikta teisė joje gyventi kitam sutuoktiniui, jeigu su juo po santuokos nutraukimo lieka gyventi nepilnamečiai vaikai.

Pažymėtina, kad LR Civilinio kodekso normose, reglamentuojančiose sutuoktinių nepilnamečių vaikų ir vieno sutuoktinio teisių į gyvenamąją patalpą garantijas nutraukus santuoką, nurodyta teismo teisė, bet ne pareiga.

Uzufrukto nustatymas visais atvejais susijęs su gyvenamosios patalpos savininko nuosavybės teisės ribojimu. Todėl spręsdamas uzufrukto nustatymo klausimą, teismas privalo išsiaiškinti, ar uzufrukto nustatymas visiškai atitinka nepilnamečio vaiko (vaikų) interesus, ar vaiko (vaikų) interesai nebūtų geriau apsaugoti kitais būdais (pvz., priteisiant išlaikymą), ar sutuoktinis, su kuriuo gyventi lieka vaikas (vaikai), neturi kitos gyvenamosios patalpos, finansinių išteklių kito būsto įsigijimui ir pan.

Tuo atveju, kai kyla grėsmė, kad, nutraukus santuoką, sutuoktinis, kuris nėra gyvenamosios patalpos savininkas, tačiau su kuriuo nustatyta nepilnamečių vaikų (vaiko) gyvenamoji vieta, ir vaikas (vaikai) gali atsidurti gatvėje, teismas turėtų nustatyti uzufruktą, vadovaujantis prioritetiniu vaiko teisių apsaugos gynimo principu.