REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sekundė pliusams2023 m. Birželio 15 d. 09:14

Sekundė pliusams: dėl kredito sutarties sąlygų pakeitimo santuokos nutraukimo metu

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


270287

Tinklalaidėje „Sekundė pliusams“ advokatė Daiva Rusakienė atsako į Etaplius.lt portalo skaitytojo užduotą klausimą: „Su sutuoktine santuokos metu paėmėme kreditą būsto įsigijimui, paskolos sutartį pasirašėme abu, esame solidarūs skolininkai. Šiuo metu ketiname nutraukti santuoką bendru sutuoktinių sutikimu. Ar skyrybų sutartyje galime numatyti, kad pagal paskolos sutartį po santuokos nutraukimo atsakys tik vienas iš sutuoktinių, jei neturime banko sutikimo?“

Pažymėtina, kad sutuoktinių sutartis dėl santuokos nutraukimo padarinių yra jų tarpusavio suderintos valios išraiška, reiškianti, kad nėra sutuoktinių ginčo. Tačiau teismas, prieš tvirtindamas tokią sutartį, turi pareigą patikrinti, ar ši sutartis yra teisėta ir nepažeidžia kieno nors teisių.

Teismas, gavęs sutuoktinių prašymą patvirtinti sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių, kuria siekiama pakeisti prievolės kreditoriams pobūdį, turi pareigą išsiaiškinti ne tik, ar yra įvykdytos Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau tekste - LR CK) 3.126 straipsnio 2 dalies sąlygos, bet ir privalo nustatyti, ar yra kreditoriaus sutikimas tokiam pakeitimui. Nesant aiškiai išreikšto kreditoriaus sutikimo pakeisti šalių sutarties sąlygas, yra pagrindas pripažinti, kad sutartis pažeidžia kreditoriaus interesus ir prieštarauja viešajai tvarkai.

LR CK 3.53 straipsnio 4 dalyje nustatyta, kad jeigu sutartis dėl santuokos nutraukimo padarinių prieštarauja viešajai tvarkai ar iš esmės pažeidžia sutuoktinių nepilnamečių vaikų ar vieno sutuoktinio teises ir teisėtus interesus, teismas sutarties netvirtina.

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad teismų praktikoje laikomasi nuomonės, kad skolininkas negali remtis kitos sutarties šalies – kreditoriaus – tylėjimu, kaip jo valios išraiška pakeisti sutartį pagal skolininko nurodytas sąlygas, nes tylėjimas laikomas asmens valios išraiška tik įstatymo arba sandorio šalių susitarimo nustatytais atvejais (CK 1.64 straipsnio 3 dalis).

Tuo atveju, kai solidariosios prievolės atveju sutuoktiniai pareiškia teisme reikalavimą pakeisti šią prievolę į dalinę arba asmeninę, o kreditorius, nors ir būdamas informuotas apie tokios bylos iškėlimą, neįstoja į santuokos nutraukimo bylą ir neišreiškia savo valios dėl tokio reikalavimo, nėra pagrindo pripažinti, jog buvo jo sutikimas pakeisti sutartį (Lietuvos A. T. 2010 m. balandžio 26 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-7-173/2010; Klaipėdos apygardos teismo 2016 m. lapkričio 25 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 2A-1661-163/2016).

Taigi, apibendrinant tai, kas išdėstyta, santuokos nutraukimo metu, vienašalis sutarties keitimas, neturint kreditoriaus sutikimo, yra negalimas.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA