Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Šiaulių apskrities VPK nuotr.
Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt
Antradienį Šiaulių apskrities policija išplatino pranešimą apie gegužės 14 dieną Pakruojyje pavogtą automobilį. 71 metų pakruojietis savo automobilį „Toyota Avensis Verso“ paliko nerakintą ir su užvedimo rakteliais spynelėje Vytauto Didžiojo gatvės namo kieme. Po valandos jo neberado. Minėtas automobilis rastas tą pačią dieną Kelmės rajono, Ramučių kaimo, griovyje. Jį vairavęs asmuo elgėsi keistai, nors alkoholio matuoklis rodė nulį. Vėliau paaiškėjo, kad šis žmogus turi rimtų psichikos sutrikimų, yra neveiksnus, o įvykio buvo galima išvengti, jeigu prieš kelias dienas artimųjų iškviesta greitoji medicinos pagalba būtų laiku vyrą išvežusi į ligoninę.
Plačiau skaitykite: Pakruojyje pavogtą automobilį pareigūnai rado Kelmės rajono griovyje (vaizdo įrašas)
Į Etaplius.lt redakciją kreipėsi mašiną pavogusio vyro dukra, norėdama papasakoti savo įvykių versiją. Esą, visa ši istorija prasidėjo kiek anksčiau – gegužės 11 dieną, kai moteris sulaukė tėvo globėjos skambučio. „Žmogus, kuris vairavo tą automobilį jau 28 metus serga psichine liga – paranoidine šizofrenija. Jis yra pripažintas neveiksniu, turi globėją. Ji tądien ir paskambino, pranešė, kad tėvui yra negerai – jis tapo agresyvus, grasino aplinkiniams ir sakė ketinantis nusižudyti. Globėja pasiūlė kviesti greitąją“, – pasakojo moteris.
Į ligoninę nevežė
Po šio pokalbio ji nedelsdama paskambino bendruoju pagalbos numeriu 112. Kadangi gyvena kitame mieste, dukra paprašė apie tėvo būklę informuoti telefonu, tačiau tai, ką ji vėliau išgirdo, nustebino – tėvo niekas į ligoninę nevežė, esą, jis ramus, pavojaus niekam nekelia. Moteris pažėrė nemažai kritikos Pakruojo rajono pirminės sveikatos priežiūros centro greitosios medicinos pagalbos skyriui, esą atvykusi medikė elgėsi neprofesionaliai, į pacientą žvelgė, kaip į pažįstamą, o ne rimtų psichikos problemų turintį asmenį.
„Gegužės 11 dieną 21 val. 45 min. paskambinau pagalbos numeriu 112. Atvyko greitosios pagalbos ekipažas su policija ir tėvo neišvežė, nes felčerė patikino, kad šį žmogų pažįsta, jis yra ramus. Niekas nepaisė mūsų prašymo ir neišgirdo problemų, kad tėvas jau senokai nebegeria vaistų, neatsiliepia į skambučius, tapo agresyvus aplinkiniams, kalba apie savižudybę“, – sakė susirūpinusi moteris.
Incidento su pavogtu automobiliu buvo galima išvengti
Ji patikino, kad toks greitosios pagalbos medikės sprendimas gerokai pribloškė ir net privertė pasijusti nejaukiai. „Pasijutau taip, lyg būčiau padariusi melagingą iškvietimą. Aš net pati bijau likti su juo viename kambaryje. Vieną minutę jis gali būti ramus, o apsisukęs jau elgtis neadekvačiai, regėti haliucinacijas. Institucijos tokius žmones turėtų labiau kontroliuoti. Mes ne šiaip kviečiame pagalbą, norime apsaugoti ne tik jį, bet ir aplinkinius“, – sakė moteris.
Jos teigimu, jeigu tąkart į iškvietimą būtų buvę tinkamai sureaguota, incidento su pavogtu automobiliu būtų nė nebuvę. „Mes patys esam šoke. Dėkojame Dievui, kad dar viskas laimingai baigėsi – nesužalojo aplinkinių, nenukentėjo kiti žmonės. Aš pati turiu šeimą, važiuoju su šeima automobiliu. Kur žiūri atsakingos institucijos, kai tokie žmonės blaškosi po pasaulį? – retoriškai klausė moteris.
Sveikatos priežiūros centras aiškinasi aplinkybes
Pakruojo rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus Agniaus Karmono teigimu, ši situacija jam yra žinoma, šiuo metu vyksta tyrimas, kuriame siekiama išsiaiškinti, ar medikės veiksmai buvo objektyvūs. „Esame gavę skundą ir iš giminaičių, ruošiame jiems atsakymą, esame apsiklausę darbuotojus, esame pasikėlę iškvietimo korteles. Šiuo metu vyksta tyrimas, kurio metu aiškinamės aplinkybes, kodėl buvo priimtas toks sprendimas, bus atsakyta ir skundą pateikusiam asmeniui.
Iškvietimo metu nuvykusi pas pacientą ir jį apžiūrėjusi skubiosios pagalbos specialistė įvertino paciento būklę. Jis tuo metu buvo tikrai ramus, sąmoningas, neagresyvus, apie savižudybę pats neturėjo jokių ketinimų, dėl to buvo nuspręsta netransportuoti jo į stacionarinę psichikos sveikatos įstaigą“, – sakė A. Karmonas.
Paklaustas, kaip vertina tolesnę įvykių eigą, direktorius patikino, kad psichikos sveikata nuolat kinta, todėl į paūmėjimus artimieji turėtų reaguoti, kreiptis į gydytojus, arba pakartotinai kviesti greitąją pagalbą.
„Psichikos sveikata yra nuolat kintantis dalykas, gali ir paūmėti. Mes manome, kad buvo galima ir vėl kreiptis į mus, būtume vėl nuvykę. Ir artimieji turi rūpintis, kreiptis į psichikos sveikatos centro gydytoją darbo metu. Aplinkybės neramina, tenka apgailestauti, kad taip nutiko. Gerai, kad baigėsi laimingai tiek pačiam asmeniui, nebuvo nukentėjusiųjų“, – sakė centro direktorius.