PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Lapkričio 14 d. 15:39

Kaip atpažinti moterį, patyrusią seksualinę prievartą?

Vilnius

Pexels.com

Eglė LingaitienėŠaltinis: Etaplius.lt


20195

Gėda, kaltė, depresija, alkoholis, užsisklendimas... Patyrus seksualinę prievartą šie simptomai yra norma. Visgi jei moteris juos išgyvena pati viena, neišgirsta, be pagalbos, tai veda link didesnių problemų. Jei apie šiuos simptomus tyli visuomenė, problema įgauna pateisinimo skydą. Išžaginimas, seksualinė prievarta NETURI pateisinimo jokiomis aplinkybėmis. Nebetylėkime, skatina socialinis judėjimas #metoo.

Ankstyvosios seksualinės prievartos reakcijos / simptomai

Per pirmąsias kelias dienas ir savaites po prievartos labai normalu, kad moteris patiria intensyvias ir kartais neprognozuojamas emocijas. Ji gali aiškiai prisiminti įvykio eigą, prisiminimus sunku ignoruoti, bet to juos dažnai lydi košmarai. Moterys taip pat pasakoja, kad sunku sutelkti dėmesį ir miegoti, neapleidžia nervingumas ar įtampa. Nors šios pradinės reakcijos yra normalios ir tikėtinos, tačiau kai kurioms moterims dėl šių simptomų gali būti neįtikėtinai sunku funkcionuoti pirmąjį mėnesį po prievartos.

Viename iš daugelio tyrimų teigiama, kad 94% moterų patyrė šiuos simptomus per pirmąsias dvi savaites po prievartos. Po devynių mėnesių apie 30% moterų vis dar jautė tokius simptomus.

Kai šie simptomai sutrikdo moters kasdienį gyvenimą, jai tampa sunku ieškoti pagalbos arba pasakoti apie tai draugams bei šeimos nariams, moteriai gali pasireikšti ūminis streso sutrikimas.

Ūminio streso simptomai yra:

  • atsiribojimo jausmas, lyg įsikūnijimas į svajonę, ar pojūtis, kad pasaulis yra keistas ir nerealus;

  • sunkumai prisimenant svarbias smurto dalis;

  • persekiojimo jausmas per pakartotinius prisiminimus ar košmarus;

  • vengimas vietų, minčių, jausmų, primenančių moteriai apie prievartą;

  • nerimas ar padidėjęs susijaudinimas (pvz., miego, susikaupimo sutrikimas, ir kt.)

Keletas kitų moterų seksualinės prievartos reakcijų:

Depresija

Depresija yra bendra reakcija po seksualinės prievartos. Jos simptomai gali būti vangi nuotaika, negalėjimas mėgautis aplinka, daiktais, miego ir valgio pokyčiai, koncentracijos ir sprendimų priėmimo problemos, kaltės jausmas, beviltiškumas ir sumažėjusi savigarba. Tyrimai rodo, kad beveik trečdalis visų išžaginimų aukų turi bent vieną depresijos laikotarpį per savo gyvenimą. Daugeliui šių moterų depresija gali trukti ilgą laiką. Mintys apie savižudybę taip pat dažnos. Tyrimais nustatyta, kad trečdalis išžagintų moterų numato savižudybę ir 13% išžagintų aukų iš tiesų bando nusižudyti.

Pyktis

Daugelis seksualinės prievartos aukų kovoja su pykčio protrūkiais. Nors tai natūrali reakcija yra keletas tyrimų, kurie rodo, kad ilgalaikis, intensyvus pyktis gali trukdyti atsistatymo procesui ir dar labiau sutrikdyti moters gyvenimą.

Gėda ir kaltė

Šie jausmai yra įprastos seksualinės prievartos reakcijos. Kai kurios moterys kaltina save už tai, kas atsitiko, arba jaučia gėdą, kad tapo prievartos auka. Ši reakcija gali būti dar stipresnė toms moterims, kurias prievartavo pažįstamas asmuo. Tada moterys mano negalinčios tikėtis paramos iš savo draugų, šeimos ar įmonės.

Socialinės problemos

Po seksualinės prievartos kartais gali kilti socialinių problemų. Moteris gali patirti problemų savo santuokoje. Kartais auka būna pernelyg nerami arba depresuota dalyvaudama socialinėje veikloje. Daugelis moterų teigia, kad sunku pasitikėti kitais žmonėmis, todėl gali būti sunku kurti naujus santykius.

Seksualinės problemos

Seksualinės problemos gali būti vienos ilgiausiai trunkančių problemų, su kuriomis susiduria moterys. Moterys gali bijoti ir stengtis išvengti seksualinės veiklos, jos gali patirti bendrą seksualinio susidomėjimo ir noro sumažėjimą.

Alkoholis ir narkotikų vartojimas

Atlikus didelio masto tyrimą, nustatyta, kad išgyvenusios prievartą moterys, 3,4 karto dažniau vartoja marihuaną, 6 kartus dažniau vartoja kokaino ir 10 kartų labiau linkusios vartoti kitus stiprius vaistus lyginant su to nepatyrusiomis moterimis. Dažnai moterys teisinasi, jog vartoja šias medžiagas tam, kad galėtų kontroliuoti kitus su prievarta susijusius simptomus.

Kilpatrick, D. G. The Mental Health Impact of Rape. National Violence Against Women Prevention Research Center.