Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Freepik.com nuotr.
Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt
Tyrimų duomenimis, lytinės funkcijos sutrikimus patiria kas trečias keturiasdešimtmečio ribą perkopęs vyras, tačiau pagalbos į specialistus kreipiasi retas. Pasak urologo dr. Roberto Adomaičio, seksualinė sveikata vis dar nėra prioritetinė sritis, nors lytinės funkcijos sutrikimai gali pranašauti apie kur kas rimtesnes ligas.
Lytinės funkcijos sutrikimo priežastys
„Dėl savo anatomijos varpos kraujagyslės yra ilgos ir siauros – jų skersmuo tesudaro 1-2 mm, kai tuo tarpu širdies kraujagyslės yra 5 mm pločio. Dėl to joms anksčiausiai pakenkia lėtinės ligos. Taigi, dar žmogui neįvyko infarktas ar insultas, bet kūno kraujagyslių „susidėvėjimo“ pasekmes savo kūne jis jau jaučia, – teigia dr. R. Adomaitis, akcentuodamas, kad amžiaus ribų, kuriose erekcijos sutrikimai vyrams pasireiškia dažniausiai, nėra. – Jauniausiems pacientams gali būti vos šešiolika, vyriausiam buvo net 91-eri.“
Pasak specialisto, ankstyvą kraujagyslių „susidėvėjimą“ lemia stresas, negydyta arterinė hipertenzija, nutukimas, rūkymas. Jeigu šie veiksniai veikia dešimt ir daugiau metų, dažnai atsiranda lytinės funkcijos pokyčių.
„Psichikos ligos – depresija, šizofrenija, bipolinis sutrikimas – taip pat veikia lytinę funkciją neigiama linkme. Ne išimtis ir psichologinės problemos – santykiai su partnere, sudėtinga gyvenimiška patirtis. Psichologinis komponentas visada egzistuoja kalbant apie seksualinę disfunkciją, o jauniems vyrams jis gali būti net lemiamas. Vyresnių vyrų tarpe psichologinis komponentas dažniau yra antrinis – jie visų pirma pajunta kūno sutrikimų nulemtus pakitimus ir tik vėliau pašlyja nuotaika bei santykiai, – teigia dr. R. Adomaitis. – Vyresnio amžiaus vyrų grupė yra paprastesnė psichologiškai, nes gydant kūno sutrikimus jiems dėl ligos nekyla papildomų psichologinių sunkumų. Jauni vyrai yra sudėtingoji grupė, kur vaistai ir medicininės priemonės taikomos kaip papildomas gydymas, o daugiausia dėmesio skiriama konsultavimui, sudėtingesniais atvejais pasitelkiama psichoterapija.“
Urologinės ligos nelemia erekcijos sutrikimų
Nors dažnai manoma, kad didžioji seksualinių sutrikimų dalis yra susijusi su urologinėmis uždegiminėmis ligomis, gydytojas skuba šį įsitikinimą paneigti: „Tokie lytinės funkcijos sutrikimai kaip nestabili erekcija retai susiję su uždegiminiais pakitimais prostatoje, nors gali pasireikšti kartu su lėtiniais skausmais dubens srityje. Tik labai retais atvejais ūminės urologinės ligos, tokios kaip šlapimo takų, prostatos ūminis uždegimas, infekcijos gali pakeisti lytinių santykių eigą.“
Kaip išvengti erekcijos sutrikimų?
Norintiems ateityje išvengti lytinės funkcijos sutrikimų gyd. dr. Robertas Adomaitis pataria pirmiausia laikytis sveikos gyvensenos principų, stengtis miegoti ne mažiau nei aštuonias valandas per parą, nepamiršti ilsėtis, patirti kuo mažiau streso, valgyti saikingai, neturėti viršsvorio, reguliariai sportuoti, nerūkyti (taip pat ir elektroninių cigarečių), nepiktnaudžiauti psichotropiniais vaistais, o juos vartoti tik nuolat konsultuojantis su gydytoju.
„Turėdami seksualinių problemų ir nerasdami išeities žmonės dažnai vartoja alkoholį, tačiau šis tik didina lytinės funkcijos sutrikimus. Alkoholis kenkia smegenims, o lytinė funkcija ir pasitenkinimas yra kontroliuojamas būtent smegenų“, – pastebi urologas.
Svarbus ir moters vaidmuo
Kalbėdamas apie seksualinės funkcijos sutrikimų profilaktiką, specialistas pataria domėtis ne tik savo sveikata, bet ir poros santykių dinamika – spręsti iškilusius nesutarimus, atvirai vienas kitam nusakyti savo savijautą, lūkesčius ir problemas: „Apsilankymas pas seksualinės medicinos gydytoją šiuo atveju gali būti paprasčiausias sprendimas, nes dėl seksualinio gyvenimo besipykstančios poros dažnai būna neobjektyvios, partneriai negali tiksliai įvardyti, kokio norėtų pokyčio savo gyvenime, ką patys galėtų padaryti ir ko norėtų sulaukti iš partnerio. Vizitas pas seksualinės medicinos gydytoją padeda pagal poros poreikius greičiau suplanuoti problemos sprendimą, vykdyti santykių stebėseną ir pasiekti visapusišką pasitenkinimą santykiais.“
Dr. Robertas Adomaitis vyrams rekomenduoja visada galvoti ne apie tai, kas vyksta su jų kūnu, bet kas vyksta tarp dviejų žmonių: „Santykiuose tiek pat svarbi moteris, kiek ir vyras. Jeigu pas gydytoją ateina tik vienas iš poros, seksualinės medicinos specialistui tenka žiūrėti į miegamąjį pro to asmens „langą“, o tai yra subjektyvu, nes gali likti nepastebėtos svarbios poros santykių detalės. Gydytojai tai puikiai supranta ir visada rekomenduoja dviejų asmenų konsultavimą (kiekvieno atskirai, o po to kartu) – tai padeda greičiau pasiekti efektyvesnių ir tvaresnių rezultatų.“