PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Kovo 7 d. 16:49

Sėkmingai vyksta Kalniškės mūšio vietos įamžinimo darbai: techninio projekto rengimas ir dėmesys detalėms

Lazdijai

Etaplius.ltŠaltinis: Lazdijų rajono savivaldybė


294295

Šiandien dar kartą įvertinti numatytų darbų ir aptarti ansamblio vizijos detalių į Kalniškės mūšio vietą vyko Lazdijų rajono savivaldybės vicemeras Dalius Mockevičius, Strateginio planavimo ir investicinių projektų valdymo skyriaus vedėja Ieva Stalevičiūtė ir vyr. specialistas-inžinierius Kęstutis Janulis, prie jų prisijungė Lazdijų krašto menininkas, Veisiejų plenero organizatorius Vytautas Žukauskas.

Pagal Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro pateiktą viziją, kuriai vienbalsiai pritarė Lazdijų rajono savivaldybės taryba, planuojamuose darbuose susipina dabartiniai toje vietoje esantys atminimo ir pagarbos elementai mūšio metu žuvusiems laisvės kovotojams, jų atnaujinimas bei nauji, patogūs ir modernūs sprendimai. Kalniškės mūšio vietos įamžinimo projektas buvo pristatytas 2024 m. sausio 15 d. vykusiame Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos posėdyje.

Nauji sprendimai papildys esamus elementus

Pagal parengtą viziją planuojama įrengti naujus memorialinius laiptus, kurie vestų prie paminklo kalnelio viršuje. Dešinėje jų pusėje numatoma pastatyti nedideles akmenines plokštes, skirtas pagerbti kiekvieną toje vietoje žuvusį partizaną. Ant plokštelių, tarsi ant antkapio būtų užrašyta jo vardas, pavardė, slapyvardis, gimimo ir mirties datos. Kalnelio papėdėje planuojama įrengti nuolatinę sceną.

Kalno viršūnėje bus išsaugomas ne tik lauko akmenų mūro paminklas, koplytstulpiai, bet ir kryžiai, kuriuos pagal poreikį planuojama restauruoti. Paminklą ir kryžius kalnelyje planuojama apgaubti ažūrinių elementų sukurta karūna iš grūdinto metalo. Esamą medinių laiptų taką į kalnelio viršūnėje esančią terasą numatoma rekonstruoti taip, kad jie taptų patogūs tiek senjorams, tiek neįgaliesiems.

Šiuo metu Kalniškės miške mūšio tarp Lietuvos partizanų ir sovietų karių vietą žymi akmeninis paminklas, mediniai kryžiai, koplytstulpiai, amfiteatras.

Kalniškės miške įvyko vienas pirmųjų ir didžiausių mūšių tarp Lietuvos partizanų ir sovietinės armijos. 1945 metų gegužės 16 dieną puskarininkio Jono Neifalto-Lakūno vadovaujami partizanai priešinosi kelis kartus gausesniam NKVD kariuomenės pulkui. Per mūšį žuvo 44 partizanai.