PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Balandžio 18 d. 14:04

Šeimų be pagalbos nepaliko

Kaunas

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


126476

Prieš du metus Europos sąjungos socialinio fondo lėšomis finansuojamo projekto „Kompleksinių paslaugų šeimai teikimas Kėdainių rajono savivaldybėje“ metu Kėdainių pagalbos šeimai centre buvo įkurti ir darbą pradėjo Kėdainių rajono savivaldybės bendruomeniniai šeimos namai. Kartu su projekto socialiniais partneriais – Moterų krizių centru ir Pagalbos šeimai centru – šiomis sudėtingomis sąlygomis jame dirbantys specialistai dar intensyviau teikia kompleksinę pagalbą rajono šeimoms.

Šiuo metu teko atsisakyti malonių dailės terapijos, grupinių psichologo konsultacijų ir kitų užsiėmimų, tačiau, kaip teigia Bendruomeninių šeimos namų koordinatorė Edita Dulkinienė, labai išaugo individualių psichologo konsultacijų poreikis. Padėti susigaudyti šeimoms kintančioje realybėje dabar pagrindinis centro uždavinys.

DĖMESIO! Konsultacijos teikiamos visoms Kėdainių miesto ir rajono šeimoms. Tereikia užsiregistruoti iš anksto telefonu 8 605 60 349 darbo dienomis nuo 8:00 iki 17:00 valandos arba parašyti elektroniniu paštu bsnkedainiai@gmail.com. Nuotoliniu būdu Jums bus suteikta individuali psichologo konsultacija šiuo metu aktualiu klausimu.

Apie centro veiklas kalbamės su jo koordinatore Edita Dulkiniene.

Kokias paslaugas teikia jūsų centras?

Projektą įgyvendina Kėdainių rajono savivaldybė kartu su socialiniais partneriais – Kėdainių pagalbos šeimai centru ir Kėdainių moterų krizių centru. Bendruomenės socialinis centras teikia kompleksines paslaugas šeimai. Į šį paslaugų paketą įeina ne vienas užsiėmimas: vykdomi pozityvios tėvystės mokymai pagal STEP programą bei pasiruošimo tėvystei mokymai, šeimų bendravimo įgūdžių tobulinimo seminarai; grupinės bei individualios psichologo konsultacijos; individualios socialinio darbuotojo konsultacijos; giluminės dailės terapijos užsiėmimai bei užsiėmimai paaugliams ir jaunimui, kurie patiria krizes. Taip pat teikiamos šeimos įgūdžių ugdymo ir sociokultūrinės paslaugos. Į psichosocialinę pagalbą įeina ir šeimos įgūdžių ugdymas ir sociokultūrinės paslaugos. Kartą metuose organizuojama šeimos savarankiškumo stiprinimo ir pozityvaus tarpusavio bendravimo ugdymo stovyklos. Vyksta paskaitos, diskusijos ir pokalbiai aktyvių šeimų klubo nariams, atsakingo ir saugaus namų ūkio planavimo ir organizavimo teoriniai bei praktiniai užsiėmimai. Šiuo karantino laikotarpiu daugelis paslaugų sustabdyta, tačiau yra teikiama viena iš kompleksinių paslaugų formų – psichosocialinė pagalba, į kurią įeina individualios psichologo konsultacijos.

Kaip šiomis – pasikeitusiomis – sąlygomis teikiate individualią psichologo konsultaciją?

Šiuo metu dėl karantino sustabdyti visi grupiniai užsiėmimai, o individualios psichologo konsultacijos teikiamos nuotoliniu būdu. Su koordinatoriumi darbo dienomis nuo 8:00 iki 17:00 valandos susisiekiama telefonu ar elektroniniu paštu. Tada suderinamas laikas, kuris yra patogus projekto dalyviui. Tuomet paskirtu laiku su asmeniu jau susisiekia paskirtas psichologas. Tai paslauga, kuri suteikiama atsižvelgiant į konkretaus žmogaus pageidavimą, todėl mes prisitaikome prie kiekvieno žmogaus poreikio. Kam patogiau – konsultuojasi telefonu, kiti, kurie nori matyti psichologą, renkasi „Skype“ programą, arba per mesendžerį. Taip pat būna atvejų, kai konsultacijos reikia kuo skubiau, tada suderiname ir suteikiame šią galimybę. Pastebėjome, kad individualių konsultacijų poreikis išaugo. Daug žmonių dirba iš namų, atsirado sudėtingesnių išgyvenimo, nerimo valdymo ir kitų problemų, todėl žmonės, žinodami apie mūsų paslaugas, kreipiasi dažniau. Šiuo metu centre mes per savaitę suteikiame konsultacijas apie 30–35 žmonėms.

Kokios pagalbos jie prašo dažniausiai?

Teikiamos individualios psichologo konsultacijos ir vaikams, ir suaugusiems. Dirba kompetentingi psichologai, turintys ilgalaikę darbo patirtį. Konkrečias situacijas, problemas žmonės įvardina psichologui. Tai yra konfidencialu. Jų asmeninių dalykų neatskiedžiame ir neaptarinėjame, tačiau man, kaip koordinatoriui, jie turi įvardinti esminę problemą. Matau, kad uždaryti namuose žmonės susiduria su nežinomybe, sunkumais, neadekvačiu elgesiu, todėl kreipiasi ir dėl psichologinio smurto, savęs žalojimo, įvairių priklausomybių, patyrę artimo žmogaus netektį, bendravimo su vaikais sunkumai, nes visos šios situacijos dabar vyksta jau kitaip ir su jomis žmonės nėra įpratę tvarkytis. Taip pat žmonės ieško ramybės savo viduje ir saugumo. Projekto tikslas yra įgalinti šeimą įveikti iškilusias krizes bei derinti šeimos ir darbo įsipareigojimus. Negalvojome, kad iškils tokios ekstremalios sąlygos, tačiau jomis dar labiau stengiamės padėti žmogui.

Kiek iš viso žmonių jūs aptarnaujate per metus?

Tai ketverių metų projektas. Tai padeda sukurti ilgalaikę strategiją, kaip teikti pagalbą žmonėms. Jis tęsis iki 2022 metų pavasario. Jau dvejus metus vyksta visos numatytos veiklos. Mūsų planas buvo per keturis metus suteikti paslaugas 400 projekto dalyvių, tačiau per dvejus metus pagalbos į mus kreipėsi net 692 dalyviai. Individualių psichologo konsultacijų buvo suteikta 385 žmonėms. Tai visiškai viršijo mūsų lūkesčius. Visiškai aišku, jog poreikis būtent tokioms paslaugoms yra labai didelis, jų labai reikia mūsų bendruomenei. Žmonės, kurie pradeda lankyti vieną veiklą, paskui susidomi ir kitomis veiklomis, tad nemažai dalyvių lanko kelias veiklas, ir tai yra mūsų projekto sėkmė. Šio projekto metu ir buvo įkurti mūsų Bendruomeniniai šeimos namai. Gauname ir malonų grįžtamąjį ryšį. Žmonės skambina, dėkoja, tarpusavyje susidraugauja. Yra ne viena sėkmės istorija, kada pradžioje į veiklas ateina suaugęs šeimos narys, paskui jau ir vaikai prisijungia ar kiti šeimos nariai. Projektą kūrė Kėdainių rajono savivaldybės administracija, tačiau visas veiklas planavo kartu su partneriais: Kėdainių pagalbos šeimai centru, kur dabar ir įkurti Bendruomeniniai šeimos namai, ir Kėdainių moterų krizių centru.

Kaip šeima turėtų sužinoti, kad jūs jai padedate, kaip ieškote šeimų, kurioms reikia pagalbos?

Vksta glaudus bendradarbiavimas su mokyklose, darželiuose dirbančiais specialistais, viso rajono socialiniais darbuotojais, atvejo vadybininkais, tiesiogiai dirbančiais su šeimomis, seniūnijomis. Žmonės patys skambina, susižino ir kreipiasi pagalbos. Be to, atsiliepia žmonės ir į skelbimus laikraščiuose bei socialinėje erdvėje. Žinia sklinda, nes pastebime, kad mūsų jau ieško žmonės.

Kas gali kreiptis pagalbos?

Kreiptis gali visos šeimos, kurioms reikia psichologo pagalbos, bei gyvenančios Kėdainių rajono savivaldybėje – ir mieste, ir miesteliuose. Noriu pabrėžti, kad gali kreiptis bet kuri šeima, ne apleista, ne socialiai remtina. Pagalba teikiama visiems Kėdainių miesto ir rajono gyventojams, visoms šeimoms. Tai svarbu žinoti.