PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Gegužės 25 d. 10:27

Seimo pirmininkė atsakė Partnerystės projekto kritikams: nereikėtų tapatinti šeimos ir santuokos

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


176081

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia, kad lyčiai neutralios Partnerystės įstatymo kritikai iš esmės suplaka dvi skirtingas sąvokas – šeimą ir santuoką – ir taip konstruoja neteisingą diskusiją apie rengiamą projektą. Konstitucijos 38 straipsnyje įtvirtinta, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, o santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu, tačiau tai, Seimo pirmininkės teigimu, nėra tapačios sąvokos, ir nė vienai iš jų partnerystė nekelia jokios grėsmės.

„Diskusija yra šiek tiek neteisingai konstruojama, kadangi Konstitucinis Teismas savo nutarimuose jau ne kartą išaiškinęs, kad nereikėtų tapatinti šeimos ir santuokos. Šeima yra kur kas platesnė sąvoka, ir partnerystė apie šeimą nieko nesako. Partnerystė reguliuoja dviejų suaugusių žmonių tarpusavio santykius ir valstybės požiūrį į tokią sąjungą“, – prieš Seimo posėdį atsakinėdama į žurnalistų klausimus kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo pirmininkė pažymi, kad Europos Sąjungoje partnerystės institutą turi 20 valstybių, kurių patirtys įrodo, kad šis įstatymas jokios žalos ten esančioms šeimoms nepadarė.

„Manyčiau, kad tuos emocinius argumentus ir baimes (reikia) patraukti į šalį, įsiskaityti į tai, kas yra parašyta šiame projekte, o jame yra nieko naujo neparašyta, ko nėra kitų 20 ES valstybių, kurios jau ne vieną dešimtmetį reguliuoja partnerystę ir tikrai dangus ten nenugriuvo“, – sakė parlamento vadovė.

ELTA primena, kad Seimo plenariniame posėdyje antradienį bus pateiktas daugybę emocijų visuomenėje sukėlęs lyčiai neutralios Partnerystės įstatymo projektas. Įveikus pateikimo stadiją parlamente, įstatymas toliau būtų svarstomas komitetuose.

Lyčiai neutralios Partnerystės projekto iniciatoriai teigia, kad Partnerystės įstatymas reglamentuos nesusituokusių, tačiau bendrai gyvenančių asmenų turtinius ir neturtinius santykius. Juo sprendžiamos praktinės kartu gyvenančių partnerių problemos: sukuriama galimybė pripažinti bendrą dalinę nuosavybę arba, esant poreikiui, nustatyti kitokį, abi puses tenkinantį bendros nuosavybės turto teisinį režimą, leidžiama paveldėti be papildomų mokesčių, sukuriami tam tikri asmeninio pobūdžio partnerio įsipareigojimai.

Parengtame įstatymo projekte taip pat numatoma leisti pasirinkti partnerio arba naudoti bendrą pavardę, įgalioti veikti vienas kito vardu ir interesais, atstovauti partneriui sveikatos priežiūros srityje. Taip pat projekte numatoma galimybė gauti su partnerio sveikata susijusią informaciją, galimybė neliudyti vienas prieš kitą teisme ir kt.

Penktadienį įregistruotą įstatymą pateikė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis, premjerė Ingrida Šimonytė, Seimo nariai Algirdas Sysas, Tomas Vytautas Raskevičius, Eugenijus Gentvilas, Ieva Pakarklytė, Andrius Navickas.

Siūloma, kad Partnerystės įstatymas įsigaliotų nuo 2022 metų sausio 1 dienos.

ELTA