REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Gruodžio 7 d. 07:00

Seimo narių viešnagė ligoninėje ir kvietimas streikuoti

Kaišiadorys

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


62657

Respublikinėje spaudoje pasirodžius informacijai, kad pagal pateiktą ligoninių pertvarkos įstatymo projektą 15 rajoninių ligonių likimas pakibo ant plauko, susirūpinimą išreiškė ir mūsiškės Kaišiadorių ligoninės kolektyvas. Kaip gi kitaip – tarp tų, kurių ateityje gali nebelikti, yra minima ir mūsų savivaldybės ligoninė.


Foto galerija:

seimo-nariu-viesnage-ligonineje-ir-kvietimas-streikuoti-virginija-simuniene-3.jpg
seimo-nariu-viesnage-ligonineje-ir-kvietimas-streikuoti-virginija-simuniene-2.jpg
seimo-nariu-viesnage-ligonineje-ir-kvietimas-streikuoti-virginija-simuniene-1.jpg

Susitikime su ligoninės kolektyvu praėjusį penktadienį dalyvavo Seimo nariai Antanas Matulas ir Laimutė Matkevičienė bei rajono meras Vytenis Tomkus. Meras V. Tomkus džiaugėsi, kad pristatyti keičiamo įstatymo atvyko Seimo narys A. Matulas, pats ilgą laiką dirbęs ligoninės vadovu ir jau ne pirmą kadenciją dirbantis Seime.

Seimo nariui nerimą kelia naujas įstatymas „Mūsų visų bendras tikslas – atstovauti gyventojų interesus, kad šiems netektų važiuoti į sostinę ar kitas didžiąsias ligonines, siekti, kad Kaišiadorių ligoninė išliktų ir teiktų paslaugas“, - sakė meras.

Seimo narys mūru stoju už kaišiadoriečius medikus. „Šiame „Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo Nr. I-1367 pakeitimo įstatyme“, kurio paskutinę minutę valdantieji nutarė Seime nesvarstyti, yra keistų dalykų. Nesuprantu dabartinio Sveikatos ministro, jo elgesys - tai netolerancija, nesiskaitymas su žmonėmis ir visiškas medicinos neišmanymas. Net jei uždarysime 15 ligoninių, sutaupysime labai mažai. Pasakysiu skaičius. Išlaikyti 35 rajonines ligonines kainuoja 125 mln. eurų, Kauno klinikas – 130 mln. eurų, Santaros klinikas – 128 mln. eurų. Manau, kad mažųjų ligoninių sąskaita norima išspręsti didžiųjų problemas. Niekur pasaulyje nekuriama tokių monstrų, kaip klinikos, kurios koridoriuose galima pasiklysti. Kitas pavyzdys apie lėšas VIP lėšos beveik visos bus paskirstytos Kaunui ir Vilniui, mažosioms lieka kelios dešimtys tūkstančių. Lygiai taip su ES parama – kaimuose daugiausiai sergama tuberkulioze, bet 86 proc. lėšų skiriama Vilniui ir Kaunui, panašiai yra su vaikų ligomis bei tarumatologijos programa. Dabar kalbama apie tinklą. Kam tas tinklas reikalingas? Visos ligoninės, nepriklausomai nuo jų dydžio, buvo Nacionalinės sveikatos sistemos dalimi. O dabar, kai kas paklius į tinklą, kai kas ne. Po keleto metų lyg bus sudaryta galimybė sugrįžti, bet jau nebus sąlygų“, - sakė patyręs medikas bei seimūnas.

Jis parodė ištraukas iš įstatymo, kurį pasirašė A Veryga, A. Kubilienė, R. Karbauskis, A. Širinskienė, Z. Streikus, S. Skvernelis ir L. Matkevičienė. Pagal įstatymo projektą ligoninėms dėl išlikimo numatyti įvairūs kriterijai. Pavyzdžiui, bus vertinamas lovų skaičius, arba atsižvelgta į ligoninės reitingą. Kyla neaiškumų, kaip tie reitingai bus nustatomi. Tarp turimų teikti paslaugų, nurodomos tokios kaip akušerijos,
psichiatrijos paslaugos. Pasak E. Skarakodienės, Kaišiadorių ligoninė niekad neteikė psichiatrijos paslaugų, jas turi tik kelios mažosios ligoninės.

Daugiau klausimų nei atsakymų

Išėjusi kalbėti L. Matkevičienė, kuri parėmė pataisymus, sakė, kad pirminis įstatymas jai užkliuvo todėl, kad jame numatoma vienodi įkainiai ir kitas apmokėjimas už suteiktas paslaugas tiek viešosioms, tiek privačioms medicinos įstaigoms. Ji sakė, kad pati dirbo ligoninės vadove ir medikus suprantanti. „Naujasis įstatymas su pakeitimais pateiktas dėl to, kad norima racionaliai panaudoti medicinai skiriamas lėšas. Esu partijos narė ir turiu pritarti daugumos nuomonei“, - sakė Kaišiadoryse išrinkta Seimo narė. Seimo narės teiginiais pasipiktino susitikime dalyvavę kai kurie medikai. „Jūs turite atstovauti kaišiadoriečius, kurie jus išrinko, už jus balsavo“, - sakė viena iš medikių. Pasak direktorės pavaduotojos L. Rudienės, jei po pertvarkos Kaišiadorių ligoninėje liks tik slauga, ligoninę teks uždaryti. Šiuo metu Kaišiadorių ligoninė už slaugą gaunamos pajamos sudaro vos 16 procentų pajamų, tad niekaip ligoninė negalėtų gyvuoti. L. Matkevičienė nuramino, kad įstatymo projektą vetavo Prezidentė, tad dar bus diskutuojama ir prie jo bus sugrįžta pavasario sesijoje. Jei iš projekto bus išbraukta psichiatrija, jei bus įrašyta reanimacijos paslaugos, jei ligoninei gyvuoti reikalingas gyventojų skaičius bus ne 70 tūkst, o 30 tūkst, Kaišiadorių ligoninė išliks. Tačiau prieš akis – daug jeigu ir daug klaustukų.

Tad susitikimo pabaigoje kalbėjusi E. Skarakodienė klausė: „Ar normalu, kad teigiamus rezultatus turinti ligoninė, įvykdanti visus Vyraiusybės reikalavimus, išpildanti visus sutarties su Teritorinėmis ligonių kasomis punktus, artimiausiu metu gali būti nušluota?“ Emocingai kalbėjusi įstaigos vadovė sakė, kad sekant mokytojų pavyzdžiu, belieka streikuoti. „Norime, kad mus palaikytų ne tik savivaldybė, bet ir mūsų pacientai. Reikia imtis visų priemonių, kad išliktume“, - sakė direktorė.

Kaišiadorių bendruomenei spręsti – palaikyti medikus, ar ne.

P.S. Tą pačią dieną straipsnio autorė dalyvavo susitikime su pretendente į Prezidentus I. Šimonyte. Paklausta apie medicinos įstaigų pertvarką, I. Šimonytė sakė, jog greičiausiai pataisymai nebus priimti, nes ir ankstesnis projektas buvo priimtas vos vieno balso persvara. Tad tikėkimės, kad šios įžvalgos išsipildys ir kaišiadoriečiai toliau gaus medicinos paslaugas savame krašte.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA