Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Alfa.lt nuotr.
Žygimantas ŠilobritasŠaltinis: ELTA.LT
„Pasikvietėme būtent I. Ruginienę ir R. Šadžių būtent dėl to, kad yra tos sritys, kur nuomonės ir požiūriai tarp liberalų ir socialdemokratų skiriasi labiausiai“, – po susitikimo Eltai sakė V. Čmilytė-Nielsen
„Vienas dalykas, kuris mums rūpėjo, buvo kandidatės į ministres I. Ruginienės planai dėl antrosios pakopos. Ir susidaro įspūdis, kad yra rizikos, jog bus apgriauta ir priartės maksimaliai prie trečiosios pakopos savo idėja“, – aiškino politikė.
Politikė pabrėžė, kad liberalai pritaria tam tikroms pasiūlytoms idėjoms, kaip kad lankstesnei galimybei atsiimti vienkartinę sumą, bet neigiamai vertina savanorišką pasitraukimą ar asmenų neįtraukimą.
Tuo metu I. Ruginienės vertinimu, nuomonės išsiskiria daugiausiai dėl to, kad liberalai siekia išlaikyti dabartinę pensijų sistemą. Ji pabrėžė – socialdemokratai rinkėjams įsipareigojo ją keisti iš esmės.
„Konstruktyvus susitikimas ir nesakyčiau, kad pajaučiau neigiamų emocijų. Be abejo yra tam tikrų vertybinių išsiskyrimų ir požiūrių. Manęs bent jau klausė apie antrąją pensijų pakopą. Nes liberalai, be abejo, linkę išlaikyti dabartinę sistemą. Tačiau mes, kaip kairioji partija sudariusi valdančiąją daugumą, įsipareigojome padaryti esminius pokyčius“, – Eltai teigė I. Ruginienė.
Tačiau kandidatė į ministrus pabrėžė, kad visą laiką liks atvira diskusijoms su Seimo opozicija. Ji paminėjo, kad jau buvo apsikeista pasiūlymais sprendžiant smurto šeimoje ir pagalbos nuo to nukentėjusioms moterims problemas.
V. Čmilytė-Nielsen: manome, kad reiktų telktis į vidurinės klasės stiprinimą, o ne rištis prie MMA
Pasak V. Čmilytės-Nielsen kandidatas R. Šadžius susitikimo metu teigė, kad nors socialdemokratai žadėjo sulyginti minimalią mėnesinę algą (MMA) ir neapmokestinamą pajamų dydį (NPD), to per 4 metus nepavyks padaryti. Politikė paminėjo, kad liberalai išreiškė poziciją, jog reiktų telktis ir į vidurinės klasės stiprinimą.
„Kalbėjome apie rinkiminį socialdemokratų pažadą sulyginti MMA ir NPD. Tai kandidatas į ministrus R. Šadžius sakė, kad nemato galimybės per 4 metus tai padaryti, bet galbūt šiek tiek priartinti MMA prie NPD. Bet akcentuoja, kad MMA turi ir toliau augti“, – aiškino V. Čmilytė-Nielsen.
„Liberalai mano, kad vidurinės klasės augimas turėtų būti tas fokusas, o ne rišimasis prie MMA tiek, kiek dabar tai daroma. Šioje vietoje išsiskiria nuomonės gerokai“, – pridūrė ji.
Liberalai visiškai nepritaria Vyriausybės programoje numatytam gyventojų pajamų mokesčio (GPM) progresyvumo didinimui, nes tai nubaustų žmones už naudojimąsi įvairiomis galimybėmis. Anot jos, frakciją taip pat neramina bendras naujosios valdžios poreikis didinti mokesčius.
„Norės apjungti pajamas (už kurias taikomas tarifas – ELTA), kam liberaliai kardinaliai nepritaria, nes manome, jog tai neskatintu žmones naudotis įvairiomis galimybėmis ir veiklomis. Tai tą veiklų ir savarankišką žmogų nubaustų už tai“, – komentavo ji.
Liberalė taip pat pastebėjo, kad abu kandidatai apie mokesčius kalbėjo atsargiai, teigė, jog 2025 m. bus skirti situacijos įvertinimui ir konsultacijoms su socialiniais partneriais.
„Paprastai politinė logika diktuoja, kad sprendimus, kuriuos tikrai nori padaryti, darai pačioje pradžioje. Matyt, čia ir yra erdvės atsitraukimui nuo kai kurių pasiūlymų ir pasižadėjimu“, – komentavo V. Čmilytė-Nielsen.
Kaip ELTA skelbė anksčiau, paskirtasis ministras pirmininkas Gintautas Paluckas Seimui ketvirtadienį pateikė būsimosios Vyriausybės programą.
Pagal šią programą, Vyriausybė planuoja senatvės pensijų didinimą, jas indeksuojant atsižvelgiant į darbo užmokesčio augimą ir siekiant priartinti pajamų pakeitimo normą prie Europos Sąjungos šalių vidurkio.
Programoje taip pat paminima, kad naujoji valdžia sieks nustatyti socialiai priimtiną balansą tarp „Sodros“ rezervo kaupimo ir pensijų didinimo.
„Sodros“ rezervas šiuo metu siekia apie 3 mlrd. eurų. Taip pat Vyriausybė planuoja didinti GPM progresyvumą.
„Didinsime pajamų mokesčių progresyvumą ir įgyvendinsime solidarumo bei teisingos mokestinės naštos paskirstymo principą. (...) Siūlome sieti gyventojų pajamų mokesčio tarifą su gyventojų gaunamų pajamų dydžiu nepriklausomai nuo šių pajamų šaltinio. Labiausiai pasiturintys asmenys turėtų daug svariau prisidėti prie viešųjų paslaugų finansavimo“, – rašoma Vyriausybės darbų programoje.
Naujasis Gintauto Palucko Ministrų kabinetas įgis įgaliojimus tik tada, kai pastarajai programai pritars parlamentas – tą valdantieji viliasi padaryti gruodžio 12 d.