PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Gruodžio 16 d. 09:25

Seimo etikos sargai nutarė nepradėti tyrimo dėl M. Lingės susitikimo su VTEK pirmininku

Lietuva

BNS nuotr.

Gailė Jaruševičiūtė-MockuvienėŠaltinis: ELTA


286631

Seimo Etikos ir procedūrų komisija nutarė nepradėti tyrimo dėl konservatorių frakcijos nario Mindaugo Lingės ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininko Gedimino Sakalausko viešai neskelbto susitikimo aplinkybių.

Į parlamento etikos sargus su prašymu išsiaiškinti, kieno iniciatyva įvyko šis susitikimas ir ar jo metu nebuvo neleistinai kišamasi į VTEK veiklą, kreipėsi Mišrios Seimo narių grupės seniūnė Agnė Širinskienė.

„Prašau įvertinti Seimo nario M. Lingės veiksmų atitikimą imperatyvioms įstatymo nuostatoms, įpareigojančioms viešai skelbti darbotvarkes, bei politikų etikos kodekse įtvirtintiems principams, inter alia, skaidrumui, viešumui, pavyzdingumui, o taip pat nustatyti kieno iniciatyva vyko aukščiau nurodytas viešai nedeklaruotas M. Lingės susitikimas ir ar jo metu nebuvo neleistinai kišamasi į VTEK veiklą“, – buvo akcentuojama A. Širinskienės kreipimesi į etikos sargus.

Visgi M. Lingė patikino turįs įrodymų, kad susitikimą inicijavo pats VTEK pirmininkas.

Pasak politiko, susitikimo metu VTEK pirmininkas pasidalino, kokias sistemines Lobistinės veiklos įstatymo spragas jis mato, kurios varžo komisiją ir neretai lobizmo įstatymą padaro neveiksniu.

ELTA primena, kad mišriai Seimo narių grupei priklausantis P. Gražulis kreipimuisi į KT surinko 35 parlamentarų parašus. Visgi Eltos kalbinti opozicijai priklausantys politikai negalėjo paaiškinti, kaip jų parašai atsirado ant KT iniciatoriams grąžinto projekto.

Nors opozicijoje kilo nepasitenkinimo banga, P. Gražulis savo kaltės sakė nematantis.

Seimo nariai savo kreipimesi į KT nurodė, kad Vyriausybės nutarimo nuostata, susijusi su Kinija, pažeidžia konstitucinį asmenų lygiateisiškumo principą, draudžiantį nustatyti konstituciškai nepagrįsta diferencijuotą teisinį reguliavimą. Kreipimesi nurodoma, kas toks reguliavimas nėra pagrįstas ar proporcingas.

Be to, į KT pasikreipusių parlamentarų teigimu, toks nutarimas suteikia Vyriausybei teisę pačiai – nesikonsultuojant su Prezidentūra ar Seimu – priimti sprendimus dėl užsienio politikos krypčių.

Visgi, KT dar rugsėjo 7 dieną pateikė savo išvadą dėl grupės parlamentarų kreipimosi. Nutarta bylos nepradėti ir klausimą grąžinti teikėjams.

„(...) Konstitucinis Teismas konstatavo, kad pareiškėja nepateikė teisinių argumentų savo pozicijai pagrįsti, todėl jos (...) grąžintas pareiškėjai“, – buvo rašoma išplatintame pranešime.

Seimo Antikorupcijos komisija pradėjo tyrimą dėl mįslingo kreipimosi į KT. Savo ruožtu kreipimosi sulaukė ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), tačiau tyrimo dėl galimai nedeklaruotos lobistinės advokato G. Kaminsko veiklos nepradėjo.