Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dramblys prie Vilniaus „Akropolio“. ©Alfa.lt
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Sostinėje gryname ore išvysti dramblį yra tikra retenybė, tačiau dabar tai beveik kasdienybė. Prie Nacionalinio stadiono griuvėsių šiuo metu atvykusio čekų cirko „Francesko Jung“ darbuotojai dramblį išveda pasivaikščioti tiesiog aikštelėje prie gatvės.
Yra žinoma, jog laukiniai gyvūnai nėra genetiškai prisitaikę gyventi cirkuose, ypač tokie dideli kaip drambliai, kuriems reikia daug erdvės. Gyvendami netinkamomis sąlygomis gyvūnai kenčia: patiria stresą, suserga depresija, juos netgi ištinka infarktai ir insultai – kaip ir žmones.
Drausti egzotinių gyvūnų pasirodymus visiškai arba iš dalies ima vis daugiau Europos šalių. Aplinkos ministerija jau antrus metus ruošia įstatymų pataisą, kuria būtų apribotas egzotinių gyvūnų pasirodymas cirkuose.
Cirke pastebi egoizmo išraišką
Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė portalui Alfa.lt patvirtino, jog jau kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę, kad nedelsiant būtų nutrauktas leidimas toje vietoje rengti cirko pasirodymus. Leidimą kol kas yra suteikusi Šeškinės seniūnija.
„Sąlygos, kuriomis ten gyvena gyvūnai, neatitinka net minimalių prigimtinių sąlygų. Kur jūs matėte, kad dramblys gyventų vilkiko priekaboje? Ir jie taip vežiojami po visą Europą. Remiantis Lietuvoje galiojančiais minimaliais standartais, drambliui turėtų būti skirtas bent vienas mažas vandens telkinys. Toje vietoje aš jo nemačiau“, – teigė B. Kymantaitė.
Pašnekovė stebėjosi, kad tokie dalykai vyksta XXI amžiuje, viduryje Vilniaus. Jai nuostabą kelia ir žmonės, kurie susigundo tokiomis pramogomis.
„Tai ribotai mąstančių žmonių nesupratimas, kaip gamta turi gyvuoti ir kokia įtaka daroma gyvūnams, gyvenantiems tokiomis sąlygomis. Tokie žmonės mano, kad jie yra visagaliai ir jiems gamta turi paklusti. Atrodo, kad tų žmonių vienintelė nuomonė yra tokia, jog jie nori gyvūnus parodyti savo vaikams. Tai yra egoizmas ir tikras absurdas“, – kalbėjo B. Kymantaitė.
Gyvūnų teisių aktyvistė taip pat minėjo, jog šiuo metu vyksta derybos su skandalingai pagarsėjusio ir žiūrovų sparčiai netenkančio „VIP cirko“ direktoriumi Mykolu Zobovu. Ne kartą buvo pasirodę pranešimų apie šiame cirke ypač sudėtingomis sąlygomis laikomus egzotinius gyvūnus. Su M. Zobovu jau buvo susitarta dėl dviejų meškų perdavimo ir išgabenimo į rezervatą Vokietijoje, tačiau, anot pašnekovės, jis vis keičia savo nuomonę.
Draudimai negąsdina
Šiuo metu Kaune veikiančio tarptautinio cirko „Marcel ir Odeta“ atstovė Odeta Janečkova pasakojo, jog jau planuojama šiame cirke pasirodymus atliekančias liūtes išvežti į privatų zoologijos sodą Čekijoje. Tiesa, cirke žiūrovus linksmina ir zebrai bei kupranugariai, tačiau, anot O. Janečkovos, šie gyvūnai Lietuvoje patenka į naminių gyvūnų sąrašą.
„Draudimai mūsų negąsdina. Jeigu jie bus įvesti, liūtes vešime į Čekiją. Gal ir palengvės mums, nes jos negali bet kur gyventi ir yra reikalingi leidimai. Mums bus patogiau ir mažiau rizikos“, – teigė pašnekovė.
Moterimi-gyvate praminta akrobatė O. Janečkova pastebi, jog šis „šurmulys“ dėl įstatymo pataisų netyla jau trečius metus. Ji taip pat pridūrė, jog šiuo metu prie Vilniaus „Akropolio“ esantis cirkas „Francesko Jung“ kažkada jau neturėjo tinkamų leidimų.
„Jei didžioji dalis cirkų neįvykdo tų reikalavimų ir gyvūnai kenčia, tai gal ir gerai, kad bus draudimas. Juk visokių cirkų būna. Vieni tai daro iš meilės, kiti nežinau dėl ko“, – tvirtino O. Janečkova.
Draudimo vis dar teks palaukti
Įstatymo pataisą dėl egzotinių gyvūnų draudimo siūlė ir Seimo nariai Linas Balsys ir Dovilė Šakalienė, tačiau dėl neatitikimų ji užstrigo ir Kaimo reikalų komiteto buvo atmesta. Platesnę įstatymo pataisą inicijuojanti Aplinkos ministerija tikisi, jog geriausiu atveju Seimas ją imsis svarstyti šiemet.
Gamtos apsaugos ir miškų politikos grupės vyr. specialistė Laura Janulaitienė tvirtino, jog šiuo metu Lietuvos Respublikos laukinės gyvūnijos įstatymo pakeitimo projektas yra derinamas su Vyriausybe. Pagal jį, su tam tikromis išlygomis, bus uždrausti laukinių žinduolių, paukščių, roplių ir varliagyvių rūšių pasirodymai cirkuose.
„Įsigaliojus draudimui, ir cirke, ir keliaujančiose parodose būtų draudžiama naudoti laukines žinduolių, paukščių, roplių ir varliagyvių rūšis, tačiau, kad nebūtų užbrėžtas brūkšnys edukacinėms veikloms mokyklose ar dalyvavimas tarptautinėse parodose, ministerija siūlo sudaryti gyvūnų rūšių sąrašą, kuriuos bus leidžiama rodyti cirkuose ar keliaujančiose parodose. Pavyzdžiui, jūrų kiaulytes, varliagyvius arba roplius – tas rūšis, kurios nėra tokios jautrios. Sudarydami šį sąrašą, konsultuosimės su ekspertais bei sieksime, kad jis būtų neilgas“, – teigė L. Janulaitienė.
Patvirtinus įstatymo pataisą, bus numatomas maždaug pusės metų pereinamasis laikotarpis, per kurį egzotinių gyvūnų savininkai turės pasirūpinti jų gyvenamąja vieta. Prie įstatymo projekto svarstymo prisidėjo įvairių institucijų, nevyriausybinių organizacijų atstovai bei mokslininkai.
alfalt-logo-skaidrus.png