PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Birželio 28 d. 15:24

Seimas uždraudė rusiškų dujų importą į Lietuvą, išskyrus tranzitą į Kaliningradą

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Sniegė BalčiūnaitėŠaltinis: BNS


238722

Lietuva įstatymu uždraudė į šalį importuoti rusiškas gamtines dujas, išskyrus jų tranzitą į Kaliningrado sritį.

Seimas antradienį priėmė atitinkamas Gamtinių dujų įstatymo pataisas: už balsavo 123 Seimo nariai, prieš nebuvo, o susilaikė du.

Pagal jas šalies dujų perdavimo sistema ir „Klaipėdos naftos“ suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalu galės naudotis tik tiekėjai iš grėsmės nacionaliniam saugumui nekeliančių šalių, išskyrus tiekėjus, transportuojančius dujas tranzitu į Kaliningradą.

„Darbiečių“ frakcijos nario Artūro Skardžiaus teigimu, tokį draudimą Lietuva įvesti pavėlavo – tai jau reikėjo padaryti prasidėjus karui Ukrainoje.

Be kita ko, jis pasigedo saugiklių, kurie užtikrintų, kad per Lietuvą rusiškų dujų negabentų kitos valstybės.

„Pasigendu tokių dalykų, kaip kilmės sertifikato kokio, galbūt kitos valstybės suskystintas dujas gali gabenti kaip savo, o kaip bus su kilmės sertifikatu, kad neturėtume tokios situacijos, kaip yra su elektros, bent jau buvo, su rusiškos elektros įsigijimu per Latvijos tiekėją“, – Seime teigė A. Skardžius.

Energetikos ministras Dainius Kreivys yra sakęs, kad taip bus užtikrintas Lietuvos nacionalinis ir energetinis saugumas, patikimas ir nepertraukiamas dujų tiekimas Lietuvos vartotojams, taip pat ir galimybė SGD terminale priimti maksimalų kiekį didžiųjų SGD krovinių.

„Klaipėdos nafta“ dar kovo pradžioje sustabdė Rusijos bendrovės „Novatek“ krovinių priėmimą, dėl karo Ukrainoje Europos Sąjungai pritaikius sankcijas rusų oligarchui Genadijui Timčenkai, kuris gali būti laikomas „Novatek“ grupės kontroliuojančiu asmeniu.

Be to, nuo balandžio Lietuva visiškai atsisakė ir vamzdynu tiekiamų rusiškų dujų, taip siekdama visiškos nepriklausomybės nuo „Gazprom“ ir reaguodama į Rusijos energetinį šantažą Europoje bei sukeltą karą Ukrainoje.

Šiuo metu rusiškos dujos tranzitu per Lietuvą ir toliau transportuojamos į Kaliningradą, tačiau kitokiu nei buvo įprasta techniniu režimu, užtikrinant tik tranzitui reikalingo dujų kiekio perdavimą.