REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Gruodžio 14 d. 07:13

Seimas svarstys V. Čmilytės-Nielsen pasiūlytą „šeimos darželių“ modelį

Lietuva

ELTA nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: ELTA


286418

Ketvirtadienį parlamentarai ketina svarstyti Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen dar pernai parlamentui pateiktas Išmokų vaikams įstatymo pataisas, siūlančias įteisinti „šeimos darželius“.

Parlamento vadovės siūlymui dalinai kompensuoti ikimokyklinio amžiaus vaiko priežiūros išlaidas pritarė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas (SRDK).

Kompensacija už vaiko priežiūrą siektų iki 5,2 bazinės socialinės išmokos (BSI) per mėnesį. Šiuo metu, kai BSI – 49 eurai, tai sudarytų 254,8 eurus; kitąmet, kai numatomas BSI – 55 eurai, tai sudarytų 286 eurus.

Jei Seimas pritartų, išmokos bus skiriamos vienam iš vaiką auginančių tėvų ar globėjų už kiekvieną auklės prižiūrimą ikimokyklinio amžiaus vaiką. Vaiko priežiūros paslauga galės būti teikiama dirbant pagal individualios veiklos pažymą ar darbo sutartį.

Siekiant užtikrinti vaikų saugumą, bus tikrinama, ar auklei nėra taikomi apribojimai dirbti su vaikais. Vaikai galės būti prižiūrimi auklės arba tėvų ar globėjų namuose. Vienu metu auklė galės prižiūrėti ne daugiau kaip 5 vaikus.

Pateikdama projektą Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen yra sakiusi, kad įstatymo pataisomis yra siekiama plėsti vaikų priežiūros ir pagalbos tėvams formų įvairovę, padėti tėvams lengviau derinti darbą su vaikų auklėjimu.

Šiuo metu tėvai ar globėjai, kurių vaikams neužteko vietų darželiuose ar lopšeliuose, patiria dideles išlaidas samdydami aukles arba vienas iš tėvų ar globėjų turi likti namuose ir prižiūrėti vaiką.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Justas Džiugelis tikisi, kad kompensacijos už išlaidas, patiriamas samdant aukles leis sumažinti tėvams finansinę naštą, lengviau derinti darbą su vaikų auklėjimu.

Jis taip pat tikisi, kad numatomos kompensacinės išmokos paskatins šiuo metu nelegaliai dirbančias aukles trauktis „iš šešėlio“ ir užsitikrinti sau socialines garantijas.

Skaičiuojama, kad alternatyvią vaiko priežiūrą galėtų gauti apie 2500 mažamečių, ir tai iš valstybės biudžeto metams pareikalautų iki 8,64 mln. eurų.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA