PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Rugpjūčio 4 d. 18:53

Seimas svarstys įstatymo pataisas, leisiančias patikrinti asmeninius mokinių daiktus

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA


312635

Seimas rudens sesijoje ketina svarstyti Švietimo įstatymo pataisas, leisiančias ugdymo įstaigoms ir policijai patikrinti asmeninius mokinių daiktus ir spinteles be tėvų sutikimo.

Iki rugsėjo 10 d. parlamentinis Švietimo ir mokslo komitetas laukia ir gyventojų pasiūlymų dėl šios buvusių Darbo partijos frakcijos narių pernai pateiktos iniciatyvos. Įstatymo pataisų autoriai mano, kad tai bus svarbus įrankis kovoje su mokyklose plintančiu elektroninių cigarečių bei narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimu.

„Labai laukiame mokyklų bendruomenių pasiūlymų ir įžvalgų, nes susidūrėme su situacija, kai vienos mokyklos jaučiasi galinčios ir turinčios tikrinti vaikų daiktus, o kitos – ne”, – Eltai sakė viena iš įstatymo pataisų autorių, Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko pavaduotoja Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.

Pasak jos, siekiama įvesti teisinį aiškumą ir Švietimo įstatyme numatyti galimybę tai daryti.

„Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė yra atsiuntusi raštą, kuriame svarsto apie tokios galimybės poreikį, tačiau neįžvelgia vaiko teisių pažeidimų. Jeigu tai reikalinga apsaugoti kitus vaikus, bendruomenę arba visuomenę – tai iš esmės galima daryti. Matome, kad elektroninių cigarečių pandemija toliau klesti, kad Vidaus reikalų ministerijos (VRM) inicijuotos priemonės veikia tik dalinai. Todėl manyčiau, kad reikalingas kompleksiškesnis požiūris į šitą problemą – ne tik švietimas, pokalbiai, bet kartu ir tokios aiškios techninės priemonės, kaip galimybė patikrinti vaikų daiktus, įteisinimas, jeigu yra įtarimas, kad vaikas gali atsinešti į mokyklą neleistinų daiktų”, – sako Mišrios Seimo narių grupės narė I. Kačinskaitė-Urbonienė.

Įstatyme siūloma įteisinti, kad „mokinys, Mokyklos vidaus tvarkos taisyklėse nustatyta tvarka arba policijos pareigūnui pareikalavus, privalo parodyti asmeninius daiktus, siekiant patikrinti, ar į mokyklą neįnešamos draudžiamos medžiagos, gaminiai ir kiti reikmenys.“

Šiuo metu galimybė tikrinti mokinių daiktus yra numatyta tik tuo atveju, jeigu tarp mokyklos ir moksleivių tėvų yra pasirašyta sutartis.

„Leidimas tikrinti vaikų daiktus, spinteles neturėtų būti mokyklų noro ar nenoro, o valstybės atsakomybės klausimas, nes valstybė turi užtikrinti saugią aplinką mokiniams. Tai neturėtų būti palikta mokyklos administracijos dialogui su tėvais ar mokiniais. Žmogaus teisės labai svarbios, bet kai situacija narkotinių medžiagų klausimu mokyklose yra tokia kritinė, turime kalbėti ir apie kitas teises – teisę tėvams jaustis saugiems, kai jų vaikas išeina į mokyklą“, – yra sakęs šiuo metu Seimo Lietuvos regionų frakcijoje dirbantis Seimo vicepirmininkas Andrius Mazuronis.

Kaip ELTA jau skelbė, Seimo kanceliarijos Teisės departamento nuomone, siūlymas Švietimo įstatyme numatyti pareigą mokiniui policijos pareigūnams parodyti savo asmeninius daiktus yra perteklinis.

Pernai vasarą parengtoje išvadoje Seimo teisininkai pažymi, kad pagal Policijos įstatymą, policijos pareigūno reikalavimai ir nurodymai turi būti vykdomi nedelsiant ir jie yra privalomi visiems asmenims, įskaitant ir mokinius.

Anot Teisės departamento, pasiūlytas reguliavimas yra tiesiogiai susijęs su asmens teisių ir pareigų reguliavimu bei Konstitucijoje įtvirtinta asmens privataus gyvenimo apsauga. Teisininkų teigimu, įstatyme turi būti aiškiai nurodyta, kokie asmenys gali reikalauti mokinių parodyti daiktus, kokiais atvejais, pagrindais tai galėtų būti daroma, kaip būtų užtikrinama pagarba mokiniams, jų orumui, kokie veiksmai turėtų būti atliekami aptikus draudžiamus daiktus.

Be to, jų nuomone, įstatyme taip pat turėtų būti aiškiai ir nedviprasmiškai apibrėžiama sąvoka „draudžiamos medžiagos, gaminiai ir kiti reikmenys“, kad būtų aišku, kokie daiktai įstatymo leidėjo požiūriu yra draudžiami.

Pernai rugsėjo mėnesį Švietimo įstatymo pataisas po pateikimo palaikė 94 Seimo nariai, prieš buvo 7, susilaikė 17. Seime jos dar turės įveikti svarstymo ir priėmimo procedūras.

#SEIMAS#ĮSTATYMAS#ŠVIETIMAS#MOKINIAI#DAIKTAI
#TIKRINIMAS