PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Lapkričio 24 d. 12:48

Seimas: prekybininkai turės apmokestinti ploniausius plastiko maišelius

Lietuva

BNS / Fotobankas nuotr.

Sniegė BalčiūnaitėŠaltinis: BNS


252092

Seimas ketvirtadienį uždraudė prekybininkams nuo 2023 metų liepos neatlygintinai dalinti itin plonus permatomus plastiko maišelius – jie turės būti apmokestinti, išskyrus skirtus pakuoti šviežią mėsą ar žuvį bei jų produktus.

Už neatlygintiną maišelių dalijimą grėstų įspėjimas arba baudos.

Parlamentarai ketvirtadienį priėmė tai numatančias Pakuočių ir pakuočių atliekų įstatymo pataisas: už balsavo 89 Seimo nariai, prieš buvo keturi o 13 susilaikė.

Apmokestinus maišelius norima paskatinti žmones susimąstyti, ar jų visada reikia, ir keisti juos medžiaginiais, popieriniais.

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovės Laimos Nagienės teigimu, pataisos labai reikalingos, nes kiekviena atlieka teršia gamtą. Liberalas Eugenijus Gentvilas pabrėžė, kad žmonės per daug galvoja apie savo kišenę, bet per mažai apie aplinkos teršimą.

„Valstietis“ Arvydas Nekrošius įsitikinęs, kad nauja tvarka skatins prekybininkus pasipinigauti – esą jie ir dabar maišelių kainą įskaičiuoja į prekių kainas, o ateityje papildomai pasiims dar kelis centus. Pasak jo, yra daug birių produktų, kuriuos reikia „į kažką susidėti“.

Vienas pataisų iniciatorių, Laisvės frakcijos atstovas Kasparas Adomaitis, remdamasis Eurostato duomenimis, sako, kad Lietuva yra daugiausiai plonų plastiko maišelių sunaudojanti šalis žemyne – 2020-aisiais vienam gyventojui teko 249 itin ploni maišeliai.

Per pataisų svarstymus komitetuose buvo teigta, kad nuo 2020 metų įvedęs 5 centų už maišelį mokestį prekybos tinklas „Rimi“ Estijoje sutaupė šešias tonas plastiko.

Dabar tokie maišeliai yra nemokami ir pirkėjai jų gali pasiimti kiek nori.