REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Spalio 12 d. 12:29

Seimas po pateikimo pritarė Vyriausybės siūlymui mokėti 100 eurų išmoką pasiskiepijusiems senjorams

Lietuva

Asociatyvi Eltos nuotr.

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


190801

Seimas antradienį po pateikimo pritarė Vyriausybės projektui, kuriuo siūloma mokėti 100 eurų vienkartines išmokas vyresniems nei 75 metų senjorams, pasiskiepijusiems vakcina nuo COVID-19. Vis tik „valstiečių“ parengtas panašus įstatymo projektas pritarimo nesulaukė.

Po pateikimo Vyriausybės projektui pritarė 81 Seimo narys. 12 parlamentarų buvo prieš, dar 30 Seimo narių susilaikė.

Seimo nariai taip pat sutiko socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės pasiūlytą projektą toliau svarstyti ypatingos skubos tvarka.

Šiuo projektu vienkartines išmokas siūloma mokėti 75-erių metų amžiaus ir vyresniems asmenims, kurie iki rugsėjo 1 d. nebuvo pasiskiepiję nė viena vakcinos nuo COVID-19 doze ir iki šių metų pabaigos nusprendė vakcinuotis.

Taip pat išmoką ketinama mokėti į šią rizikos grupę patenkantiems asmenims, kurie iki 2022 m. balandžio mėnesio pasiskiepys sustiprinamąja doze.

Numatoma, kad tokioms išmokoms prireiktų 27,19 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų. Preliminariais Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) skaičiavimais, vienkartinę išmoką galėtų gauti apie 271 900 asmenų.

„Šis projektas teikiamas tikrai ne iš didelio džiaugsmo, labiau iš realybės jausmo arba iš realybės suvokimo, kur šiandien esame. Sprendimas galbūt nėra tobulas ir etikos prasme, klausimų yra, bet manome, kad turime priimti visus reikiamus sprendimus tam, kad kuo daugiau žmonių ypatingai tiksliai iš tos rizikos grupės, kurioje yra 75+ amžiaus grupėje būtų apsaugoti ir mes patirtume kuo mažiau tų žmonių netekčių“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos Seime narys Aurelijus Veryga teiravosi, kodėl valdantieji taip ilgai delsė su iniciatyva mokėti išmokas nuo COVID-19 pasiskiepijusiems senjorams, o dabar bando įstatymą priimti skubos tvarka.

Vis tik Seimo narys A. Veryga paragino parlamentarus palaikyti ne tik „valstiečių“ pateiktą projektą, bet ir valdančiųjų. Politikas vylėsi, kad projektai bus sujungti.

„Tikrai raginu kolegas balsuoti už šį projektą ir lygiai taip pat siūlau balsuoti ir už mūsų teiktą anksčiau projektą ir juos sujungti tam, kad būtų išvengta įvardintos diskriminacijos, nes mūsų projektuose yra pateikti siūlymai ir dėl asmenų, kurie turi sunkių lėtinių ligų“, – sakė jis.

Savo ruožtu Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Algirdas Sysas ministrės taip paprašė nurodyti priežastį, kodėl šiam projektui priimti reikia ypatingos skubos.

„Kad ir kaip skaitysi Konstitucinio Teismo išvadą dėl ypatingos skubos niekaip šitas (projektas – ELTA) nepatenka, nes čia ne nauja problema“, – akcentavo jis.

Vis tik ministrė teigė esanti įsitikinusi kad prašant projektą priimti skubos tvarka išlaikomos visos reikiamos procedūros.

„Man atrodo, dėl ypatingos skubos tikrai išlaikomos yra procedūros, o tikslas yra, kad įstatymas kuo greičiau įsigaliotų ir mes galėtume žmonėms suteikti aiškumą, kad yra priimta ši priemonė, kad ji jau gali skatinti žmones priimti sprendimus“, – teigė M. Navickienė.

A. Sysas tikino valdančiųjų projekto nepalaikysiąs, nes, pasak jo, jis demoralizuoja visuomenę.

„Nes kyla labai daug klausimų: kodėl tik 100 eurų, kodėl ne 200 ar daugiau, kodėl nuo 75 metų... Nes tie skaičiai visi kintantys ir nenorinčių skiepytis ir nesiskiepijančių yra visose grupėse“, – teigė A. Sysas.

„Tai ne tas būdas, kuris suvienys visuomenę, padarys mus sąmoningesnius ir bandruomeniškesnius“, – sakė jis.

„Valstiečių“ projektas palaikymo nesulaukė

Tuo tarpu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos parengtame projekte, nesulaukusiam Seimo palaikymo, numatoma, kad vienkartinę išmoką galėtų gauti vyresni nei 65 metų asmenys, taip pat asmenys, kurie priklauso rizikos susirgti sunkios formos COVID-19 liga.

„Ši priemonė yra tikrai labai netradicinė, bet turbūt sutiksite, kad ir pati situacija yra labai netradicinė. Ar mes norime, ar nenorime, deja, bet turime labai nemažą dalį nepasiskiepijusių rizikos grupės asmenų, kuriems rizika žūti užsikrėtus COVID-19 infekcija pati didžiausia“, – sakė A. Veryga.

A. Verygos projektui po pateikimo pritarė 39 parlamentarai, prieš buvo 7, o susilaikė 75

„Valstiečiai“ siūlė, kad teisę į vienkartinę išmoką jie įgytų po to, jei po 2021 metų rugpjūčio 16 dienos pasiskiepija pagal visą vakcinacijos schemą viena iš Europos Sąjungoje registruotų vakcinų nuo COVID-19.

Šiuo metu galiojantys įstatymai nenumato jokių paskatų, tarp jų – ir finansinio pobūdžio, asmenims vakcinuotis nuo COVID-19.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA