REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Sausio 7 d. 13:15

Seimas po pateikimo pritarė Valstybinių pensijų mokėjimo apribojimų keitimui

Lietuva

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


160921

Ketvirtadienį Seimas po pateikimo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktam siūlymui panaikinti nuostatą riboti pirmojo ir antrojo laipsnio valstybinių pensijų mokėjimą asmenims, po šios pensijos paskyrimo pradedantiems gauti pajamas, nuo kurių skaičiuojamos ir mokamos pensijų socialinio draudimo įmokos.

Iš 122 balsavusių 118 pasisakė už, 4 susilaikė, o balsavusiųjų prieš nebuvo.

Valstybinių pensijų ribojimą siūloma panaikinti ir tiems, kurie gauna ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, profesinės reabilitacijos ar nedarbo socialinio draudimo išmokas.

Analogiškai įstatymo pakeitimo projekte siūloma pripažinti netekusia galios Lietuvos Konstitucijai prieštaraujančią Mokslininkų valstybinių pensijų laikinojo įstatymo nuostatą, kuria nustatoma riboti mokslininkų valstybinės pensijos skyrimą ir mokėjimą asmenims, kol šie gauna anksčiau minėtas papildomas draudžiamąsias pajamas.

Taip pat siūloma atsisakyti riboti prezidento sutuoktinio valstybinės pensijos skyrimą ir mokėjimą šiam turint draudžiamųjų pajamų.

Nors buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigė palaikantis valstybinių pensijų įstatymo pataisas, naujosios ministrės klausė, ar šioje Vyriausybės kadencijoje būtų galima tikėti konceptualių šalies pensijų sistemą apimančių sprendimų.

„Visiškai jį palaikome, nes įgyvendina ir Konstitucinio Teismo (KT) nutartį. Kartu norisi paklausti, (...) kalbant apie valstybines pensijas yra nevienareikšmė situacija, apie jas dažnai kalbama kaip apie gyvulių ūkio išmokų srityje sistemą. Ar šis klausimas bus svarstomas šioje kadencijoje ir kada būtų galima tikėtis rimtų, konceptualių diskusijų šiuo klausimu?“, – klausė jis.

Naujoji socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė atsakė, kad tokios diskusijos bus inicijuotos rengiant Vyriausybės priemonių planą, bei pridūrė, kad požiūris į pensijų sistemos keitimą turėtų būti kompleksinis.

„Tokias diskusijas inicijuosime rengdami Vyriausybės priemonių planą. (...) Manau, kad kiekvienas pakeitimas, susiję su pensijų sistema, (...) yra labai jautrus ir susijęs su gyventojų lūkesčiais, todėl visi pakeitimai turi būti daromi labai atsargiai. Pradėsime nuo diskusijos, tačiau tikrai matome spragų dabartiniame reglamentavime, kuris yra valstybinių pensijų mokėjime, kurias stengtumės ištaisyti. Bet požiūris turi būti kompleksinis“, – tikino ji.

Tuo tarpu Darbo partijos frakcijos narys Mindaugas Puidokas ministrės prašė pakomentuoti, ar įstatymo pataisa reglamentuotos valstybinės pensijos netaptų antra išmoka už tą patį darbo ar tarnybos laikotarpį ir ar nepažeistų dvigubų išmokų mokėjimo principo.

„Norėčiau, kad pakomentuotumėte Seimo departamento teiginį, kuriuo atkreipiamas dėmesys, kad pareigūnų, karių, teisėjų, mokslininkų valstybinės pensijos skiriamos už tarnybos ar darbo metus, kurie tuo pačiu yra įskaitomi ir į pensijų socialinio draudimo stažą, už kurį skiriama socialinio draudimo pensija. Tarsi gautųsi, kad jų valstybinės pensijos yra antra išmoka už tą patį darbo ar tarnybos laikotarpį, ir dėl to (...) šių išmokų mokėjimas galėtų pažeisti dvigubų išmokų mokėjimo principą“, – pažymėjo jis.

Nors M. Navickienė sutiko, kad pensijų sistema turėtų būti peržiūrėta, ji teigė, kad šiuo atveju KT nutarimas privalo būti vykdomas.

„Pritariu, jog visas sistemas reikėtų peržiūrėti kompleksiškai, tai tikrai yra ilga diskusija ir turi būti nuosekli diskusija, kuri mūsų laukia. Šiuo atveju visgi KT nutarimas turi būti vykdomas, ir jo rekomendacija yra tokia, kokią mes įgyvendiname šiuo įstatymo projektu“, – kalbėjo ji.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos preliminariais skaičiavimais, įstatymo projektais siūlomiems pakeitimams įgyvendinti 2021 metais reikės apie 780 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA