PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Gruodžio 7 d. 17:00

Seimas pavasarį spręs dėl būtiniausių prekių ir paslaugų kainų stebėsenos

Lietuva

Pirkinių krepšelis / Josvydas Elinskas/ELTA

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA


333096

Siekiant apsaugoti vartotojus nuo didėjančios infliacijos, Seimas pavasario sesijoje ketina svarstyti Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos”  iniciatyvą sistemiškai stebėti būtiniausių prekių ir paslaugų kainas.

Vartotojų teisių apsaugos įstatymo pataisas šią savaitę Seimui pateikusi Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narė Jekaterina Rojaka siūlo, kad būtiniausių maisto produktų, prekių ir paslaugų kainų tendencijas reguliariai analizuotų Vyriausybės strateginės analizės centras (STRATA).

Remdamasis Valstybės duomenų agentūros, Žemės ūkio informacinio centro ir kitų institucijų informacija, šis centras teiktų Vyriausybei ir Seimui analizės rezultatus ir pasiūlymus dėl vartotojų teisių apsaugą reglamentuojančių teisės aktų priėmimo.

Projektas taip pat numato, kad STRATA Vyriausybės nustatyta tvarka galėtų „rinkti duomenis iš privačių subjektų apie šiam tikslui reikalingų produktų ir paslaugų kainos dedamąsias dalis".

J. Rojaka mano, kad pasiūlytas ste­bė­se­nos me­cha­niz­mas leis­tų skaid­rin­ti rin­ką ir di­din­ti są­ži­nin­gą kon­ku­ren­ci­ją.

„Da­bar net­gi ke­li cen­trai – Že­mės ūkio in­for­ma­ci­jos cen­tras, Valstybės duo­me­nų agen­tū­ra, Lie­tu­vos ban­kas, tam tik­ra pras­me ir Kon­ku­ren­ci­jos ta­ry­ba – ren­ka tuos duo­me­nis. Bet vie­no lan­ge­lio prin­ci­po ten, kur ga­lu­ti­nis var­to­to­jas ga­lė­tų su­si­pa­žin­ti, ana­li­ti­kai ga­lė­tų leng­vai pa­si­nau­do­ti tais duo­me­ni­mis, de­ja, ne­tu­ri­me. Todėl ir siū­lo­ma vi­sus duo­me­nis aku­mu­liuo­ti, ste­bė­ti ir žiū­rė­ti kai­nų for­ma­vi­mo eta­pus. (...) Tam, kad ga­lė­tume ko­re­guo­ti svar­bius Lie­tu­vos gy­ven­to­jams spren­di­mus, tu­rė­tu­me ži­no­ti, kur šian­dien esa­me. Toks skaid­ri­ni­mo me­cha­niz­mas, ste­bė­se­nos me­cha­niz­mas, leis­tų mums tą da­ry­ti“, – pateikdama projektą iš Seimo tribūnos sakė Ekonomikos komiteto narė J. Rojaka.

Jos duomenimis, ki­tos ša­lys ir­gi tai­ko pa­na­šius me­cha­niz­mus tai yra ste­bi kai­nas ir in­flia­ci­ją.

Seimo opozicija: perteklinis, nieko neišspręsiantis projektas

Seimo opozicijos atstovai dėl galimo funkcijų dubliavimosi, kišimosi į verslo reikalus skeptiškai vertino pasiūlytą kainų stebėjimo mechanizmą.

„Ir šiuo metu yra ne vie­na ini­cia­ty­va, tiek vals­ty­bi­nė, tiek pri­va­ti, ku­ri vyk­do pa­grin­di­nių že­mės ūkio pro­duk­tų tai yra mais­to pro­duk­tų kainų ste­bė­se­ną. Įdo­mu, kuo tai skir­sis ir ką nau­jo at­neš? Taip pat bū­tų svar­bu veng­ti funk­ci­jų dub­lia­vi­mo, nes tu­ri­me Valstybės duo­me­nų agen­tū­rą, ku­ri ren­ka duo­me­nis“, – Seimo posėdyje sakė TS-LKD frakcijos narė Giedrė Balčytytė.

Jos nuomone, ko­mer­ci­nės in­for­ma­ci­jos vie­ši­ni­mas ir da­li­ji­ma­sis tarp rin­kos da­ly­vių tik­rai tu­rė­tų kon­ku­ren­ci­jos ri­bo­ji­mo ri­zi­kų.

Jai pritardamas Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narys Ignas Vėgėlė pastebėjo, kad Kon­ku­ren­ci­jos ta­ry­ba pri­žiū­ri, kad ne­bū­tų pik­tnau­džiau­ja­ma do­mi­nuo­jan­čia pa­dė­ti­mi.

„Su­pran­tu, kad rei­kia rink­ti sta­tis­ti­ką, ta­čiau viena projekto nuostata, man at­ro­do, ga­na gru­bo­kai kišasi į pri­va­čių as­me­nų rei­ka­lus. Tai yra nuostata, kurioje kalbama apie tai, kad Vy­riau­sy­bės nu­sta­ty­ta tvar­ka būtų galima rink­ti duo­me­nis iš pri­va­čių sub­jek­tų apie pro­duk­tų ir pa­slau­gų kai­nos de­da­mą­sias da­lis. Jūs no­ri­te su­teik­ti tei­sę žinoti pri­va­čių as­me­nų kai­no­da­rą ir ją vos ne vie­šai skelb­ti vals­ty­bės ins­ti­tu­ci­jo­je tam, kad ki­ti ži­no­tų, ko­kia yra ki­tų sub­jek­tų kai­no­da­ra? Mes juk len­da­me į pri­va­čią rin­ką“, – projektą kritikavo I. Vėgėlė.

„Ar vis dėl­to ne­at­si­tiks taip, kad tie­siog ku­ria­mi lū­kes­čiai, ku­rie ne­bus at­liep­ti, ir tos kai­nos bus kaip ir bu­vu­sios? Tą ro­dė ir Lie­tu­vos ban­ko ty­ri­mas, at­li­kęs įvai­rias ana­li­zes, ypač mū­sų di­de­lės in­flia­ci­jos lai­ko­tar­piu, ir bu­vo nu­sta­ty­ta, kad ne­at­ras­ta tų de­da­mų­jų, ku­rios kel­tų su­si­rū­pi­ni­mą ir bū­tų ne­pa­grįs­tos“, – sakė TS-LKD frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas mano, kad pasiūlytas projektas nieko neišspręs.

„Ma­nau, kad šis įstatymas yra per­tek­li­nis, jis nie­ko es­min­gai ne­nu­spręs. Bi­jau, kad ne­bū­tų ei­na­ma kur nors to­liau, pa­vyz­džiui, iš­si­aiš­ki­nus kai­no­da­rą, tą kai­no­da­rą kaip nors reg­la­men­tuo­ti, kiš­tis į kai­nų re­gu­lia­vi­mo pro­ce­są. (...) Tai būtų funk­ci­jų, esan­čių rin­ko­je, tiek vie­ša­ja­me, tiek pri­va­čia­me sek­to­riu­je, dub­lia­vi­mas. O šiaip man at­ro­do, kad tai yra toks mei­lės ir rū­pes­čio rin­kė­jams de­monst­ra­vi­mas“, – plenariniame posėdyje pastebėjo E. Gentvilas.

Opozicijos kritika nesutrukdė įstatymo pataisoms įveikti pirmą – tai yra pateikimo stadiją Seime. Už projektą po pateikimo balsavo 83 Seimo nariai, prieš – 5, susilaikė 21. Įstatymo pataisų imsis Teisės ir teisėtvarkos bei Ekonomikos komitetai, o Seimo salėje jis vėl atsiras pavasarį.

#SEIMAS#ĮSTATYMAS#VARTOTOJAI#KAINOS#STEBĖSENA
#STRATA