PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Gegužės 25 d. 11:40

Seimas nepritarė partnerystės įteisinimui

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


176095

Seime antradienį jau pateikimo stadijoje atmestas ir grąžintas tobulinti daugybę emocijų visuomenėje keliantis lyčiai neutralios Partnerystės įstatymo projektas. Iniciatyvą palaikė 63 parlamentarai, 58 balsavo prieš ir 7 susilaikė.

Pristatinėdama Partnerystės projektą Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigė, kad parlamentarai priimdami šį projektą turi galimybę pakeisti šimtų tūkstančių žmonių gyvenimus.

„Dažnai Seimui yra prikaišoma, kad darome daug kosmetinių pakeitimų, kurie neatneša realių pokyčių, bet yra ir tokių, kurie gyvenimus ne tik reguliuoja, bet ir keičia, ir šis yra kaip tik toks. Nuo mūsų galutinio sprendimo priklausys, kaip toliau gyvens šimtai tūkstančių žmonių, dešimtys tūkstančių porų, mūsų šalies piliečių“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen, kartu pažymėdama, kad Partnerystė niekaip nesumažina kitų žmonių laisvių ir teisių.

„Esame ne kartą įsitikinę – suteikę daugiau teisių ir laisvių atskiroms visuomenės grupėms, kurios jų turėjo mažiau nei dauguma, kitiems jų nesumažėja. Priešingai – tokia visuomenė tampa brandesnė, o valstybė sėkmingesne“, – tvirtino Seimo pirmininkė.

Atsakinėdama į Lietuvos regionų frakcijos narės Ritos Tamašunienės klausimą dėl šio įstatymo atitikimo Konstitucijos 38 straipsniui, V. Čmilytė-Nielsen pabrėžė, kad šis įstatymas niekaip nekeičia šeimos sampratos.

„Šeimos samprata šiame įstatyme niekaip nėra diskutuojama, tai nėra šio įstatymo reikalas. Tačiau, kas yra svarbu, mes šiuo įstatymu apibrėžiame nesusituokusių ir bendrai gyvenančių asmenų turtinius ir neturtinius santykius“, –  teigė Seimo pirmininkė.

Opozicija siūlė išbraukti Partnerystės projektą iš darbotvarkės

Dar tvirtinant posėdžio darbotvarkę opozicija siūlė iš jos išbraukti Partnerystės įstatymo projekto pateikimą. Už išbraukimą balsavo 57 parlamentarai, 55 buvo prieš, 14 susilaikė.

Opozicijos atstovai ragino antradienį nesvarstyti šio įstatymo dėl to, kad jis buvo į darbotvarkę įtrauktas tik pirmadienio vakarą. Tuo tarpu opozicijos lyderis Saulius Skvernelis teigė, kad šio įstatymo antradienio plenariniame posėdyje nereikėtų svarstyti, kadangi valdantieji rengiant šį projektą nediskutavo ir neieškojo kompromisų su opozicinėmis frakcijomis.

„Gaila, kad valdantieji, norėdami pasiekti savo tikslą, nepadarė tokio svarbaus žingsnio, prieš registruojant pasikviesti opozicijos atstovus, padiskutuoti, ieškoti kompromiso. Tas nebuvo padaryta, yra įregistruotas pateikimas. Dėl to, dviejų opozicinių frakcijų vardu prašau išbraukti iš darbotvarkės Partnerystės ir lydinčiuosius įstatymus“, – Seimo salėje kalbėjo S. Skvernelis.

ELTA primena, kad penktadienį įregistruotą įstatymą pateikė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis, premjerė Ingrida Šimonytė, Seimo nariai Algirdas Sysas, Tomas Vytautas Raskevičius, Eugenijus Gentvilas, Ieva Pakarklytė, Andrius Navickas.

Lyčiai neutralios Partnerystės projekto iniciatoriai teigia, kad Partnerystės įstatymas reglamentuos nesusituokusių, tačiau bendrai gyvenančių asmenų turtinius ir neturtinius santykius. Juo sprendžiamos praktinės kartu gyvenančių partnerių problemos: sukuriama galimybė pripažinti bendrą dalinę nuosavybę arba, esant poreikiui, nustatyti kitokį, abi puses tenkinantį bendros nuosavybės turto teisinį režimą, leidžiama paveldėti be papildomų mokesčių, sukuriami tam tikri asmeninio pobūdžio partnerio įsipareigojimai.

Parengtame įstatymo projekte taip pat numatoma leisti pasirinkti partnerio arba naudoti bendrą pavardę, įgalioti veikti vienas kito vardu ir interesais, atstovauti partneriui sveikatos priežiūros srityje. Taip pat projekte numatoma galimybė gauti su partnerio sveikata susijusią informaciją, galimybė neliudyti vienas prieš kitą teisme ir kt.

Siūloma, kad Partnerystės įstatymas įsigaliotų nuo 2022 metų sausio 1 dienos.

ELTA