PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Gruodžio 6 d. 20:03

Seimas linkęs išplėsti pluoštinių kanapių auginimą Lietuvoje

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Sniegė BalčiūnaitėŠaltinis: BNS


253232

Seimas nusiteikęs išplėsti pluoštinių kanapių auginimą Lietuvoje leidžiant sodinti daugiau šių augalų veislių, o taip pat palengvinti jų gaminių tiekimą rinkai.

Seimas po svarstymo antradienį pritarė tokioms Vyriausybės inicijuotoms Pluoštinių kanapių įstatymo pataisoms. Už balsavo 39 Seimo nariai, prieš buvo 16 ir susilaikė 15. Galutinis balsavimas Seime turėtų įvykti iki Kalėdų.

Svarstant pataisas, socialdemokratas Algirdas Sysas priekaištavo, kad Seime yra daug susirūpinusių dėl kanapių dekriminalizavimo, tačiau nemato tokio patiems susirūpinimo dėl pluoštinių kanapių auginimo, iš kurių galima pasigaminti narkotikus.

„Jeigu taip bijoma kanapių dekriminalizavimo, tai šį įstatymą turėtume peržegnoti ir palaidoti“, – tvirtino A. Sysas.

„Valstiečio“ Aurelijaus Verygos teigimu, Lietuvoje kanapės reikalingas ne pluoštui, o kitiems gaminiams.

„Lietuvoje tų pluoštinių kanapių nelabai ir sulaukiama, matome, kad vis tik vietoje pluošto dažniausiai nuiminėjami žiedynai, iš kurių gaminami visai ne pluošto gaminiai, o gaminami ekstraktai, aliejai ir žmonės mulkinami, kad tai maisto papildai“, – teigė A. Veryga.

„Valdantieji, darote klaidą, nes bus gėda prieš visą Europą“, – įspėjo A. Sysas.

Nuo sausio siūloma leisti auginti pluoštinių kanapių veisles, kuriose THC (psichiką veikiančios medžiagos, tetrahidrokanabinolio) kiekis sudarytų ne daugiau kaip 0,3 proc., o ne 0,2 proc., kaip yra dabar. Pluoštinių kanapių gaminiuose THC riba nekeičiama ir liktų 0,2 procento.

A. Syso teigimu, dėl THC kanapių gaminiuose turi būti „nulinė tolerancija“.

„Nulinė tolerancija turi būti šioms medžiagoms pašaruose, kosmetikoje, maisto produktuose“, – teigė jis.

Taip pat siūloma nebereikalauti, kad tiekiant rinkai gaminius, būtų pateikiama laboratorinių tyrimų išvada dėl THC kiekio tokiuose gaminiuose.

Pluoštines kanapes būtų galima auginti ir kaip tarpinius pasėlius.

Mokslinių tyrimų institutai, mokslo ir studijų institucijos uždaruose gruntuose pluoštines kanapes galėtų auginti ne vien tik selekcijos tikslais, bet ir kitais moksliniais eksperimentiniais tikslais.

Už Pluoštinių kanapių gaminių gamybos ir tiekimo rinkai reikalavimų pažeidimus įmonėms būtų skiriamos nuo 500 iki 1 tūkst. eurų baudos.

Lietuvoje nuo 2021 metų lapkričio leidžiama gaminti produktus ne tik iš kanapių sėklų ir pluošto, bet ir iš kitų šio augalo dalių, taip pat jais prekiauti, tačiau iki šiol nebuvo nei tokios gamybos, nei žaliavų tyrimų ir kontrolės taisyklių.

Iki 2021-ųjų lapkričio Lietuvoje kanapių aliejų, ekstraktų ir tinktūrų produkcija buvo traktuojama kaip narkotikų gamyba. Perdirbti ne tik pluoštinių kanapių sėklas ir pluoštą, bet ir visas augalo dalis, Seimas leido 2021-ųjų birželį.

Europos Komisija yra priekaištavusi Lietuvai, norinčiai iš pluoštinių kanapių išgaunamą THC, sukeliantį svaiginamąjį poveikį, naudoti maisto ir kai kurių kitų produktų gamyboje.