PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Kovo 6 d. 19:41

Seimas ketina taisyti ES teisės aktams prieštaraujančias Rinkimų kodekso nuostatas

Lietuva

Išankstinis balsavimas savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA


294159

Seimas, reaguodamas į opozicijos kreipimąsi, ketina skubiai koreguoti rinkimų į Europos Parlamento (EP) tvarką reglamentuojančias kai kurias Europos Sąjungos (ES) teisei prieštaraujančias Rinkimų kodekso nuostatas.

Jau pirmajame sekmadienį prasidėsiančios pavasario sesijos posėdyje planuojamas Seimo narių Andriaus Vyšniausko ir Ewelinos Dobrowolskos įregistruoto Rinkimų kodekso pataisų pateikimas.

Projekto autoriai siūlo nuo 7 proc. iki 5 proc. sumažinti patekimo į EP kartelę jungtiniam kandidatų sąrašui.

Jeigu Seimas pritartų, kandidatų sąrašas arba jungtinis kandidatų sąrašas galės gauti mandatų, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 5 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.

Tokiu būdu būtų atsižvelgta į ES teisės aktus, numatančius, kad valstybės narės gali nustatyti minimalią vietų į EP paskirstymo ribą, tačiau ši riba negali viršyti 5 proc. atiduotų galiojančių balsų.

„Į EP yra renkama 11 atstovų, todėl faktinė mandatų paskirstymo riba būna aukštesnė nei 5 proc. (vieno mandato kvota 2014 m. buvo 7,98 proc. nuo dalyvavusių rinkimuose, 2019 m. – 6,52 proc.). Siekiant, kad vietų paskirstymo riba neviršytų 5 proc. atiduotų balsų, ir užtikrintų proporcingą atstovavimą, atsižvelgiant į ankstesnių rinkimų patirtį, toks pakeitimas tikslingas ir užtikrina tinkamą ES sprendimo įgyvendinimą“, – dokumento aiškinamajame rašte teigia A. Vyšniauskas ir E. Dobrowolska.

Taip pat Rinkimų kodekse planuojama numatyti, kad pagal rinkimų kvotas nepaskirstyti mandatai būtų skirstomi po vieną kandidatų sąrašams, dalyvaujantiems skirstant mandatus, vietoj šiuo metu numatyto skirstymo kandidatų sąrašams, gavusiems mandatų.

Beje, Rinkimų kodeksas negali būti keičiamas vykstant rinkimų politinei kampanijai, išskyrus atvejus, kai būtina įgyvendinti Konstitucinio Teismo (KT) arba ES teisės aktus.

Pasak Rinkimų kodekso pataisų rengėjų, pasiūlyti pakeitimai yra būtini ES teisės akto įgyvendinimui.

„Nuostatos suderintos su ES teisės aktais, reglamentuojančiais rinkimų į EP tvarką. Pakeitus teisinį reguliavimą bus išvengta galimų teisminių ginčų“, – akcentuoja pataisų rengėjai.

Vienas iš Rinkimų kodekso rengėjų A. Vyšniauskas sako, kad kovo 10 d. prasidėsiančioje pavasario sesijoje numatytas Rinkimų kodekso pataisų pateikimas, o priimti jį planuojama iki balandžio pabaigos.

„Projektas parengtas atsižvelgiant į opozicijos kreipimąsi. Matome, kad problema yra ir dėkojame opozicijai už atkreiptą dėmesį, kodeksą sutvarkysime. Tai susiję su europiniu reglamentu, su ES teise, todėl yra išimtinė galimybė keisti kodeksą net rinkimų kampanijos metu“, – Eltai sakė A. Vyšniauskas.

Šiuo metu Rinkimų kodekso nustato, kad rinkimuose į EP kandidatų sąrašas gali gauti mandatų, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 5 procentai rinkimuose dalyvavusių rinkėjų, o jungtinis (ar jam prilygintas) kandidatų sąrašas – jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 7 procentai rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.

Galiojančiame Rinkimų kodekse taip pat numatyta, kad pagal rinkimų kvotas nepaskirstyti mandatai skirstomi po vieną kandidatų sąrašams, gavusiems mandatų, pradedant nuo didžiausios liekanos, iki paskirstomi visi likę mandatai.

Kaip ELTA jau skelbė, dėl galimo prieštaravimo ES teisei opozicijos atstovai kreipėsi į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, Teisės ir teisėtvarkos, Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetus, prašydami skubiai pakoreguoti šį teisės aktą.

Kreipimąsi pasirašė Mišriai Seimo narių grupei atstovaujančios parlamentarės Rita Tamašunienė ir Agnė Širinskienė, „darbietis“ Andrius Mazuronis ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narė Guoda Burokienė.

Jie prašė neatidėliotinai taisyti „Rinkimų kodekso klaidas, eliminuoti teisines dviprasmybes ir organizuoti Europos Parlamento (EP) rinkimus Lietuvoje pagal įgyvendinamuosius ES teisės aktus“. Anot opozicijos, pakeitus Rinkimų kodekso nuostatas, reglamentuojančias rinkimus į EP, būtų išvengta pažeidimų procedūros Lietuvai.

Seimo opozicijos teigimu, dabartinė rinkimų į EP tvarka diskriminuoja mažas politines jėgas, nes mandatų skaičiavimo tvarka, jos vertinimu,yra nesąžininga ir palankesnė didelėms politinėms jėgoms.

Rinkimų kodeksas yra įrašytas į konstitucinių įstatymų sąrašą, todėl jo keitimo procedūra yra sudėtingesnė. Jis gali būti keičiamas, pildomas ar pripažįstamas netekusiu galios ne mažesne kaip 85 visų Seimo narių balsų dauguma.

EP rinkimai Lietuvoje vyks šių metų birželio 9 dieną.