Seimas įteisino naują saulės ir vėjo energetikos reguliavimą

20210527_114750
Lietuva
BNS/Fotobankas nuotr.
Sniegė Balčiūnaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Konstituciniam Teismui (KT) paskelbus, kad Vyriausybės nutarimas dėl komercinių saulės parkų plėtros prieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui, Seimas jo nuostatas perkėlė į įstatymą, kartu nustatydamas naujas saulės ir vėjo energetikos reguliavimo taisykles.

Už Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisas antradienį balsavo 79 Seimo nariai, prieš buvo 12, o 30 susilaikė. 

Energetikos ministras Dainius Kreivys anksčiau sakė, kad projektas yra antra atsinaujinančios energetikos proveržio dalis.

Pataisomis įteisinamos pernai vasarį priimto Vyriausybės nutarimo, su tam tikrais apribojimais leidusio tolesnę komercinių saulės parkų plėtrą viršijus 2 gigavatų (GW) ribą, nuostatos.  

Tai daroma po to, kai KT lapkritį paskelbė, kad Vyriausybės nutarimas prieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui, nes jėgainių plėtra viršijus nustatytus ribojimus turi būti apibrėžta įstatymu, be to, Konstitucijai prieštarauja ir pernai birželį įstatymais įtvirtintas komercinių saulės parkų galios ribojimas nenustatant pradėtų projektų plėtros reguliavimo. 

Pasak D. Kreivio, Vyriausybės nutarimo nuostatas į įstatymą buvo būtina perkelti dar šioje parlamento sesijoje – nespėjus to padaryti iki gegužės 2 dienos – prieš oficialiai įsigaliojant KT sprendimui – gali sustoti gaminančių elektros vartotojų plėtra.  

Pernai birželį priimtos įstatymo pataisos nustatė, kad komercinių saulės parkų suminė įrengtoji galia negali viršyti 2 GW, o ją pasiekus neišduodami leidimai prijungti jas prie tinklo. Dėl to naujų projektų vystytojai laikinai buvo priversti juos stabdyti.