PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Lapkričio 6 d. 15:36

Šeduvos kraštotyros muziejuje vyks Cianotipijos dirbtuvės

Radviliškis

Augustės Labenskytės ir Atvirųjų fotografijos dirbtuvių nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio informacija


327698

Lapkričio 9 dieną 15 valandą Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Šeduvos kraštotyros muziejuje (Panevėžio g. 24) lankytojai kurs mėlynus šviesos atvirukus – vyks edukacinės Cianotipijos dirbtuvės.

Atvirųjų fotografijos dirbtuvių edukatorių vedamo užsiėmimo metu renginio dalyviai susipažins su bendrais cianotipijos istorijos bruožais, pažins šio fotografinio proceso subtilybes bei praktiškai, gamindami mėlynus atvirukus, išmėgins cianotipijos ypatumus.

Cianotipija, dar kitaip vadinama mėlynuoju antspaudu (blueprint) arba saulės antspaudu (sunprint), – alternatyvus fotografijos procesas, išrastas XIX a. viduryje. 1842 m. šį alternatyvų fotografavimo būdą sumanė mokslininkas ir astronomas John Herschel ir naudojo jį įvairiems užrašams atkurti. 1843 m. mokslininko šeimos draugė, botanikė ir fotografė Anna Atkins cianotipijos metodą panaudojo fotografijoje ir sukūrė pirmąsias fotogramas – augalų antspaudus ant popieriaus. Praėjus beveik dviems šimtmečiams, ši technika išlaikė patrauklumą ir dėl savo unikalumo (mėlynų atspalvių) bei paprastumo neretai naudojama įvairioms meno formoms.

Cianotipijos procesas išties nesudėtingas. Fotogramai (objekto silueto antspaudui) sukurti reikia tik specialiu cheminiu tirpalu padengto popieriaus, objekto (gyvų ar džiovintų augalų, smulkių daiktų ir pan.), kurį norite „nufotografuoti“, ir saulės šviesos.

Dirbtuvių dalyviai galės stebėti, kaip jų sukurtos individualios objektų kompozicijos atgyja mėlyname fone.

Išbandę cianotipiją ir susikūrę atvirukus, muziejaus lankytojai kviečiami pažinti Šeduvos praeitį – aplankyti atnaujintą parodą „Šeduvos miestas ir miestiečiai: paveldas ir tapatumas“. Parodoje gausiai eksponuojamose įvairių laikotarpių nuotraukose liko įamžinti miesto vaizdai, žmonės ir jų gyvenimai.

Cianotipijos dirbtuvės – projekto „Šeduvos miestas ir miestiečiai: paveldas ir tapatumas” dalis. Pirmoji ciklo edukacija „Fotografas išeina į miestą: senosios fotografijos“ vyko spalio 19 dieną, dar vienas projekto renginys – „Dailininkas atvyksta į miestą: siluetų kūrimo dirbtuvės” – vyks lapkričio 15 dieną 16 valandą 30 minučių.

Projektą „Šeduvos miestas ir miestiečiai: paveldas ir tapatumas” iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

#ŠEDUVA#RADVILIŠKIS#MUZIEJUS#CIANOTIPIJA#DIRBTUVĖS