REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Gegužės 9 d. 17:56

Savivaldybių užmojus riboja skolinimosi limitai

Klaipėda

A. VALAIČIO asociatyvi nuotr.

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


83155

Šeimininkauti miestuose ir miesteliuose, įgyvendinti ambicingas vizijas – tokiais palinkėjimais ministras pirmininkas Saulius Skvernelis dar pirmadienį sveikino naujai išrinktus ir perrinktus Lietuvos savivaldybių merus. Sostinėje vykusiame susitikime dalyvavo ir Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas. Daug dėmesio skirta savivaldybių finansinei situacijai aptarti.

Siekia įstatymų bazės pokyčių

Aptartas įstatymiškai smarkiai apribotas savivaldybių skolinimasis. Savivaldybės siekia, kad Vyriausybė ir Seimas nustatytų joms didesnius skolinimosi limitus. „Šiuo metu savivaldybės gali skolintis tik tiek, kiek numato grąžinti einamaisiais metais. Šios nuostatos taikymas sukuria absurdišką situaciją – kuo mažiau skolų turi savivaldybė, tuo mažiau gali skolintis. Todėl ypač nepalankioje padėtyje atsidūrė daugelis mažųjų ir mažai įsiskolinusių savivaldybių. Jeigu ir toliau galios minėta nuostata, ji labai stabdys regionų plėtrą“, – teigė Lietuvos savivaldybių viceprezidentas, Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas.

Daugelio merų įsitikinimu, siekiant išspręsti savivaldybių skolinimosi problemą iš esmės, reikalinga atsisakyti nuostatos, kad savivaldybių biudžetai turi būti struktūriškai subalansuoti arba pertekliniai, kaip numatyta Lietuvos Respublikos fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstituciniame įstatyme.

Milijoną skolinsis ir grąžins

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Biudžeto ir ekonomikos skyriaus vedėjos Irenos Gailiuvienės teigimu, Klaipėdos rajono savivaldybė yra šiek tiek geresnėje padėtyje nei tos savivaldybės, kurios visiškai neturi paskolų. „Vis dėlto skolinimosi apribojimas, pakeitus grynojo skolinimosi limito sampratą, ir mūsų Savivaldybėje stabdo planuotų investicinių projektų vykdymą. Todėl pritariu merų siūlymui dėl skolinimosi galimybių padidinimo. Klaipėdos rajono savivaldybės skola metų pradžioje buvo 6,8 mln. eurų. Skolintis planuojame milijoną eurų, tiek pat paskolų šiais metais grąžinsime“, – informavo I. Gailiuvienė.

Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas „Bangai“ atvirai sakė, jog kaip naujam merui ir naujai komandai dar reikia įsigilinti į šių ir ateinančių metų biudžetus, strategines investicijas ir tuomet spręsti, ar trūksta skolinimosi limito. „Bet kuriuo atveju renkamės modernesnį kelią, privačių investuotojų pritraukimą, viešosios ir privačiosios partnerystės vystymą“, – akcentavo naujasis rajono vadovas.

Eis investuotojų paieškos keliu

Anot B. Markausko, viena iš rajono problemų – darželių ir mokyklų trūkumas, kurį galime spręsti padidinę Savivaldybės dotacijas tėvams, kurių atžalos lanko privačius darželius. „Manau, kad tai kainuotų pigiau nei naujų darželių ar mokyklų statyba, taip pat dėl to galėtų atsirasti daugiau privačių iniciatyvų. Šiuo metu atsakyti, ar svarbus skolinimosi limitų didinimas, negalėčiau, nes ir dabartinė Savivaldybės skola nėra tokia maža, o gyventi iš skolintų lėšų reikėtų kuo mažiau“, – įsitikinęs B. Markauskas.

Anot jo, svarbu peržiūrėti, ar visos suplanuotos investicijos yra reikalingos. „Pavyzdžiui,

Gargždų miesto parko apatinės dalies sutvarkymo projektas greičiausiai nebus vykdomas toks, koks planuota, nes galima parką sutvarkyti ir be tokių didelių investicijų. Jau žinome, kad greičiausiai ir daugiafunkcio sporto centro Gargžduose projektas nebus vykdomas tokia apimtimi, kaip suplanuota. Turime siekti, kad Savivaldybės projektai būtų vykdomi pasitelkiant daugiau privačių partnerių, investuotojų“, – dėstė gyventojų pasitikėjimo mandatą gavęs Klaipėdos rajono meras.

Pajamų daugiau nei planuota

Susitikime su premjeru priminta, jog Vyriausybė sukūrė ir Seimui pateikė savivaldybių biudžetų finansavimo tvarką, kurioje pirmą kartą atsiranda motyvacija savivaldybių vadovybėms siekti geresnių ekonominių rodiklių. Ši nauja tvarka pastūmės savivaldybes gerinti investicinę ir verslo aplinką, kurti verslumo fondus, sudaryti palankias ir konkurencingas sąlygas smulkiajam verslui bei padėti pritraukti investuotojų.

2019 m. sausio–kovo mėnesiais nacionalinis biudžetas pajamų gavo 2,4 proc. (55,7 mln. eurų) daugiau nei planuota. Akcentuota, kad tuo pačiu laikotarpiu savivaldybių biudžetai taip pat pajamų surinko 6,6 proc. (26,4 mln. eurų) daugiau nei planuota. Savivaldybių biudžetų pajamų surinkimo planai įvykdyti visose apskrityse.

Stebimas didelis proveržis investicijų pritraukimo srityje į regionus. 2018 m. „Investuok Lietuvoje“ pritraukti užsienio investuotojai sukūrė 4 600 darbo vietų. Iš jų 1 590 arba 35 proc. yra už Vilniaus miesto ribų, tačiau regionus pasieks beveik 100 proc. tų metų kapitalo investicijų. Ekonominė plėtra garantuoja ir regionų plėtrą. Praeitą savaitę Seimas pritarė GPM perskirstymui, kur savivaldybės skatinamos už ekonominius rodiklius.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA