PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Spalio 15 d. 14:21

Savivaldybių indeksai: Kalvarijos savivaldybėje išliko aukštas nedarbo lygis

Marijampolė

H. Arelio ir LLRI nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


103138

Lietuvos laisvosios rinkos institutas paskelbė 2019 metų Lietuvos savivaldybių indeksą. Kaip ir kasmet skelbiami du indeksai – šešių didžiųjų pagal gyventojų tankį ir 54 mažųjų savivaldybių. Jau devintus metus skelbiamas reitingas sudaromas pagal gyventojams ir investuotojams svarbiausias sritis, kur sprendimus priima savivaldybės, pavyzdžiui, vertinama ekonominė, socialinė situacija, savivaldybei priklausiusio turto valdymas. Šiemet Kalvarijos savivaldybė tarp 54 kitų mažųjų savivaldybių užėmė 20-22 vietą.

foto1.jpg

foto2.jpg

Kalvarijos savivaldybė šiemet pakilo į 20-22 vietą mažųjų savivaldybių indekse (57 balai iš 100) ir ja dalijasi su Birštono ir Prienų r. savivaldybėmis. Geriausiai įvertintos „Mokesčių“ ir „Biudžeto” sritys. Prasčiau nei vidutiniškai* įvertintas „Švietimas”, „Sveikata ir socialinė rūpyba”, „Investicijos ir plėtra” bei „Administracija”. Kalvarijos savivaldybėje nedarbo lygis išliko aukštas – 13,8 proc., palyginti su 9,7 proc. vidurkiu. Ilgalaikiai bedarbiai sudarė net 47,1 proc. bedarbių, kai vidutiniškai mažosiose savivaldybėse – 28,6 proc. Prie tokios padėties galėjo prisidėti ne itin aktyvi ekonominė savivaldybės raida. 2017 m. Kalvarijos savivaldybėje tiesioginių užsienio investicijų buvo tik 1,1 mln. eurų (103 eurai gyventojui).

Materialinių investicijų kiekis siekė 8,9 mln. eurų (817 eurų gyventojui). Kalvarijos savivaldybė „Mokesčių“ srityje gavo geresnį įvertinimą, nes 2018 m. savivaldybė taikė mažiausią pagrindinį nekilnojamojo turto mokesčio tarifą (0,3 proc. palyginti su 0,7 proc. vidurkiu), o verslo liudijimo kaina siekė 60 eurų – mažiau nei vidutiniškai (96 eurai). Vidutinis žemės mokesčio tarifas siekė 0,83 proc. ir buvo mažesnis už vidutinį, (0,98 proc.). Prie geresnio „Biudžeto” srities vertinimo prisidėjo palyginti maža savivaldybės skola, siekusi 18,6 proc. pajamų (palyginti su 25,8 proc. vidurkiu). Savivaldybės administracijos išlaikymas kainavo 7,4 proc. biudžeto pajamų, kai vidutiniškai – 8 proc. Savivaldybė, įsigydama prekes ir paslaugas, pasitelkė viešuosius prikimus ir nevykdė vidaus sandorių.

Prasčiau nei vidutiniškai vertinama „Švietimo” sritis, nes valstybinių egzaminų rezultatai, siekę 37,8 balus, buvo patys žemiausi (vidurkis – 45,7 balo). Tačiau gerai vertinta, kad vienam mokiniui teko 13,2 kv. m bendro mokyklų ploto – mažiau nei vidutiniškai (17,6 kv. m). Taigi, savivaldybei reikėjo išlaikyti mažiau infrastruktūros, jos tam skiriamų lėšų santykis su mokymo lėšomis buvo gerokai mažesnis – 24,2 proc. už vidurkį (43,1).

Plačiau apie tai rasite čia.

Pagal Lietuvos laisvosios rinkos instituto informaciją