PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2018 m. Spalio 17 d. 15:48

Savivaldybės vadovai aplankė Vilkaviškio rajone įsikūrusį kavos skrudinimo cechą

Marijampolė

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


56798

Savivaldybės vadovai apsilankė Vilkaviškio pašonėje, Pagramdų kaime, įsikūrusiame kavos skrudinimo ceche, kurį įkūrė vilkaviškietis Remigijus Svotas ir šilališkis Andrius Montvilas. Jų įkurta įmonė „Emiva“ užsiima ne tik kavos pupelių skrudinimu, bet ir prekiauja aukščiausios kokybės kava, saldumynais, kavos aparatais, siūlo jų priežiūros paslaugas.

dsc-0130-medium-21670.jpg

Svečius priėmęs verslininkas A. Montvilas pasakojo, kad įmonė savo pirkėjams siūlo tik patikrintus, aukščiausios kokybės produktus, kuriuos jie patys ragauja, skrudina, pakuoja ir pažymi specialiai įmonei sukurtu prekės ženklu „Coffee cruise“. Kava į „Coffee cruise“ skrudyklą atkeliauja iš Brazilijos, Peru, Nikaragvos, Gvatemalos, Kolumbijos, Indijos, Vietnamo, Papua Naujosios Gvinėjos, Tanzanijos, Etiopijos. Šiuo metu įmonė siūlo net 11 skirtingų kavos rūšių.

Verslininkas pademonstravo, kaip atrodo žalios kavos pupelės, kurios nė kiek neprimena įprastos kavos – jos būna tamsiai pilkos spalvos ir kietos it džiovinti žirniai, o kvapas labiau primena žolę. Pasak A. Montvilo, būtent nuo skrudinimo priklauso kavos skonis ir stiprumas. Kai kurie mano, kad kuo tamsesnė pupelių spalva, tuo daugiau kofeino jos turi. Įdomu tai, kad yra netgi priešingai – lengvo skrudinimo pupelės turės truputėlį didesnį kofeino kiekį, o tamsiai skrudintos pupelės turės intensyvesnį skonį.

Skrudinimo procesas neapsiriboja vien pupelių kaitinimu. Kaip pasakojo verslininkas, pirmiausia atliekamas rūšiavimas, vėliau būtina nuolat tikrinti temperatūrą bei stebėti pupelių pokyčius skrudinant. Pupelėms įgijus reikiamą spalvą ir aromatą, reikia nedelsiant jas atvėsinti. Visą kavos skrudinimo procesą Savivaldybės vadovai galėjo stebėti gyvai. Paskui A. Montvilas pakvietė juos padegustuoti išskirtinės kavos iš Etiopijos.

dsc-0097-medium-21668.jpg