PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Gruodžio 16 d. 15:49

Savivaldybės siūlo leisti pačioms spręsti, kurias rajonines ligonines palikti veikti

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


197664

Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA) siūlo palikti galimybę savivaldybėms pačioms nuspręsti, kurios rajoninės ligoninės gali ir toliau veikti, teikdamos sveikatos paslaugas gyventojams vietoje, o ne didžiuosiuose miestuose.

Tokį siūlymą LSA valdyba gruodžio 14 dieną, antradienį, nutarė teikti sveikatos reformą planuojančiai Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM).

Atsižvelgiant į skirtingas savivaldybių galimybes sveikatos priežiūros srityje, LSA siūlo leisti kiekvienai savivaldybei pačiai išsamiai įvertinti vietos situaciją. Paaiškėjus, kad konkreti ligoninė teikia pakankamai gyventojams svarbių paslaugų, turi specialistų, personalo bei medicininės įrangos, siūloma leisti jai ir toliau veikti stiprinant tas paslaugas, kurios joje šiuo metu sėkmingai teikiamos.

„Kam ardyti tai, kad gerai veikia? Jei ligoninė gali suteikti bendros chirurgijos, akušerijos, vaikų ligų, traumatologijos ar skubios pagalbos paslaugas, kodėl turime ją uždaryti ir siųsti gyventoją gauti paslaugos už 50 ar net 100 kilometrų? Todėl kviečiame ministeriją ne gąsdinti, jog nepaklusus „siūlymams“ uždaryti ligonines savivaldybės praras sveikatos priežiūrai skiriamas lėšas, o kaip tik – sudaryti sąlygas savivaldybėms pritraukti investicijas, reikalingas gerinti ligoninių veiklą ir teikti kokybiškas paslaugas. Savivaldybės neturi būti verčiamos rinktis tarp finansinių paskatų ir galimybės suteikti gyventojams kuo daugiau sveikatos priežiūros paslaugų vietoje,“ – teigia LSA prezidentas Mindaugas Sinkevičius.

LSA valdybos nariai taip ragina ministeriją nedaryti dirbtinių kliūčių ir rajonų ligoninėms netaikyti tokių pat reikalavimų dėl intensyvios terapijos, intensyvios slaugos, anestezijos bei medicininės įrangos standartų, kokie yra taikomi penkioms didžiosioms regionų ligoninėms. Būtent šie reikalavimai taptų viena esminių ligoninių rajonuose uždarymo priežasčių. O siekiant stiprinti regionus būtina kurti patrauklių viešųjų paslaugų tinklą ir taip pritraukti jaunus specialistus bei jų šeimas.

Savivaldybių vardu kreipdamiesi į SAM merai taip pat siūlo stiprinti pirminės sveikatos priežiūros grandį taip, kad kuo mažiau žmonių turėtų kreiptis į aukštesnės pakopos sveikatos priežiūros įstaigas. Toms savivaldybėms, kurios pasirinktų dalyvauti pertvarkoje, siūloma sudaryti galimybę įgyvendinti pokyčius kaip pilotinius projektus, nuolatos vertinant pažangą, paslaugų prieinamumą bei sveikatos įstaigų pasiekiamumą.

Ministerija taip pat raginama parengti aiškų jaunų medicinos specialistų bei personalo pritraukimo į regionus planą siekiant išvengti jų koncentracijos tik didžiuosiuose miestuose, nepaliekant galimybės regionų gyventojams gauti kokybiškas paslaugas vietoje.

Valdybos posėdyje taip pat diskutuota apie užimtumo politikos pokyčius ir savivaldybių vaidmens didinimą, pristatyta pilotinio projekto įgyvendinimo patirtis Druskininkų savivaldybėje. LSA valdybos nariai   nutarė siūlyti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai atlikti šiuo metu vykdomų pilotinių užimtumo projektų rezultatų vertinimą ir kaštų naudos analizę, Užimtumo įstatymo keitimo projekte aiškiai apibrėžti, kokios konkrečios paslaugos numatomos savivaldybėms, bei skirti reikalingas lėšas šių funkcijų vykdymui. Taip pat – organizuoti pasitarimus ir mokymus dėl šiame įstatyme savivaldybėmis numatomų funkcijų.

Valdybos posėdyje buvo pasirašyta LSA ir Vytauto Didžiojo universiteto bendradarbiavimo sutartis, pagal kurią abi šalys įsipareigoja bendradarbiauti siekiant abipusiai naudingų tikslų kvalifikuoto pedagogų rengimo srityje, užtikrinant pakankamą pedagogų poreikį savivaldybių švietimo įstaigose.

Lietuvos savivaldybių asociacijos informacija