PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Gruodžio 25 d. 13:28

Savivaldybėms – trupiniai iš Gynybos fondo

Panevėžys

Įsirengti priedangą ar slėptuvę – nepigus malonumas. / G. Kartanas

Daiva Savickienė, „Sekundė“Šaltinis: ALFA


336007

Panevėžys pretenduoja iš Valstybės gynybos fondo gauti apie pusę milijono eurų ekstremalioms situacijoms pasirengti. Pinigai būtų leidžiami papildomoms priedangoms įrengti ir jau esamoms aprūpinti sulankstomosiomis lovomis, miegmaišiais, talpyklomis geriamajam vandeniui ir pan.

Vienam „kvadratui“ 100 eurų

Savivaldybės Investicijų projektų skyriaus vedėjos Linos Bareikienės teigimu, priedangų infrastruktūros plėtrai visoje šalyje numatyta 12 mln. eurų suma. Ji savivaldybėms bus paskirstyta pagal gyventojų skaičių.

Beveik 90 tūkst. gyventojų turinti Aukštaitijos sostinė iš šio gynybos katilo galėtų pasisemti nuo 100 iki 300 tūkst. eurų. Už šiuos pinigus būtų galima įsigyti elektros generatorius, pritaikyti priedangų išėjimus ir įėjimus judumo negalią turintiems asmenims, įrengti gaisro aptikimo signalizavimo sistemą arba dūmų detektorius, įrengti arba sutvarkyti esamą vėdinimo sistemą, atlikti pastato ekspertizę ir pan.

Pasak L. Bareikienės, bus sudaroma darbo grupė atrinkti priedangoms, kurios būtų tvarkomos. „Darbo grupė įvertins, kurios galėtų būti tvarkomos, kokių joms reikėtų priemonių, nes pinigai iš tikrųjų nėra dideli“, – sako ji.

Rekomenduojama, kad į vieną kvadratinį priedangos metrą būtų investuojama iki 100 eurų, tad vienai priedangai galėtų būti skiriama iki 40 tūkst. eurų. L. Bareikienės teigimu, pagal pirminį planą savivaldybės projektus turėjo pateikti jau iki sausio 3 dienos, tačiau dabar terminas pratęstas iki sausio 31-osios.

„Bet kas pirmesnis, tas gudresnis, nes bus vertinamas ir pateikimo terminas“, – sako Panevėžio savivaldybės atstovė. Panevėžys paraišką planuoja teikti iš karto po Naujųjų.

Pirktų miegmaišių ir lovų

Iš Valstybės gynybos fondo numatyta finansuoti ne tik priedangų, bet ir kolektyvinės apsaugos statinių įrengimą. Tam valstybė numačiusi atseikėti 4,5 mln. eurų. Iš jų Panevėžys galėtų gauti iki 225 tūkst. eurų.

L. Bareikienės teigimu, gavus šias lėšas būtų perkama sulankstomųjų lovų, miegmaišių, talpyklų geriamajam vandeniui, asmens higienos ir sanitarinių priemonių rinkinių, kėdžių, baldų daiktams susidėti, elektros generatorių.

Panevėžyje tik trys daugiabučiai turi įsirengę priedangas, tačiau jos į tokių statinių sąrašą kol kas neįtrauktos. / Paulius Židonis/Sekundė

Orientacinė suma pasirengti vienam evakuojamam gyventojui laikinai apgyvendinti kolektyvinės apsaugos statinyje – iki 200 eurų. Paraišką šiam finansavimui gauti būtina pateikti iki sausio 15-osios.

Priedangų padaugėtų

Panevėžio savivaldybės patarėjas, atliekantis savivaldybės parengties pareigūno funkcijas Justinas Laurinavičius sako, jog už Valstybės gynybos fondo lėšas svarstoma kritinėms situacijoms pritaikyti visuomeninius pastatus – jau turimas priedangas. Šiuo metu mieste tokių yra 27.

Panevėžyje tik trys daugiabučiai turi įsirengę priedangas, tačiau jos į tokių statinių sąrašą kol kas neįtrauktos. Iš minėtų 27 atnaujinti planuojama 8–10. Mieste esančiose priedangose šiuo metu tilptų apie 12 proc. panevėžiečių.

„Jei pavyktų gauti lėšų, esamų priedangų plotus galėtume išplėsti ir jomis galėtų naudotis didesnis gyventojų skaičius“, – sako J. Laurinavičius.

Pasak jo, atsirastų galimybė panaudoti ir dabar nenaudojamas ar nepritaikytas patalpas. Tarkime, ant langų uždėti apsauginius skydus, kurie per sprogimą sulaikytų stiklo šukes, kad jos krisdamos į vidų nesužalotų žmonių.

Laikinai apgyvendinti

Kol kas nėra tiksliai žinoma, ką Savivaldybė įsigytų kolektyvinės saugos statiniams.

Pasak J. Laurinavičiaus, šiuo metu Panevėžyje tokių yra 70. Tai yra mokyklos, vaikų darželiai.

Šie statiniai, pasak J. Laurinavičiaus, skirti gyventojus apsaugoti tik trumpam, pavyzdžiui, jei prireiktų evakuoti daugiabutį.

„Kai neseniai Vilniuje įvyko lėktuvo katastrofa, nuo gaisro nukentėjusio namo gyventojai pradžioje buvo apgyvendinti kolektyvinės apsaugos statiniuose, kol Vilniaus miesto savivaldybė susitvarkė formalumus ir galėjo jiems skirti viešbutį ir socialinius būstus“, – pavyzdį pateikė J. Laurinavičius.

#SAVIVALDYBĖS#GYNYBA#FONDAS#PINIGAI#PRIEDANGOS