PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Rugsėjo 20 d. 14:27

Savivaldybei spręsti savižudybių problemą padės ir rotariečiai

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


53103

Rugsėjo 18 dieną Ukmergės rajono savivaldybės vadovai, administracijos atstovai ir Krizių valdymo grupė aptarė savižudybių prevencijos Ukmergės mieste ir rajone klausimus.


Foto galerija:

iii009-21643.jpg
iii016-21642.jpg
iii010-21641.jpg
iii008-21640.jpg
iii003-21639.jpg

Šių metų sausį rajono savivaldybės tarybos patvirtinta ir kovo mėnesį startavusi Ukmergės rajono savižudybių prevencijos 2018-2021 metų programa ir jos įgyvendinimo priemonių planas sulaukė palaikymo iš Rotary International – tarptautinio labdaros klubo bendruomenės. Skaudžiai savižudybių problemai Ukmergėje spręsti tarptautinis Rotary fondas skyrė finansinę paramą – 6 tūkstančius JAV dolerių.

Ši parama – tai viena iš rotariečių vykdomo globalaus projekto „Savižudybių prevencijos modelis ir jo taikymas Lietuvos savivaldybėse“ sudėtinių dalių. Rugsėjo 1-ąją pradėtas projektas bus vykdomas dvejus metus (iki 2020 metų rugpjūčio 31 d.) ir apims 11 šalies savivaldybių (Akmenės, Anykščių, Druskininkų, Kupiškio, Marijampolės, Panevėžio, Pasvalio, Šilutės, Tauragės, Vilkaviškio ir Ukmergės), tiesiogiai dalyvaujant Lietuvos Rotary klubams.

Šią gerą žinią ukmergiškiams pranešė į minėtą pasitarimą savivaldybėje atvykęs projektą koordinuojančios ir 54 Lietuvos Rotary klubus jungiančios Rotary International Lietuvos apygardos vadovas Vygintas Grinis, projekto koordinatorė Ukmergės rajono savivaldybėje – psichologė Valija Šap, Ukmergės Rotary klubo prezidentas Vydas Paknys, sekretorius Raimondas Kaselis bei būsimas klubo prezidentas Adolfas Girdžiūna. Į Ukmergę taip pat buvo atvykusi ir šio projekto konsultantė iš JAV – Džono Hopkinso (Johns Hopkins) universiteto Baltimorėje psichologė dr. Geetha Jayaram su sutuoktiniu Kumar Jayaram.

„Projekto logotipas skelbia, kad tai – aukščiausias tikslas (Supreme aim). Taigi, išsikėlėme sau tokį tikslą, kad savižudybių pas mus Lietuvoje nebebūtų. Devyniose šalies savivaldybėse šis projektas pradedamas nuo visiško nulio, o dviejose – Kupiškio ir Ukmergėje - jau turint tam tikrą įdirbį ir net rezultatus savižudybių prevencijos judėjime. Jūs esate aiškūs lyderiai visame tame. O tai, ko gero, neapsieita be jūsų mero Rolando Janicko, aktyvaus rotariečio, pastangų“, - sakė V.Grinis.

Pasak jo, projektas skirtas vietos bendruomenių aktyvumo didinimui ir įgalinimui savarankiškai spręsti aktualius savižudybių prevencijos uždavinius. Teikiant projekto paraišką su Ukmergės rajono savivaldybe buvo pasirašytas Preliminarus susitarimas, kas labai sustiprino pačią paraišką bei parodė šios savivaldybės pasiryžimą glaudžiai bendradarbiauti su Lietuvos ir tarptautinių partnerių (Norvegijos, Lenkijos, Čekijos, Slovakijos, Latvijos, JAV) Rotary apygardomis bei klubais.

Beveik visą savo gyvenimą savižudybių prevencijai paskyrusi dr. G. Jayaram pasidžiaugė savivaldybių ir rotariečių pastangomis sprendžiant savižudybių problemą. Ji pati jau ištisus du dešimtmečius kasmet dviems mėnesiams vyksta į savo gimtąjį miestelį Indijoje, kur yra įsteigusi savotišką „ambulatoriją“ ir teikia gyventojams psichologines konsultacijas, taip gerindama jų psichologinę būklę bei užkirsdama kelią savižudybėms. Į G. Jayaram per tą laiką kreipėsi apie 17 tūkstančių gyventojų.

Viešnia domėjosi, kaip savižudybių prevencijos algoritmas jau veikia Lietuvoje, ar yra nustatytos trys pagrindinės priežastys, kurios žmogų pastumia savo noru pasitraukti į nebūtį, ar atsakingų tarnybų darbuotojai yra išmokyti atpažinti krizės ištiktą žmogų ir jam padėti.

Savižudybių prevencijos veikla Ukmergėje prasidėjo nuo mokymų, kuriuose dalyvavo ir policininkai, ir mokytojai, ir ugniagesiai, seniūnijų ir socialinio paslaugų centro socialiniai darbuotojai, bendruomenių lyderiai. Iš viso – 200 ukmergiškių. V. Šap nuomone, tai buvo sėkmingiausia darbo dalis: mokyti žmones pastebėti savižudybės pavojų, atpažinti jį. Nudžiugino policininkai, geranoriškai priėmę tokių mokymų galimybę.

Pagalbos teikimo atvejo vadybininkė Jolanta Miškinienė patikino, kad vis daugiau žmonių sužino apie rajone vykdomą savižudybių prevencijos programą ir kreipiasi pagalbos. „Dažniausiai į mane kreipiasi dėl krizės ištiktų asmenų susirūpinę seniūnijų socialiniai darbuotojai arba darbdaviai“, - sakė J. Miškinienė.

Kokios priežastys ukmergiškius pastūmėja į savižudybę, paaiškės tik kitais metais, atlikus turimų duomenų analizę. Kupiškyje, kur ši prevencinė veikla jau vykdoma kelerius metus, pagrindinės trys priežastys yra: tarpasmeninių santykių problemos, vienišumas bei atskirtis ir anksčiau turėti kriziniai išgyvenimai, kuomet juos patyrusiam asmeniui nebuvo laiku suteikta reikiama pagalba.

Savižudybių prevencijos programą Ukmergės rajone koordinuoja Visuomenės sveikatos biuras. Šiemet iš savivaldybės biudžeto tam yra skirta 10 tūkstančių.

Krizės ištikti ir apie savižudybę galvojantys asmenys bei tai pastebėję jų artimieji, draugai, darbdaviai neturėtų delsti ir kuo skubiau kreiptis pagalbos – į artimiausią seniūniją, bendruomenę, mokymo ar gydymo įstaigą, Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) Psichikos sveikatos centrą (tel. 8-340 65007), Pagalbos teikimo atvejo vadybininkę J. Miškinienę (tel. 8-671 53440) ir kt.