Savivaldybė į dialogą nesileidžia: trečiadienį krito bulvaro liepos (vaizdo įrašas)

Šiauliai
A. Rutkausko nuotr.
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Trečiadienį Šiaulių pėsčiųjų bulvare burzgė pjūklai. Nepaisant gyventojų protestų, pradėtos pjauti senosios bulvaro liepos. Ginti medžių suskubo iniciatyvinės grupės „Išsaugokime Šiaulių medžius“ nariai bei kiti susirūpinę šiauliečiai. Vieni jų bandė sugėdinti medžius pjauti susiruošusius darbininkus, kiti ėmėsi dar drastiškesnių būdų užkirsti kelią liepų kirtimui – pavyzdžiui, prisirakino prie medžio.

Jau ryte pirmoji už pėsčiųjų bulvaro rekonstrukciją atsakingos bendrovės „Infestechnika pasiekė Fotografijos muziejų, kur ėmėsi ruoštis pirmųjų medžių pjovimui. Vos gavę informacijos, aplinkui susibūrė pasipiktinę aktyvistai, susirūpinę senjorai ar tiesiog pasmalsauti atėję gyventojai.

„O suprantat, kad nesvarbu, jog jums liepė pjaut, nuo jūsų rankų krenta medis?“ – vieno iš darbininkų klausė aktyvistas. „Tai nuo jūsų rankų irgi kažkas nukenčia. Ne aš pjausiu, ateis kitas nupjaus. Sorry“, – atsakė į medį lipantis darbininkas.

Aidint žmonių šūksniams, ėmė kristi pirmosios liepos. „Jūs pažiūrėkit, kokius sveikus medžius kerta. Jūs darot nusikaltimą, skambinsime policijai. Jūs nusižengiate Konstitucijai!“, – vienas po kito dėstė „žalieji“.

Akivaizdu, kad bulvaro liepų pjovimas paveikė nemažą dalį žmonių – vyresnio amžiaus šiauliečiai neslėpė ašarų, jaunesni situaciją filmavo mobiliaisiais telefonais ir žadėjo imtis veiksmų. „Užsienyje kiekvienas medis yra aukso vertės! Pažiūrėkit, ką padarė – dabar absoliučiai tuščias miestas. Nė vieno medelio“, – tarpusavyje kalbėjosi gyventojai. „Verkti norisi“, – akis šluostėsi viena vyresnio amžiaus šiaulietė.

„Mes pažiūrėjome leidimus, juos turi, – žurnalistams pasakojo aplinkosaugininkė ir iniciatyvinės grupės „Išsaugokime Šiaulių medžius“ aktyvistė Austė Juozapaitytė. – Tačiau Savivaldybė yra gavusi iš visų institucijų – iš Prezidentūros, iš Vyriausybės, iš Aplinkos ministerijos raštus su prašymu peržiūrėti situaciją, pasistengti išsaugoti želdinius ir bendrauti su visuomene. Ir Savivaldybė, kol kas neišsiuntusi jokio atsakymo nei vienai institucijai, pradėjo darbus. Taigi, kai pamatėme kertamus medžius, mes iškvietėme policiją. Nespėjome to padaryti, bet tikrai būtume stoję po medžiais, nes Konstitucinis teismas yra pripažinęs, kad visuomenė, stodama po medžiais, vykdo konstitucinę pareigą. Policiją iškvietėme kai medį jau pjaustė. Jeigu darbininkai patys būtų patriotai, jie suprastų, kokia yra daroma žala.“

Primename, jog vos vakar Aplinkos ministeriją pasiekė ir Vyriausybės raštas, kuriuo Ministro Pirmininko pavedimu prašoma atsakingų institucijų iš esmės išnagrinėti situaciją dėl Šiaulių bulvaro liepų, o prireikus organizuoti suinteresuotų šalių pasitarimą. Apie nagrinėjimo rezultatus ir priimtus sprendimus prašoma informuoti Pareiškėją, Prezidento kanceliariją ir Vyriausybės kanceliariją, o dokumentą pasirašė Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis.

„Tie nauji atsodinti medžiai jau dabar serga, mes tuo įsitikome kartu su dendrologais. Jų šaknų sistema yra specialiai tokia, kuri neleis tam medžiui užaugti į viršų. Užtat mes ir saugome šiuos didelius medžius, pasodintus prieš 80 metų, nes tokių jau nebebus“, – sakė A. Juozapaitytė.

Į įvykio vietą atvykę policijos pareigūnai gyventojams siūlė nusiraminti ir įspėjo, kad privalės užtikrinti viešąją tvarką. „Jeigu jūs kažkaip bandysit trukdyti, bus pažeidžiama viešoji tvarka. Jūs galite kreiptis į Savivaldybę dar kartą, galite tiesiai į policija vykti“, – susirūpinusiems gyventojams dėstė pareigūnas.

Situacija paaštrėjo, vienam iš aktyvistų įžengus į užtvertą teritoriją ir prisirakinus prie medžio. Vyrą apsikabinusi moteris policijos pareigūnams teigė, jog jiedu „myli medžius ir juos saugo“. „Kiek galima kirsti tuos medžius, jau visus metus tai vyksta. Lietuviai tik tyli, kenčia ir niekam nesiskundžia. Atsirastų tūkstančiai, kuriems sveikata pablogėjo dėl tų medžių kirtimų“, – per ašaras kalbėjo moteris.

Susitikti su gyventojais atskubėjo ir Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narys Zakiras Medžidovas. „Čia yra statybų aikštelė, todėl jums būti čia negalima“, – dėstė jis, bandydamas šiauliečius įtikinti, kad projektui visuomenė pritarė. „Mūsų medžius kerta, ir mums negalima būti?“ – piktinosi viena iš medžių ginti atėjusių šiauliečių.

Gyventojų aistroms nerimstant, o aktyvistui nesutinkant atsirakinti nuo medžio, policijos pareigūnai galiausiai suteikė garantiją, kad medžių kirtimo darbai šiandien bus stabdomi, su sąlyga, jog atsirakins prie medžio prisirakinęs vyras.

„Mūsų žodiniu nurodymu viskas turi būti šiandien sustabdyta. Yra šešiolika medžių, bet jūs nežinot, kuriuos medžius galėjote pjauti. Mes irgi nežinom to paties. Šiandieną bus darbai baigti, bet mes prašome, kad jūs atsirakintumėte ir paliktumėte teritoriją. Kai mes visus dokumentus gausim, tada žiūrėsim“, – UAB „Infes“ darbuotojams bei prie medžio prisirakinusiam vyrui aiškino policijos pareigūnas.

Lydymas kitų „žaliųjų“, vyras atsirakino nuo medžio ir paliko statybų aikštelę. Šiauliečiai ramiau atsikvėpė, bent vienai dienai atidėję bulvaro liepų iškirtimą. Tačiau jau 15 valandą naujienų portalas Etaplius.lt gavo informacijos, kad medžiai vėl pradedami kirsti. Visgi atvykus paaiškėjo, kad medžiai iš naujo nepjaunami – tai UAB „Infes“ darbuotojai atvažiavo surinkti jau nupjautų medžių dalių.

Tiesa, jau pavakarę su portalo redakcija susisiekusi A. Juozapaitytė papasakojo, kad vis dėlto darbininkai spėjo nupjauti dar vieną ar du medžius po to, kai darbai turėjo būti sustabdyti, o aktyvistai esą spėjo tai nufilmuoti. ƒ„Čia ir yra esminis principas, jog buvo žadėta, kad darbus sustabdys, bet po kelių valandų vėl pjovė“, – teigė ji.

Daugiau – A. Rutkausko vaizdo įraše: