Savivaldybė: ekspertizė dėl skvero Vilniuje leidžia įtarti, kad ankstesnės buvo netinkamos

photo_4080747
Vilnius
ELTA / Žygimantas Gedvila
Austėja Masiokaitė-Liubinienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Romano Gary skvere Vilniuje augantys medžiai neardo paveldo objekto statusą turinčio pastato, teigiama naujoje ekspertizėje.

Ji parengta po to, kai liepą sostinėje kilo protestas dėl planų kirsti medžius J. Basanavičiaus gatvėje, esančiame skvere.

Vilniaus miesto savivaldybė teigia, jog naujausia ekspertizė sudaro pagrindą „įtarti, kad ankstesnis želdinių vertinimas ir paveldosauginė ekspertizė galimai buvo atlikti netinkamai, todėl statybos leidimas buvo išduotas remiantis netinkamomis prielaidomis“.

Rezonanso visuomenėje sulaukė bendrovės „Dobilo daigas“ projektas dėl kavinės rekonstrukcijos J. Basanavičiaus g. 14A, nes jame numatoma pašalinti devynis medžius, kurie esą gadina pastatą ir atraminę sienelę.

Šalia šių medžių stovi skulptūra „Berniukas su batu“, skirta pagerbti Vilniuje vaikystėje gyvenusį žinomą prancūzų rašytoją Romaną Kacevą, kūrusį Romain'o Gary pseudonimu. 

Minėtame pastate J. Basanavičiaus gatvėje yra įsikūrusi kavinė. Ji, kaip ir visas Geležinkelių valdybos pastatų kompleksas, turi kultūros paveldo objekto statusą. 

Medžių išsaugojimo iniciatyvos viena organizatorių, visuomenininkė Juana Staniulionytė tuomet pranešė, jog kreipėsi į arboristus, kad jie nustatytų tikrąją medžių ir kitų ketinamų iškirsti želdinių būklę, įvertintas šaknų mastas. 

Medžiai pastatui grėsmės nekelia

Kaip nurodoma ekspertizėje, paprastasis klevas, augantis šalia Geležinkelio valdybos pastato, pamatui ir pačiam pastatui neigiamos įtakos nedaro. Rekomenduojama izoliuoti vieną nedidelio skersmens šaknį, besiremiančią į pamatą, kuris trupa, kaip nurodoma, dėl pastato nepriežiūros.

Pats klevas, kaip teigiama, jau yra pasiekęs brandą ir ženkliai nebesiplės, tačiau jam trukdo laiptų sienelė, kultūros paveldo objekte pastatyta neteisėtai.

Kaštonai, kaip skelbiama, nedaro kritinės įtakos išorinei atraminei sienai nuo J. Basanavičiaus g. pusės. Jos būklei, kaip teigiama, įtakos turi paveldo objekto nepriežiūra, terasoje suformuotas nuolydis, įrengta kietoji danga.

„Didelė žala kultūros paveldo objektui ir medžiams buvo padaryta pakeitus terasos dangą – terasa užversta statybinėmis atliekomis, užpilta betonu, ant viršaus suklotos plytelės. Tuo metu buvo sužalotas medžių šaknynas, jis liko įspraustas ir užspaustas itin siaurame plote ir neturi jokios galimybės plėstis į terasos pusę, negali pilnavertiškai vystytis“, – teigiama išvadose, kurias paviešino visuomenininkai.

Ekspertai rekomenduoja pašalinti iš terasos plyteles ir betono sluoksnį bei daryti tai rankiniu būdu, išsaugant medžių šaknyną, apgenėti medžius.

Taip pat siūloma nuolat šalinti pensilvaninio uosio atžalas, rekomenduotina pašalinti dvikamienį kaštoną, kad daugiau vietos liktų kitiems šios rūšies medžiams, dabar augantiems pernelyg arti vienas kito.

Kartu siūloma kaukazinei slyvai suteikti medžio senolio statusą – šis želdinys ypatingas dėl amžiaus, kamieno skersmens, ekologinės vertės.

Pristatė savivaldybei

Kaip BNS informavo viena iš ekspertizės iniciatorių, buvusi Aplinkos apsaugos departamento vadovė, Seimo nario Kęstučio Mažeikos patarėja Olga Vėbrienė, ekspertizę atliko bendrovė „Arbovita ir Ko“, profesionalus arboristas Renaldas Žilinskas. Už ekspertizę sumokėta iš paaukotų lėšų.

„Ekspertizę užsakėme suinteresuotos visuomenės vardu pasinaudoję Želdynų įstatymo nuostata, kad gali visuomenė inicijuoti želdynų ekspertizę surinkusi parašus. Mes realiai suformavom naują teisinę praktiką“, – BNS sakė O. Vėbrienė.

Kaip ir numato įstatymas, ekspertizė persiųsta savivaldybei.

Ši BNS teigė, jog visuomenės atstovų grupė pristatė savivaldybės vadovybei esminius arboristinės analizės aspektus, kurie šiuo metu yra prienami ir viešai.

„Esame dėkingi visuomenės veikėjoms už iniciatyvą organizuojant arboristinę analizę – manome, kad ji gali turėti reikšmingą poveikį prokuratūros pradėtam tyrimui dėl galimo viešojo intereso pažeidimo“, – teigiama savivaldybės komentare.

Ji žada su visuomenės atstovėmis ir toliau koordinuoti veiksmus, siekiant išsaugoti adresu Basanavičiaus g. 14A augančius medžius.

Visuomenėje kilus pasipiktinimui dėl planų medžius kirsti, bendrovė „Dobilo daigas“ pranešė stabdanti darbus ir lauksianti Vilniaus apygardos prokuratūros ir Kultūros paveldo departamento tyrimų rezultatų.