Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Autorės nuotr.
Oksana LaurutytėŠaltinis: Etaplius.LT
Tokį atsakymą „Etaplius“ pateikė Eglė Bružienė, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja. Ar istorinio medžio galiūno vietoje sužaliuos kitas ąžuolas? Arboristai teigia, kad nelaimėlio vietoje galės išgyventi medis, kurio laja neviršys 2 m skersmens.
„Apie ąžuolą ten net nekalbu“
Nors ąžuolai gyvena 1 200 metų, kone prieš 100 metų Šiauliuose kultūros ir spaudos darbuotojo, teisininko Pelikso Bugailiškio ir Šiauliuose leisto savaitraščio „Momentas“ redaktoriaus Jurgio Janulaičio iškilmingai pasodintas istorinis medis numirė. Trys kiti istoriniai ąžuolai ir du klevai dar žaliuoja, bet jų būklė nėra gera. Klevai atrodo lyg suvargusio žilagalvio gyslotos rankos, o ąžuolų laja skurdi, metanti rėtį primenantį šešėlį.
Pernai rudenį aikštės ąžuolus ir klevus gelbėjusios įmonės iš Vilkaviškio „Arbovita ir Ko“ vadovas Renaldas Žilinskas iki šiol jaučia nuoskaudą. Ir dėl to, kad nepavyko išgelbėti mirštančio ąžuolo, ir dėl Šiaulių atsakingų valdininkų nekompetencijos, sulauktų priekaištų, konfliktų, vos nepersikėlusių į teismus.
„Užsigavęs jaučiuosi. Nuoširdžiai medžiams norėjau padėti, o vos ne kaltas likau, vos neapkaltino, kad medžius numarinti noriu“, – sako arboristas, prisipažindamas kad Šiauliuose gelbėtas ir miręs ąžuolas – pirmas jo darbo praktikoje.
R. Žilinskas sako, kad jei Savivaldybė ketina mirusio ąžuolo vietoje pasodinti naują, turės visą medžio šaknyną pašalinti, pakeisti visą gruntą. „Ąžuolas natūraliai įpratęs augti plačiai, jo šakų ilgis eina net iki 18 m. Tai reiškia, kad paaugusio ąžuolo laja – apie 40 metrų. Įkišus ąžuolą į „vazoną“, ar jis išaugs? Niekados gyvenime. Geriausiu atveju galima mirusio ąžuolo vietoje pasodinti medį, kuris bus 5 m aukščio, o jo laja sieks 2 metrus. Po 30 metų medį reikės keisti, nes jis ten neaugs. Apie ąžuolą net nekalbu. Ten dekoratyvinį medį, kuris neauga didelis, tegalima auginti“, – sako jis.
R. Žilinskas apgailestauja ir dėl Prisikėlimo aikštės klevų. „Su jais reikia žaisti kaip su mažais vaikais. Mes ten pakankamai patręšėme, svarbu neleisti išdžiūti. Reikės kokių 10–15 metų, kai jie pradės formuoti antrinę lają. Tokios lajos, kokią turėjo, klevai nebeturės, nes nėra vietos šaknynui formuotis“, – sako arboristas.
Pašnekovas sako manantis, kad Aplinkos ministerija (AM) turėtų inicijuoti teisės aktų pakeitimus, jog kasimo darbai būtų leidžiami toliau nei 2 m nuo medžio kamieno. Taip pat būtina pakoreguoti medžių genėjimo tvarką. Statybininkai, arboristai, AM specialistai ir kt. turėtų diskutuoti kelerius metus, kad būtų parengti įstatymai, atitinkantys Europos standartus. Nes kol kas žiūrima tik statybininkų interesų, o medžių saugojimo – ne.
„Į klevus įsimetęs puvinys“
„Etaplius“ pasiteiravo Šiaulių miesto savivaldybės, koks likimas laukia nudžiūvusio istorinio ąžuolo ir kitų renovuotose miesto erdvėse pasodintų ir nudžiūvusių medžių.
Eglė Bružienė, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja, informavo, kad nudžiūvęs ąžuolas Prisikėlimo aikštėje nebus kertamas anksčiau nei 2023 m. pavasarį.
Pasak vedėjos, miesto medžiai yra prižiūrimi ir laistomi, atsižvelgiant į oro sąlygas. „Šį sezoną medžiai laistyti 5 kartus – taip, kaip numato Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklės“, – atsakė E. Bružienė.
Vedėjos teigimu, į klevus Prisikėlimo aikštėje yra įsimetęs vidinis puvinys, kuris apėmęs medžius nuo šaknų iki viršutinių šakų.
„Klevų džiūvimui dažnas ir gausus laistymas nebedarys įtakos, nes, kaip jau minėta, šiais metais aktyviu vegetacijos periodu buvo pakankamas kritulių bei papildomo laistymo kiekis. Tikėtina, kad medžių būklei (ne tik minimų, bet ir kitų), galėjo turėti įtakos ne tik atlikti aikštės rekonstrukcijos darbai, bet ir nebūdinga šiluma (karščio bangos), miestų oro sąlygų specifiškumas, dėl ko nukenčia ne tik aikštėje, bet ir parkuose ar kituose želdynų plotuose „laisvai“ augantys medžiai. Manytina, kad, keičiantis klimatui, gali keistis ir įvairių medžių rūšių prisitaikymas klimatinėms sąlygoms bei jų augimvietės“, – komentavo ji.
Šiauliečiai nerimauja ir dėl nudžiūvusių kelių liepų Šiaulių bulvare. Pasak E. Bružienės, P. Višinskio aikštėje galioja darbų rangovo suteikta garantija. Rangovas UAB „Infes“ įpareigotas nudžiūvusius medžius atsodinti iki lapkričio 30 d.