Savivaldos rinkimai: Joniškyje didelių pokyčių neprognozuojama

Joniškis
Audronio Rutkausko nuotr.
Asta Šiukšterienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Savaitraštis „Etaplius“

Šiuose savivaldos rinkimuose, kurie vyks kovo 5 d., Joniškio rajone didelių pokyčių nesitikima: akivaizdžiai varžosi dvi politinės partijos, kurios dabar ir užima didžiąją dalį kėdžių taryboje. Gali būti, kad rinkėjų balsai tiesiog perskirstys jų santykį. Iš viso rinkėjai rinksis iš 6 sąrašų, kuriuose – 187 norintieji dirbti savivaldoje vietos gyventojų labui, o vietų tik 25. Ne visos partijos tarp saviškių rado asmenį, vertą eiti mero pareigas. Į Joniškio rajono mero kėdę pretenduoja trys moterys ir vienas vyras.

Išlikti valdžioje

Dabartinėje Joniškio savivaldybės taryboje daugiausia mandatų turintis Liberalų sąjūdis, į rinkimus vedamas dabartinio mero, anksčiau dvi kadencijas buvusio Seimo nario, kriminalinių ir finansinių nusikaltimų tyrimų policijos vadovo Vitalijaus Gailiaus, tikisi išlikti rajono valdžioje. Rinkėjams siūloma rinktis iš 46 liberalų kandidatų (sąrašo Nr. 11). Pirmajame penketuke po lyderio rikiuojasi dabartinės kadencijos tarybos nariai: Joniškio ligoninės gydytojas Narsutis Boruta, ekonomistas Marcijonas Urmonas, statybos inžinierius Gediminas Čepulis, kuris yra buvęs ir rajono meru, ir vicemeru. Penketuką užbaigia Jurdaičių socialinės globos namų direktorė, buvusi darbietė Adelė Pociuvienė.

Patį gausiausią (maksimalus galimas kandidatų skaičius 50) socialdemokratų sąrašą (Nr. 5) į rinkimus veda dabartinės Joniškio savivaldybės tarybos narys miškininkas Mindaugas Balčiūnas. Šios partijos kandidatė į rajono mero postą Vaida Aleknavičienė įrašyta antruoju numeriu. Pedagogo profesiją turinti moteris jau dvi kadencijas dirba rajono vicemere. Trečioji sąraše – ekonomistė, verslininkė, irgi dabartinės tarybos narė Jurita Zubauskienė, kuri, beje, yra nepartinė. Socialinė pedagogė Juventa Jurgelienė – ketvirtoji. O pirmąjį sąrašo penketuką užbaigia pieno ūkio vadovas Vilius Adomaitis.

Bandys dar

Žalieji ir konservatoriai, dabar turintys atitinkamai 4 ir 2 mandatus taryboje, surinko ir mažiau kandidatų į šiuos rinkimus. Tačiau moterų – kandidačių į merus – vedamos komandos pasiduoti neketina ir tikisi laimėti mandatų.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos (sąrašo Nr. 12) kandidatė į merus – Nijolė Valuckienė, einamosios kadencijos tarybos narė, pagarsėjusi bado akcijomis prieš rajono tarybos sprendimus. Antroji sąraše – jos kolegė Rimantė Misiūnienė, taip pat dabartinės kadencijos tarybos narė. Trečiasis – muitinėje dirbantis pensininkas Antanas Karnišauskas, ketvirtasis – statybos įmonės vadovas Valdas Paražinskas. Penketuko žvaigždė – ir dabartinėje taryboje dirbantis verslus amatininkas, ir aktyvus visuomenininkas Edmundas Vaičiulis iš Žagarės, pravarde Musė, žinomas visoje šalyje kaip keisčiausio puodų namo savininkas. Iš viso LVŽS sąraše 21 kandidatas.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašas (Nr. 9) šiuose savivaldos rinkimuose Joniškio rajone pats kukliausias – jame tik 15 narių. Komandą į rinkimus veda šios partijos iškelta kandidatė į merus, dabartinė tarybos narė, gimnazijoje mokytoja dirbanti lituanistė Vilija Bartašienė. Kiti, įrašyti į penketuką, būtų naujokai taryboje: inžinierius Antanas Veikalas, gydytoja Neringa Kriščiūnienė, agronomas Mantas Dalgė, mokytojas Konstantinas Mitrikas.

Du sąrašai be merų

Dviejų partijų nariai pasiryžę dirbti rajono taryboje, jei į ją patektų, be savos partijos mero. Kandidatų į šį postą neiškėlė Darbo partija, dabar turinti tik vieną mandatą taryboje, ir Laisvės partija, kurios kandidatų sąraše – beveik visi pirmąsyk kandidatuojantys į tarybą.

Darbo partijos sąraše (Nr. 8) – 23 kandidatai. Juos į rinkimus veda patyręs politikas ir visuomenės veikėjas, ilgametis tarybos narys Kęstutis Mačiulis. Sąrašo pirmajame penketuke politikos naujokai: slaugytoja Daiva Krivickienė, ūkininkas Juozas Krištopaitis, vaikų darželio auklėtoja Sigita Paterebienė ir Žagarės neįgaliųjų klubo pirmininkė Irma Janušienė.

Laisvės partijos sąraše (Nr. 13) – 32 kandidatai. Šios partijos sąrašas rinkėjams gali pasirodyti gana netipiškas: beveik visi naujokai politikoje, daug jame moksleivių, studentų, bedarbių ir profesijų, mažai susijusių su visuomenine, administracine ar politine veikla atstovų. Pirmasis penketukas atrodo taip: individualios įmonės savininkas Dalius Bučinskas, futbolo treneris Edmundas Bernotas, verslininkas Tomas Sagatas, individualios įmonės vadovė Rima Šermukšnienė, anksčiau teista už buhalterinio dokumento suklastojimą, Skaistgirio gimnazistas Dovydas Guntis.