PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Šiaulių miesto savivaldybės informacija2021 m. Sausio 12 d. 18:16

Sausio 13-osios atminimui vėliavą Šiauliuose pakėlė Lietuvos parlamento gynėjas

Šiauliai

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


161464

Jau keletą dienų apie 1991 metų sausio įvykius byloja Prisikėlimo aikštės skvere įrengta istorinę atmintį atspindinčių vaizdų kompozicija. Sausio 13-osios išvakarėse čia iškelta ir Lietuvos trispalvė. Liepsnojant atminimo laužams, vėliavą pakėlė  Lietuvos parlamento gynėjas – savanoris šiaulietis Vaclovas Vaitiekūnaitis. Vienas iš 33 Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos gynėjų gretose buvusių  šiauliečių ir dabar su bendražygiais stotų prieš okupantų tankus.

Tokiu laiku prieš tris dešimtmečius skvere priešais Šiaulių miesto savivaldybę stovėjo žmonių jūra. Sekdami įvykius sostinėje, šiauliečiai būrėsi norėdami apsaugoti savo išrinktą savivaldą, kitus svarbius miesto objektus. Minint sausio įvykių 30-metį, Šiaulių širdyje pakelta trispalvė. Vėliavą, kuri simbolizuoja Lietuvos nepriklausomybę ir lydėjo lietuvius visose kovose už laisvę, iškėlė tikras patriotas, parlamento gynėjas Vaclovas Vaitiekūnaitis.

sausio13-02.jpg

Trijų dešimtmečių senumo įvykiai visam gyvenimui įsirėžė į atmintį. V. Vaitiekūnaitis pasakoja, kad žmonės, pasiryžę ginti tuometinę Aukščiausiąją Tarybą, gyveno ypatingoje įtampoje. Visiems buvo aišku, kad prasidėjus sovietinių desantininkų šturmui, išlikti gyviems vargu ar būtų pavykę.

„Gaudavome žinias apie Vilniaus gatvėmis judančius okupacinės kariuomenė dalinius ir nežinojome, kada jie pasuks parlamento link. Mūsų vadams pasakius, kad pasiliktų tiktai tie, kurie yra tvirtai apsisprendę, dalis stiprių, augalotų vyrų išėjo, neatlaikė psichologiškai. Buvo, kas per naktį pražilo“, – prisimena parlamento gynėjas.

Pasak V. Vaitiekūnaičio, Lietuvos institucijose budėję savanoriai gynėjai stiprybės sėmėsi iš dienomis ir naktimis miniomis budėjusių tautiečių. Paprasti žmonės rinkosi prie barikadų nors ir žinojo, kad juos gali ištikti tokia pat lemtis, kaip žuvusius ir sužeistuosius per televizijos bokšto šturmą.

sausio13-03.jpg

„Lenkiu galva prieš žmones, kurie pavojaus akivaizdoje paliko namie šeimas ir išvyko ginti laisvės. Tam reikėjo ypatingos drąsos. Šitą sunkiai iškovotą laisvę mes dabar turim branginti, saugoti ir ją pateisinti kiekvienos dienos darbu. Savo mintimis, supratimu ir nusistatymu kuriame laisvės turinį, taip mes stipriname arba silpniname prieš tris dešimtmečius mums sukurtą galimybę. Žiūrėdamas į parlamento gynėjus jaučiuosi įsipareigojęs kiek įmanoma daugiau prisidėti prie tokios Lietuvos, už kurią jie buvo pasiryžę aukoti gyvybes, kūrimo. Turime nenuvilti Laisvės gynėjų! Labai didžiuojuosi, kad ir šios kadencijos Šiaulių miesto taryboje turime vieną parlamento gynėją. Gintautui Lukošaičiui tuo metu buvo vos aštuoniolika, tačiau jis nesuabejojo savo pasirinkimu“, – kalbėjo Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.

sausio13-07.jpg

Skvere prie Savivaldybės 1991 m. sausio 13-osios įvykius šiandien mena istorinių vaizdų kompozicija. Vėliavos spalvomis apšviestuose kubuose demonstruojamos archyvinės Šiaulių „Aušros“ muziejaus fotografijos, kuriose matomi Šiauliai ir tų dienų įvykiai mieste. Tai – tikrąją to laikotarpio realybę atspindintys, lietuvių drąsą ir vienybę parodantys vaizdai, kuriuos pamatę šiauliečiai ne tik prisimins, bet ir pajus emocinį ryšį su to meto įvykiais.

sausio13-04.jpg

Sausio 13-osios išvakarėse skvere liepsnojo ir atminimo laužai – taip pagerbtas žuvusiųjų atminimas. Garbės sargyboje prie laužų budėjo Lietuvos šaulių sąjungos Gen. Povilo Plechavičiaus šaulių 6-osios rinktinės jaunieji šauliai, Lietuvos skautijos Šiaulių skautų tunto nariai.

sausio13-05.jpg

Šiaulių miesto  meras Artūras Visockas kviečia šiauliečius, miesto įstaigas ir organizacijas prisijungti prie visoje šalyje vyksiančios akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“ ir sausio 13 d. 8 valandą ryto savo languose uždegti atminimo ir pergalės žvakutes.

sausio13-06.jpg