Sausalaukės kaime bus statomas Svėdasų krašto partizanų atminties memorialas

240320-baronas-ir-pajarskas
Anykščiai
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Anykščių rajono savivaldybė

Anykščių rajono savivaldybė, atstovaujama mero Kęstučio Tubio, ir verslininkas bei mecenatas Petras Baronas, siekdami bendro visuomenei naudingo tikslo – partizanų pagerbimo ir atminimo įamžinimo, susitarė bendradarbiauti dėl žuvusių Svėdasų krašto partizanų memorialinio ženklo statybos ir vėlesnės jo priežiūros ir atvėrimo visuomenei.

Bendradarbiavimo sutartis numato, kad architektūrinis atminties akcentas bus statomas pagal architekto Andriaus Marmos idėjinį pasiūlymą, kuris nugalėjo kūrybinių dirbtuvių konkurse 2021 metų rudenį. Naujasis memorialas iškils Sausalaukės kaime, seno inžinerinio statinio vietoje priešais Svėdasų miestelio kapines.

Paminklo idėjos autorius yra Vladas Pajarskas, kuris dar prieš penkerius metus ėmėsi iniciatyvos rasti finansavimo šaltinį partizanų atminties ženklo projektavimui ir įrengimui. „Dvejus metus praleidome dirbdami archyve, kol surinkome beveik du šimtus partizanų asmenybių, vertų jų atminimo įamžinimo,“ – apie savo kelio pradžią pasakojo Vladas Pajarskas.

Iškilmingoje sutarties pasirašymo ceremonijoje meras Kęstutis Tubis pabrėžė svarbą pagerbti žuvusius partizanus, kad ateities kartos prisimintų bebaimių kovotojų už Lietuvos laisvę drąsą ir pasiaukojimą. „Šie partizanai, o tarp jų ir mūsų gerbiamo mecenato Petro Barono dėdė Vytauto apygardos Liūto rinktinės Žalgirio būrio vadas Povilas Baronas-Briedis, yra mūsų istorijos dalis ir verti pagerbimo,“ – kalbėjo Kęstutis Tubis. Savivaldybė  įsipareigojo perimti pastatytą atminties objektą, sutvarkyti jo aplinką ir vėliau tinkamai jį eksploatuoti sudarant sąlygas lankyti visuomenei. 

Paramos teikėjas Petras Baronas įsipareigojo parengti memorialo projektą, organizuoti statybos rangovo paieškas bei finansuoti atliktus darbus. Paklaustas apie motyvaciją, P. Baronas atkreipė dėmesį į siaubingą Rusijos agresiją prieš Ukrainą. „Tas baisus, jau trečius metus vykdomas karas tik dar labiau įrodo mūsų sumanymo reikalingumą. Dabartinis jaunimas turės patriotinę vietą šalia Šimonių girios pasisemti stiprybės, kai mūsų Tėvynė pašauks naujus ir jaunus kovotojus ją ginti,“ – po sutarties pasirašymo kalbėjo tremtinių šeimoje, gūdžiame Sibire (Tomske) gimęs Petras Baronas.

Pagal architekto Andriaus Marmos sumanymą, senas, dar tarybinių laikų inžinerinis statinys bus konvertuojamas į pilkapio formos kalnelį (iki 4 metrų aukščio). „Pilkapis“ iš šiaurinės ir pietinės pusės bus išgaubtas į vidų suformuojant erdves lankytojams, turistams, dviratininkams. Kalno pjūvyje senųjų kapinių vartų kryptimi-ašimi nuo automobilių stovėjimo aikštelės formuojamas praėjimas – „LAISVĖS VARTAI“. Planuojamos pagerbimo erdvės po natūraliai apželdintais kalno stogeliais: nuo J. Tumo-Vaižganto g. su atramine siena ir 183 partizanų vardais, o pietinėje pusėje – atraminė siena su 183 nišomis žvakėms uždegti. Pilkapis vakarinėje dalyje natūraliai įsilies į esamą pievą. Rytinę kalno dalį užbaigs užapvalintas gelžbetonio varpo formos suolas. 

Anykščių rajono vyriausioji architektė Daiva Gasiūnienė pasidžiaugė, kad mūsų rajone kuriami aukščiausios estetinės vertės kultūros objektai. „Didžiulė pagarba sumanytojui Vladui Pajarskui, kuris ne vienerius metus dirbo prie šio projekto, ir mecenatui Petrui Baronui, kuris pasirinko įamžinti partizanų atminimą tobulu būdu, geriausios ekspertų įvertintos idėjos pagrindu. Tokie iniciatyvūs ir dosnūs žmonės puošia mūsų kraštą, o mane, kaip architektę, džiugina tai, kad buvo pasirinktas ne bet kokios kokybės projektas, bet apgalvotas, konkursuotas ir itin aukštos meninės vertės jauno architekto sumanymas,“ – kalbėjo Daiva Gasiūnienė.

Pagal sutartį verslininkas Petras Baronas įsipareigojo naująjį memorialą pastatyti iki 2024 metų lapkričio 1 d. – Visų šventųjų dienos.