Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Premjeras Saulius Skvernelis. Olgos Posaškovos (Seimo kanceliarija) nuotr.
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Po trečiadienį surengto nuotolinio Vyriausybės posėdžio, kurio metu pritarta iki vasaros pradžios pratęsti karantiną švelninant jo apribojimus, ministras pirmininkas Saulius Skvernelis socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo savo mintimis apie tai, kaip mes visi gyvensime artimiausius metus.
Premjeras džiaugiasi, kad Lietuva viena iš geriausiai koronaviruso plitimą suvaldžiusių valstybių, tačiau įspėja, kad būtina ir toliau laikytis saugaus elgesio taisyklių.
Daugiau skaitykite: Vyriausybė iki gegužės pabaigos pratęsė karantiną ir atlaisvino dar daugiau ribojimų
„Ką tik Vyriausybė patvirtino COVID-19 valdymo strategiją, kurią vadiname Naujos realybės strategija. Kodėl taip? Nes šiandieninė situacija ir yra nauja realybė, kurioje visi turime išmokti gyventi kitaip. Drąsiai, su viltimi, tačiau su padidintu budrumu ir atsakomybe už vienas kito sveikatą, užimtumą bei emocinę būklę.
Visi drauge suvaldėme pandemijos pradžią. Esame viena iš tų šalių, kuri laiku suvokė grėsmę ir sėkmingai užkardė ligos plitimą. Didelis ačiū tiems, kurie tebekovoja priešakinėse linijose, o taip pat visiems Lietuvos žmonėms!
Nuo ekstremalios situacijos įvedimo daug investavome į žmonių sveikatos ir gyvybės išsaugojimą. Atlikome apie 150 tūkst. COVID-19 tyrimų, įsigijome kone 680 tonų apsaugos priemonių, į priemones ir medicinos įrangą investavome virš 44 mln. eurų. Šiandien esame gerai pasiruošę atremti viruso atakas ir atsakingai planuojame kitus žingsnius.
Naujosios realybės strategijos rengime dalyvavo Lietuvos ir užsienio mokslininkai iš medicinos, matematikos, statistikos, epidemiologijos ir kitų sričių, geriausi viešojo sektoriaus specialistai ir verslo atstovai.
Rėmėmės trimis esminėmis prielaidomis:
- vaisto nuo šios ligos nebus dar bent keletą mėnesių,
- vakcina taip pat nebus sukurta taip greit, kaip norėtume,
- žemos rizikos žmonės serga lengvai ir daliai jų per laiką gali susiformuoti imunitetas.
Puikiai suprantame, kad negalime amžinai taikyti fizinio kontakto apribojimų. Ribojimai niekada ir nebuvo mūsų tikslas kaip toks. Kol kas mums gerai sekasi saugoti vienas kitą. Tačiau naujojoje realybėje kaip niekada turime suprasti, kad laisvė eina kartu su atsakomybe.
Jei nesilaikysime karantino metu atsiradusių saugaus elgesio taisyklių, turėsime skaudžių pasekmių: plintančius ligos židinius, daugiau sergančių, perkrautas ligonines, augantį mirčių skaičių. Todėl stengsimės grįžti į aktyvų gyvenimą išlaikydami budrumą ir atsargumą.
Naujos realybės strategiją sudaro 5 principai.
1 principas - aukštos rizikos asmenų saugojimas.
Šis principas reiškia, kad vyresni nei 60 metų žmonės arba tie, kurie serga sunkiomis lėtinėmis ligomis, turės ir toliau laikytis dabar galiojančių karantino taisyklių, vengti nereikalingų kontaktų ir laikytis visų infekcinio saugumo reikalavimų. Visi turime saugoti savo tėvus, senelius ir sergančius artimuosius, nes virusas jiems yra pavojingiausias. Bet tai nereiškia, kad atribosime žmones, kurie mums rūpi, nuo gyvenimo. Galvojame apie priemones, kurios sudarytų sąlygas saugiai gyventi visavertį gyvenimą.
Čia svarbu paminėti ir dar vieną grupę – vidutinės rizikos grupę. Tai yra jaunesni žmonės, kurie dažnai kontaktuoja su aukštos rizikos asmenimis. Šie žmonės turės laikytis padidintų saugumo taisyklių, kad neužkrėstų tų, kuriems virusas gali būti pražūtingas.
Visi kiti, žemos rizikos žmonės, bus tie, kurie atgaivins Lietuvos ekonomiką. Tačiau ir jie privalės laikytis saugumo taisyklių.
2 principas – proaktyvus atvejų lokalizavimas.
Identifikavę ligos židinius operatyviai imsimės jų lokalizavimo. Jau turime patirties valdydami situacijas Ukmergėje, Nemenčinėje, Marijampolėje.
3 principas – informuota visuomenė.
Be visuomenės įsitraukimo bet kokios priemonės užkirsti kelią viruso plitimui bus nepakankamai veiksmingos. Todėl visuomenė, kaip iki šiol, bus informuojama operatyviai, objektyviai bei išsamiai.
4 principas – įrodymais ir faktais grįsti sprendimai.
Sieksime užtikrinti centralizuotą su pandemija susijusių tiesioginių ir netiesioginių duomenų valdymą. Numatoma aiškiai apibrėžti nacionalinio lygmens ir savivaldos atsakomybes bei bendradarbiavimo principus. Esu tikras, kad dabar sukurtas bendradarbiavimo modelis padės Lietuvai ir ateityje susidūrus su bet kokia krize.
5 principas – tarptautinis bendradarbiavimas.
Vyriausybė numato paskirti kovos su COVID-19 tarptautinį koordinatorių. Mūsų pastarųjų savaičių bendradarbiavimas su Baltijos šalimis ir Lenkija jau tampa puikiu pavyzdžiu ES.
Dabar - apie prioritetines sritis.
Įgyvendindami COVID-19 strategiją, numatome 4 prioritetines sritis. Pirmiausia - viruso valdymo kontrolės mechanizmo sukūrimas. Tai reiškia, kad ir toliau vykdysime asmenų testavimą. Tiek pagal nustatytus kriterijus, tiek atsitiktinį.
Antras prioritetas - sveikatos sistemos pasirengimo užtikrinimas ir visuomenės sveikatos stiprinimas. Anksčiau turėjome du sveikatos pagalbos sluoksnius – būtinąją ir planinę pagalbą. Naujojoje realybėje atsiranda trečiasis sluoksnis: Covidinė pagalba. Ligoninių apkrovimą ir pajėgumus išlaikysime reikiamame lygyje.
Trečioji prioritetinė kryptis - karantino režimo sąlygų taikymas. Kol kas mums pavyko greitai stabilizuoti situaciją, tačiau jei virusas grįš su didele jėga, vėl gali tekti imtis griežtesnių priemonių.
Ir ketvirtoji, itin svarbi, prioritetinė kryptis – šalies socialinio ir ekonominio sektorių stabilizavimas ir pritaikymas prie naujų sąlygų. Jau dabar visą įmanomą finansavimą tikslingai kreipiame į žmogiškąjį kapitalą, darbo vietų išsaugojimą, inovacijas, ekonominę infrastruktūrą ir energetiką. Siekiame apsaugoti labiausiai pažeidžiamas visuomenės grupes, tą darysime ir ateityje.
Baigdamas noriu dar kartą akcentuoti: mūsų ir pasaulio mokslininkai teigia, jog koronavirusas vis atsinaujins. Artimiausiu metu, kol nebus vakcinos, gali kilti naujos jo bangos, ypač rudenį.
Todėl prašau bei raginu ir visus likti susitelkusiais bei saugoti vienas kitą“, – socialiniame tinkle rašo Premjeras.